Зростання цін харківської «вторинки» триває сьомий місяць поспіль

У лютому 2012 року ціни на «вторинку» Харкова продовжили зростання.

Середня вартість пропозицій квартир станом на кінець лютого склала $985, що на 1,1% вище, ніж у попередньому місяці, повідомили в прес-службі компанії «Харківське агентство нерухомості».

За словами Максима Клименко, маркетолога компанії «Харківське агентство нерухомості», середня ціна квадратного метра житла зростає вже сьомий місяць поспіль – з серпня 2011 р. ода (Рис.1.). Таке затяжне підвищення нагадує ситуацію на ринку в докризовий період, у 2007-2008 рр.

Основною причиною затяжного зростання цін є зростаючий дефіцит ліквідних квартир. З серпня 2011 р. по лютий 2012 р. пропозиція знизилася на 22%, а попит зріс на 15%. Найбільший дефіцит одно – і двокімнатних квартир спостерігається в спальних районах міста, розташованих недалеко від метро або в районах з розвиненою інфраструктурою.

При цьому, за словами експерта, особливих передумов для такого зростання вартості квадратного метра вторинного житла нема: ситуація на ринку нерухомості стабільна, як і економічна ситуація в країні. Також не відбулося змін у сфері кредитування – іпотека так і не відновилася.

«Думаю, зараз харків’яни розглядають нерухомість не з точки зору інвестування, а з точки зору можливості покращення житлових умов, а також як самий надійний спосіб заощадження коштів. У зв’язку з наростаючою кризою в зоні Євро, а також на тлі недавньої загрози технічного дефолту в США, продовжує знижуватися рівень довіри до іноземних валют, як долар і євро, а також до золота, зростання цін на яке розглядається багатьма фінансистами світового рівня, як спроба створити новий «мильна бульбашка». Крім того, довіра до банків з боку населення все ще не вийшла на докризовий рівень. Люди не поспішають продавати свої квартири, так як вважають, що саме нерухомість здатна зберегти їх накопичення», – зазначив експерт.

За словами М. Клименко, розвиток ринку нерухомості в 2000-2007 рр. показало, що квартира оцінюється не стільки за кількістю кімнат, як це було в часи СРСР, скільки за площею і плануванням. У людей з’явився вибір і можливість покращувати житлові умови. Саме цей фактор «обміну» нарівні з відкладеним попитом після кризи 2008 р. як ніколи підігріває попит на ліквідне житло