Зниження фінансування програми «Доступне житло» – результат її неефективності

Як заявляє голова ради директорів M CONSULTING GROUP Валерій Мещеряков зниження фінансування програми «Доступне житло» 1 млрд грн до 300 тис. грн – результат її неефективності, що підтверджують офіційні дані.

«Планувалося, що в 2012 році кредит отримають 30 тис. українських сімей, але на практиці скористатися програмою змогли лише 1200 українців. У 2012 р. було виплачено 5,74 мільйона гривень у вигляді компенсації відсоткових ставок по здешевленню іпотеки з 16% до 3% річних, при цьому загальний бюджет президентської програми становив 1 млрд грн. (дані – Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву). Причини таких низьких показників криються в самій програмі», – каже Мерещаков.

За його словами, потенційний позичальник стикається з такими труднощами:

– площа квартири: згідно з програмою на минулий рік, нормативна площа на одну людину або сім’ю з двох осіб становила 40 кв. м плюс 18 кв. м на кожного члена сім’ї, але не більше, ніж 58 кв. м у підсумку, а найменша 2-кімнатна квартира в нових будинках, як правило, більше 60 кв. м;
– ціна: згідно з програмою, вартість 1 кв. м для Києва не повинна перевищувати 7 тис. грн., для Київської області, обласних центрів, Сімферополя і Севастополя – 5 тис. грн, для інших населених пунктів – 4 тис. грн за квадратний метр. На практиці ж найчастіше квадратний метр коштує дорожче задекларованих у програмі;
– ризик згортання фінансування: кредит укладається на 15 років, якщо держава припинить фінансування програми, позичальник повинен буде в будь-якому випадку погашати кредит, але вже самостійно;
– недостатній рівень доходу, відсутність коштів на початковий внесок.

Банки не поспішали приєднуватися до програми, оскільки запропоновані ставки за кредитами їм не вигідні. Ставки за депозитами, як правило, не нижче 18%, тому пропонувати пільгову 16%-ву ставку за кредитом фінансово невиправдано.

Забудовники просто виявилися не готові до запропонованої програмі:
– по-перше, далеко не кожен забудовник міг запропонувати житло, яке б вписувалося в запропоновані рамки по площі;
– по-друге, ринкова вартість квадратного метра вище обумовленої в програмі.
З урахуванням помилок і недоліків минулого року, у поточному році в програму були внесені деякі зміни. Наприклад, максимальна площа квартири, на яку може розраховувати позичальник, зросла до 76 кв. м.
Питання з банками поки що не вирішено, комерційні структури не поспішають брати участь у програмі. На сьогодні теоретично за пільговою схемою кредитує три банки: «Ощадбанк», «Укрексімбанк» і «Укргазбанк», на практиці отримати кредит можна тільки в «Ощадбанку» і «Укрексімбанку».

Ситуація із забудовниками поступово виправляється. «Деякі компанії внесли зміни у свої проекти, зменшенням площі квартир, що будуються, – коментує Валерій Мещеряков, голова ради директорів M CONSULTING GROUP. – Ведеться робота у напрямку зниження собівартості квадратного метра соціального житла.

Однак це навряд чи суттєво виправить ситуацію. Знизивши фінансування програми з 1 млрд грн до 300 млн грн, держава, по суті, визнав її низьку ефективність та відсутність перспектив розвитку».

Нагадаємо: у минулому році держава ініціював чергову соціальну програму, мета якої – зробити житло доступнішим для більшості українців. Суть програми полягає у здешевленні вартості іпотечних кредитів для громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Держава бере на себе зобов’язання часткової компенсації кредиту (13%), однак такий кредит повинен відповідати ряду критеріїв:
– кредит має бути у гривні;
– кредитна ставка не повинна перевищувати 16%;
– термін кредитування – 15 років;
– перший внесок позичальника – 25% від вартості житла.