Житло за 6000 грн за «квадрат»: міф чи реальність?

За роки незалежності України органи державної влади неодноразово заявляли про початок реалізації тієї чи іншої програми будівництва доступного житла. Але, як ми бачимо, дива так і не сталося: потреба в доступного житла продовжує зростати, і в найближчі 5 років вона буде складати більше 50 млн. кв. м (приблизно 80% від загального показника дефіциту житлової нерухомості в Україні).

Що говорять цифри

Є багато людей, які не тільки хочуть, але і здатні придбати так зване «доступне житло». Приміром, зараз у Київському регіоні миттєво розкуповують квартири площею до 30 кв. м вартістю близько 8000 грн./кв. м, які знаходяться або на околиці столиці, або в містах-сателітах.

При використанні проектів повторного будівництва економія становить близько 5%, а при зведенні будинків за сучасними технологіями домобудівних комбінатів – ще до 15%

Чому ж ні держава, ні забудовники досі не знайшли спосіб забезпечити ринок недорогим житлом у достатній кількості і чи можливо це зробити в найближчому майбутньому?

По-перше, за прогнозним показником Мінрегіонбуду на 2013 рік, середньорічна опосередкована вартість будівництва 1 кв. м житла в Україні перебуватиме на рівні 5203 грн./кв. м. В Києві – 6046 грн./кв. м, тобто саме стільки має коштувати будівництво доступного житла у столиці. І ця цифра для забудовників дійсно реальна, але при наявності двох умов:

– всі інженерні мережі будуть підведені до будівельного майданчика за рахунок держави;

– земельна ділянка буде виділена безкоштовно.

Більш того, можна досягти ще більш низькій вартості будівництва, якщо застосовувати проекти повторного будівництва, тобто реалізовувати типове будівництво (близько 5% економії), зводити будинки за сучасними технологіями домобудівних комбінатів (економія до 15%), а також якщо проекти будуть масштабними на території від 50 га (економія на ефекті масштабу складе ще 10%). Таким чином, прогнозована вартість будівництва у розмірі 6000 грн. може стати продажною вартістю. Таку ж називає продажну вартість і уряд, говорячи про нову програму будівництва доступного житла із застосуванням фінських технологій.

А віз і нині там

На мою думку як девелопера, ця програма має всі шанси для того, щоб стати програмою №1 з масового будівництва доступного житла в Україні. Пропоновані механізми роботи із забудовниками збігаються з вищеописаними. Крім того, панельне будівництво передбачає відносно короткий термін реалізації, що теж вигідно забудовникам.

Тим не менш, поки що немає підстав говорити про масштабність ні цієї, ні будь-якої іншої програми, оскільки можна на пальцях перерахувати компанії, які погодяться брати участь у будівництві доступного житла в партнерстві з державою, а без партнерства держави досягти низької ціни неможливо. В основному це будуть комунальні підприємства. Інші забудовники навряд чи ризикнуть стати першопрохідцями по причині корупції та нестабільної політичної та економічної ситуації. Адже будь-яке невиконання зобов’язань з боку держави або виникнення непередбачених адміністративних витрат автоматично призведуть до суттєвого подорожчання будівництва, або до заморожування об’єкта.

Тому до тих пір, поки не буде знайдений спосіб запобігти корупції на рівні виконавчих органів влади, не варто говорити про масове будівництво доступного житла. А за роки незалежності ми, на жаль, не помітили особливих зрушень ні в першому, ні в другому питанні.