Зростання дефолтів банків Європи призведе до скорочення кредитного ринку

Банки відмовляються від великих проектів з реструктуризації та розвитку бізнесу і спрямовують усі свої зусилля на виживання. Ці настрої зумовлені погіршенням макроекономічних проблем і появою нових нормативно-правових актів, безпосередньо позначаються на фінансових показниках банків.

Про це стало відомо зі звіту, опублікованого компанією «Ернст енд Янг». Як повідомляється, банки прогнозують різке скорочення кредитування у всіх найбільших галузях і зростання числа дефолтів у всіх ключових секторах європейської економіки.

Керівник групи з надання послуг компаніям банківського сектора і ринків капіталу в регіоні EMEIA (Європа, Близький Схід, Індія і Африка) Марсель ван Ло зазначає: «Банкам фактично нічого не залишається, як тугіше затягнути пояси. З одного боку, від них вимагають збільшити розмір капіталу, з іншого — вони досі змушені діяти в умовах нестабільної макроекономічної ситуації, що безпосередньо позначається на їхніх кредитних портфелях. Додайте до цього істотно збільшений ризик дефолтів у всіх основних галузях. Не можна заперечувати, що зростання клієнтських депозитів і втручання ЄЦБ позитивно вплинули на ліквідність банків.

Проте посилення вимог до капіталу не дозволить їм послабити кредитну політику. Банки стурбовані тим, як це позначиться на реальному секторі економіки — в даний час вони не можуть взяти на себе роль локомотива економіки».

Число дефолтів буде зростати у всіх галузях

Європейські банки очікують повсюдного зростання дефолтів. Найбільші побоювання викликає у них будівельний сектор: майже половина банків (46%) прогнозують збільшення числа дефолтів у даній галузі. За будівельним сектором слідують автомобільний і транспортний, а також сектора комерційної нерухомості та послуг (зростання дефолтів тут очікують близько 38% банків). Хімічна та фармацевтична галузі, а також ПЕК вважають найбільш стійкими, проте навіть у них європейські банки прогнозують зростання дефолтів.

Рефінансування буде проблематичним, особливо в сфері нерухомості та будівництва

Події змушують банки підвищувати свою політику кредитування для всіх галузей, при цьому наголошується тісний взаємозв’язок між тим, в яких секторах банки прогнозують зростання дефолтів, і тим, у відношенні яких секторів гряде подібне посилення (до таких належать сектора нерухомості, будівництва і послуг, а також транспорту та інфраструктури).

Найбільш значне скорочення обсягів кредитування очікується в секторах корпоративної нерухомості та будівництва: в даному випадку посилити свою політику планують 40% банків. Однак загальноєвропейську картину не можна назвати однорідною: обмежень у кредитуванні компаній сектора корпоративної нерухомості очікують 61% польських та скандинавських банків, при цьому 75% банків Німеччини і Великобританії не планують посилювати свою політику.

Як прокоментував директор міжнародної групи «Ернст енд Янг» з надання послуг компаніям банківського сектора і ринків капіталу Стівен Льюіс, банки давно передчували погіршення ситуації з кредитуванням сектора корпоративної нерухомості, проте в різних європейських країнах це проявилося це по-різному. «Ми чітко бачимо, що ті запобіжні заходи стосовно кредитування, що Великобританія і Німеччина прийняли за останні два роки, сьогодні впроваджують у себе банки інших європейських країн», — сказав він.

Зростання вартості капіталу торкнеться реальний сектор економіки

44% європейських банків припускають, що з впровадженням третій частині положень Базельського комітету з банківського нагляду (Базель III») скоротиться кредитування реального сектора економіки (найбільші побоювання висловлюють австрійські (74%) і німецькі (63%) банки). При цьому, 67% банків очікують, що прийняття «Базеля III» призведе до збільшення вартості кредитів для клієнтів: 94% австрійських, 85% скандинавських і 80% польських банків очікують зростання вартості позикових коштів для своїх клієнтів. Проте банки не сподіваються, що їм вдасться в повному обсязі перекласти збільшені витрати на клієнтів: 45% банків чекають, що «Базель III» безпосередньо позначиться на їх прибутковості.

Реалізація великих проектів відкладається до кращих часів

В цьому році найважливішими пріоритетами для банків будуть питання скорочення загальних витрат і раціоналізації бізнес-процесів. Крім того, банки сконцентруються на управлінні ризиками, впровадження нових стандартів «Базель III» і урізання другорядних витрат. Останніми в списку пріоритетів стоять офшоринг та розвиток нових ринків. Питання переоцінки послуг, реструктуризації і створення нових підрозділів, вибуття активів і створення нових систем винагороди за ступенем пріоритетності в середині списку.

За словами пана Льюїса, практично для всіх європейських банків скорочення витрат, управління ризиками та правові питання є найважливішими пріоритетами в даний момент. «І це цілком природно, враховуючи безперервні проблеми в єврозоні. Замість того щоб сконцентруватися на перспективних проектах стратегічного розвитку, банки та інші суб’єкти ринку у всіх галузях економіки спрямовують усі зусилля на вирішення поточних проблем, обмежуючись реагуванням на події», — підкреслив він.

Питання консолідації стають все гострішими

Більше половини банків, що взяли участь в дослідженні, очікують у найближчі півроку загострення необхідності консолідації, хоча у Великобританії таку думку підтримують лише 24% банків. Подібні очікування найбільш поширені в банківських колах Австрії і Іспанії — 75% банків цих країн вважають, що питання консолідації буде загострюватися найближчим полугодье. 74% німецьких банків очікують актуалізації цих питань в середній і довгостроковій перспективі.

Як пояснив Стівен Льюіс, в країнах, де банківський сектор все ще досить сильно фрагментований, тиск в плані консолідації в найближчі півроку буде високим, так як дрібним гравцям буде все важче працювати у все більш капіталомісткому світі, якщо тільки вони не знайдуть і не займуть свою нішу. «Тенденція до посилення тиску в плані консолідації в банківському секторі підтверджується ще і тим фактом, що, на думку приблизно чверті європейських банків, у найближчі півроку слід очікувати зростання продажів активів», — сказав він.

Майбутнє сектора цінних паперів викликає найбільше беспокойствобанков

Найбільше банківська спільнота стурбована майбутнім торгівлі цінними паперами. На думку 30% банків, прогноз у даному секторі невтішний.

«Не дивно, що європейські банки турбуються про майбутнє своїх цінних паперів, враховуючи безліч нових законодавчих ініціатив і загрозу податку на фінансові операції. По мірі зниження доходів у цьому секторі, масштаб і ефективність роботи придбають ще більше значення», — додав пан Льюїс.

Європейські банки розходяться у прогнозах на 2012 рік

Банки Австрії, Німеччини та Іспанії висловили найбільшу стурбованість з приводу свого поточного стану і майбутнього європейського банківського сектора в першій половині 2012 року. Лише польські банки висловили одностайну задоволення поточними результатами своєї діяльності і разом з банками Нідерландів найбільш оптимістичні у своєму прогнозі щодо розвитку банківського сектору в першій половині 2012 року.
Як зазначив Стівен Льюіс, найбільше європейські банки стурбовані макроекономічними факторами.

«Країни, у яких банки найменш оптимістичні з приводу свого майбутнього — це країни, де питання консолідації в банківському секторі стоять найбільш гостро, де нові законодавчі ініціативи викликають тривогу банківського співтовариства, і де найбільш високі побоювання дефолту по державному боргу, — сказав він. — Області, в яких банки мають більше можливостей контролювати ситуацію, такі як кредитна політика, дефолти і кадрова політика, практично не беруться до уваги при формуванні рейтингів впевненості в цілому».