Житло в Києві почало дешевшати

Після майже «мертвого» початку весни ринок житла столиці знову «ожив».

У квітні і травні квартир продали навіть більше, ніж у лютому, який запам’ятався небувалою активністю покупців. При цьому ціни як продажу, так і оренди взяли курс на зниження.

Середня сума операції «пішла в мінус» насамперед завдяки тому, що на ринку знову з’явилася велика кількість бюджетних варіантів — «гостинок» і «хрущовок», які були в дефіциті в кінці осені і взимку. Ми вирішили дізнатися у експертів, чого очікувати від київського ринку нерухомості цього літа.

«Первинка»: нові закони

Нове житло в квітні і травні купували трохи жвавіше, ніж у березні. Правда, активність була трохи нижче в порівнянні з ринком «вторинки». Приміром, за даними агентства нерухомості SV Realty, у Києві забудовники продали 950 квартир в новобудовах.

Це на 80 більше, ніж у березні (870 штук) або лютому (також 870). Стабільність цін при цьому відзначили відразу 3 дослідницькі компанії SV Development, портал «Столична Нерухомість» і портал realt.ua.

Оптимістичні плани

Незважаючи на фактор сезонності, в червні ріелтори не чекають на ринку «первинки» такого зменшення числа угод, як на «вторинці». За загальними оцінками, активність у цьому сегменті якщо і знизиться, то не більше ніж на 5%. А провідний спеціаліст відділу маркетингу компанії SV Development Сергій Костецький навіть очікує зростання приблизно на 10%.

Такий стриманий прогноз експерти пояснюють тим, що якщо люди купують житло на первинному ринку, то насамперед у перевірених забудовників і на останніх стадіях будівництва. А вибір такого житла — не так вже й великий.

Що стосується цін, то вони, за прогнозами Сергія Костецького, можуть у червні трохи знизитися (на 0,5—1%) завдяки акціям деяких забудовників. Втім, «позаакційний» падіння цін чекати не варто.

На думку Олексія Холмецького, великі забудовники не готові масово знижувати ціни, так як їх квартири знаходять покупців і за нинішньої вартості. Демпінгувати можуть хіба що дрібні будівельні компанії.

Забудовникам «притискають хвіст»

У царстві української Феміди для інвестують в будівництво житло є хороші новини. Зокрема, Конституційний суд вирішив зглянутися над людьми, які вкладали гроші в «заморожені» довгобуди, і своїм рішенням від 15.03.2012 р. скасував діє з 2009 року мораторій на розірвання договорів інвестування в житлове будівництво.

Він повинен був діяти до 1.01.13, щоб захистити забудовників від наслідків фінансової кризи. Але тепер все змінилося. Укладені раніше договори вже можна розірвати через суд і не платити за квартиру, яку ніхто не збирається будувати, за кредитом або розстроченню. Крім того, згідно з угодою забудовник зобов’язаний повернути вам гроші, раніше внесені за квартиру. Але інвестори не поспішають звертатися в суд.

«Ми вклали гроші в квартиру, яку не можуть добудувати вже 7 років, — розповідає Людмила Д. — Але забирати свої гроші не збираємося. Адже в той час, коли ми їх інвестували, квартири коштували набагато дешевше. Навіть якщо ми зараз заберемо вкладену суму, ми на неї вже не зможемо придбати житло за нинішніми цінами.

Залишається тільки чекати, поки будинок добудують». У майбутніх інвесторів шансів в’їхати в квартиру вчасно — більше.

Справа в тому, що уряд розробив проект закону «Про посилення захисту прав інвесторів під час інвестування (фінансування) будівництва житла».

Він повинен з допомогою штрафів змусити забудовників виконувати свою роботу вчасно. Як планується, замовники будівництва будуть щоквартально сплачувати до місцевого бюджету штраф, якщо будується ними будинок буде здано в експлуатацію на 6 місяців пізніше запланованої дати.

В цьому випадку ставка збору становитиме 1%. Якщо ж термін затримки перевищить 2 роки, то за кожні наступні 2 роки ставка буде збільшуватися на 1 процентний пункт, до 10%.