Злочинні угруповання у сфері нерухомості

Якщо вам пропонують купити дешеву квартиру, ціна якої нижча ринкової, не поспішайте радіти. При укладенні договору купівлі-продажу найбільш вразливою стороною є покупець. Ніхто не може застрахувати вас від нечистого на руку ділка, «закосившего» під справжнього господаря житла.

Злочинні угруповання у сфері нерухомості характеризуються тим, що працюють під «дахом» ріелторських фірм і нотаріальних контор. Тому до всіх операцій з нерухомістю потрібно ставитися з великою уважністю і обережністю. Особливо коли мова йде про підозріло вигідні пропозиції…

Підступність фотошопу

Багато люди бувають настільки наївні, що не бояться довірити свої гроші невідомим особам з вулиці. Причиною тому є або безпечність та юридична безграмотність, або бажання заощадити при покупці житла. Правові тонкощі починають звертати увагу лише після здійснення шахрайської операції.

Наочний приклад — сумна історія з однією молодою сім’єю, якій запропонували однокімнатну квартиру в одному з престижних районів Києва за 42 тисячі доларів. Заплативши необхідну суму, щасливі новосели вирушили за вказаною адресою. Яке ж було їх здивування, коли квартира виявилася зайнята іншими людьми. Ті в свою чергу повідомили, що є законними господарями і про саму купівлі-продажу нібито ні сном ні духом.

Як таке могло статися? Виявляється, все дуже просто. Незадовго до цього головний господар квартири заявив у міліцію про зникнення своїх документів, які насправді були передані аферистові. А той, майстерно переклеївши її фото на паспорт реального господаря, успішно продав його житло. Благо ситуація дозволяла: всі необхідні документи (крім паспорта) були справжніми. По всій імовірності, в цьому хитрим планом були задіяні і співробітники МВС, і працівники нотаріальної контори: ні ті, ні інші не зробили ніяких дій, щоб заблокувати можливу купівлю-продаж. У підсумку обдурена сім’я (включаючи дитину) залишилася без житла.

Іноді шахраї «кидають» покупця з допомогою оголошення про терміновий продаж недорогих квартир. Для більшої переконливості вони пропонують безпосередньо познайомитися з господарем пропонованого житла (який насправді знаходиться в змові з аферистами). Переконавшись у відсутності підступу, покупець з полегшенням викладає потрібну суму. А потім раптом дізнається, що договір недійсний: так зване «агентство нерухомості», що запропонувала свої послуги, не має ліцензії на здійснення таких операцій. У результаті — ні грошей, ні квартири.

Судячи з невтішною статистикою, кожна десята угода в сфері нерухомості закінчується крахом для однієї з сторін. Згідно з даними Союзу фахівців з нерухомості України, шахраї беруть задатки під виглядом продавців і тікають, залишивши господаря розбиратися з ошуканими покупцями. Бідолахи не відразу розуміють, що в століття фотошопу можна намалювати і друкувати будь-який документ. Причому настільки якісно, що виявити підробку зможе тільки експерт-криміналіст.

Житло з «начинкою»

Співробітник однієї ріелторської фірми поділився таким випадком зі своєї практики. Одна жінка звернулась у фірму з пропозицією продати своє житло. Як годиться, всі документи на квартиру були зібрані. Вона навіть показала дозвіл на прописку на новому місці проживання. Начебто все в повному ажурі. Ріелтори приватизували квартиру і благополучно її купили. Але! В один прекрасний день з’явилася інша дама, яка цілком переконливо доводила, що квартира належить особисто їй: вона, бачте, там прописана.

Як і слід було очікувати, першої дами і слід прохолов. Після нехитрого розслідування вдалося встановити, що дозвіл на прописку було з підробленими печатками Жеку і паспортного столу. Сама квартира була приватизована за фальшивим паспортом (перша дама, пославшись на втрату паспорта, відновила його на ім’я «потрібної» господині, переклеївши заодно фотографію). Перевіривши адреса, яка зазначена в дозволі на прописку, ріелтори з’ясували, що це адреса пожежної частини…

Деколи квартиру підсовують з «начинкою». Тобто шляхом приховування факту про прописку інших мешканців. Скажімо, до приватного маклера звертається якийсь чоловік, охочий продати своє житло. Всі документи начебто в порядку: у паспорті стояв штамп про виписку, виписки з домової книги значилося, що в квартирі ніхто не прописаний. Навіть паспортистка запевняла (на словах), що виписка — справжня. Після того як запропоновані «квадрати» купили, раптом з’ясувалося, що в квартирі прописані колишня дружина і син господаря, а його виписка фальшива. Слова паспортистки до справи не пришиєш, а виписати мешканців навіть через суд не вдалося. Дружина скаржилася на втікача чоловіка і доводила, що вона тут абсолютно ні при чому.

Виявляється, людина, прописаний у квартирі, має за нашими дивним законам не менше прав на житлову площу, ніж її законний власник. І якщо ви не подбаєте про виписку колишнього мешканця до того, як сплатите своє придбання, може вийти так, що переселитися в нову квартиру вам так і не доведеться. Через суд ви можете виписати тільки того, з ким ви укладали договір купівлі-продажу. Та й то лише в тому випадку, якщо йому є куди прописатися. Але ж у нього можуть виявитися родичі, прописані в тій же квартирі. А їх чіпати не можна — родичі, самі розумієте, це святе.

А ось ще поширений прийом. Власник неприватизованої квартири приходять люди з пропозицією на дуже вигідних умовах здати їм в оренду його квартиру, наприклад на півроку і за дуже високою ціною. Проявляючи турботу про дорогоцінний часу господаря, його просять (доброзичливо і коректно) дати паспорт для реєстрації договору оренди квартири в Жеку. Отримавши гроші, господар паспорт, звичайно ж, дасть — адже він і припустити не може, що заздалегідь підібраний, схожий на нього чоловік із справжнім паспортом приватизує квартиру, і протягом двох-трьох днів вона буде продана. Суд, звичайно, буде захищати його права. Але що робити тому, хто її купив?

Під виглядом «битовухи»

Щоб заволодіти чужими «квадратами», іноді вдаються і до послуг… родичів господаря будинку і навіть правоохоронних органів! Про одну з таких історій ми писали ще рік тому в статті «Стареньку «радують» психушкою» («СН» №607 від 01.06.2010 р.). Мова йшла про пенсіонерці Минодоре Таранчук. Так ось, маючи двоповерховий будинок у Чернівцях, вона була змушена поневірятися по вокзалах і просити притулку в чужих людей. Повернутися додому старенька не могла зі страху потрапити до психлікарні.

Нещодавно Минодора Василівна надіслала в нашу редакцію лист з проханням про те, щоб ми продовжили журналістське розслідування про незаконне захоплення її житла. Як з’ясувалося, у приватній власності Таранчук знаходиться п’ять соток землі, на яких споруджено двоповерховий будинок, гараж та сарай. Гроші на це будівництво їй надсилала молодша дочка Людмила, проживає в місті Боровичі (РФ).

Однак після завершення будівництва проти Минодоры Василівни зготували настільки «чудное» справа, яке не могло б прийти в голову навіть відомим письменникам детективних романів. Невисокою худенькою старенькій підготували роль грізною психопатки, нібито загрожує життю старшої дочки Валентини та онуки Олесі (вони, до речі, живуть окремо). Саме з цією метою і «пришили» статтю 173-2 Кодексу про адмінпорушення — «вчинення насильства в сім’ї»! До неї «приштопали» протокол №094865, в якому чорним по білому написано: «10.06.2005 р. близько 22.00 в будинку №219 по вул. Вижницкой гр. Таранчук М. В. влаштовує скандали, розкидає речі, б’є посуд, чим створює нестерпні умови співжиття своєї дочки Грумезе В. Р. і Грумезе О. Та…. ».

На підставі цього протоколу в райвідділі міліції прийшли до висновку, що на старості років у пенсіонерки просто «поїхав дах». У це можна було б повірити, якби не одне маленьке «але»: 10 червня 2005 року Минодора Василівна ніяк не могла створювати «нестерпні умови» в Чернівцях, оскільки знаходилася далеко за межами України! За два дні до «скандалу» вона поїхала в Росію до молодшої дочки Людмили. Про це свідчать її копії проїзних документів (Чернівці — Москва і Боровичі — Москва) від 8 і 11 червня 2005 року, а також письмове підтвердження Людмили (завірене нотаріусом у Боровичах) і повідомлення в прокуратуру Чернівців від начальника вокзалу Жовтневої залізниці про купівлю квитків 11 червня 2005 року.

Незважаючи на це правоохоронні органи стали на бік нібито постраждалих Грумез. У підсумку Минодора Василівна опинилася на вулиці і перетворилася на бомжа. В наявності всі ознаки злочину проти приватної власності. Однак міліція дивиться на незаконне захоплення будинку як на банальне з’ясування стосунків між співмешканцями…