ЖК «Печерський бастіон»: продаж квартир у будинку, який ніколи не добудують

Один Азарова продовжує продавати квартири в житловому комплексі, який ніколи не буде добудований.

Протистояння мешканців столичних вулиць Ольшанського та Кіквідзе з незаконним зведенням ЖК «Печерський бастіон» переросло в справжню війну. Ось уже більше тижня громадськість тримає в цілодобовій облозі під’їзні шляхи до скандальної будмайданчику.

Незважаючи на відсутність яких би то не було дозвільних документів, програні суди всіх рівнів, порушені кримінальні справи за фактом шахрайства та перевищення повноважень службовими особами компанії-забудовника, нарешті, рішення Київради про те, що на місці будівництва повинен бути найближчим часом розбитий сквер, структури батька «Печерського бастіону» мільйонера Анатолія Войцеховського, який дружив з Миколою Азаровим, продовжують продавати квартири в будинках-привидів. Верх нахабства аферистів полягає в тому, що у відділі продажів компанії-забудовника — ТОВ «Сфера-Сіті» відкрито попереджають: у разі якщо об’єкти не добудують, гроші інвесторам повернуті не будуть.

Втім, про все по порядку. Останній день травня поточного року перегорнув сторінку сучасної історії рейдерства.

На майданчик під прикриттям «братків» спортивно-кримінальної зовнішності і в мовчазному супроводі бійців «Беркута», розштовхуючи протестуючих жителів району, в’їхала вантажівка. Другу машину захисникам майбутнього скверу вдалося не пропустити. Рейдери спробували відсунути приватний автомобіль, преграждавший шлях будівельній техніці. Виникла бійка. Далі — все за сценарієм звичайного рейдерського захоплення: на об’єкті з’являється судовий виконавець і знайомить обурену громадськість (в даному випадку законних власників київської землі. — Прим. авт.) з рішенням суду.

З цього моменту починається найцікавіше. А саме: нова схема поглинання комунальної власності, збудована на казуси вітчизняного правосуддя. Так от, програвши суди всіх інстанцій, які визнали незаконність будівництва «Печерського бастіону» і недійсність договорів оренди землі, забудовник вирішив піти іншим шляхом. ТОВ «Сфера-Сіті» подало в суд на охоронну фірму «Союз-Безпека» з вимогою виконати умови договору — забезпечити доступ техніки на будмайданчик. І Господарський суд Києва постановив ці умови виконувати!

А тепер увага! Виконавець ВДВС Печерського — Марченко Олександр Анатолійович, той самий, який завів техніку на заборонену будмайданчик, одночасно веде виконавче провадження за рішенням того ж Господарського суду (!!!) про передачу наділу під будмайданчиком у власність Київради. Погодьтеся, такого в практиці вітчизняного рейдерства ще не було!

Таким чином, на даний момент охоронці продовжують займати оборону за парканом «Печерського бастіону», а місцеві жителі — цілодобово блокувати під’їзні шляхи до об’єкта. Міліція мовчки спостерігає. Втім, як завжди.

Тепер трохи історії. ЖК «Печерський бастіон», що будується в безпосередній близькості від Ботанічного саду (3 тис. квартир загальною площею 380 тис. кв. м), з самого початку виявився в епіцентрі гучних акцій протестів громадськості. Забудовники розпочали будівельних робіт «традиційно» — вирубали дерева. А заодно пустили під бульдозер і споруди на прибудинковій території будинку №23 на вулиці Кіквідзе: погреби, сараї, голубник. Потім провели дорогу до об’єкта, яка пролягла впритул до одного із житлових будинків. Як завжди, з моменту закладки фундаменту почався продаж квартир. Вартість квадратного метра — 16 тис. грн.

Згодом судами було встановлено, що у забудовника відсутні будь-які дозвільні документи на відведення землі, так і початок будівництва. Навіть проекту не було! Тим не менш тріски летіли, квартири продавалися.

Коли будівельна афера вийшла за рамки конфлікту забудовників з мешканцями навколишніх будинків, міській прокуратурі вдалося повернути скандальні ділянки у комунальну власність, вигравши суди першої інстанції і апеляцію проти замовників будівництва. В касації забудовнику відмовили. Тим часом Київрада своїм рішенням змінила цільове призначення скандального ділянки на Печерських пагорбах, присвоївши наділу статус скверу.

Буде зупинений свавілля? Це питання варто поставити прем’єр-міністру, дружбою Войцеховського з яким публічно хизуються менеджери відділу продажів, переконуючи інвесторів вкладати гроші в об’єкти. Це питання варто поставити і керівництву міста, Господарського суду Києва, виконавчій службі, столичній прокуратурі. Адже саме вони своїми рішеннями вселили громадськості надію на справедливість, але чомусь сьогодні приймають абсолютно суперечать власним же висновків та чинним законам постанови.

А ще хотілося б запитати у «вельмишановних» чиновників, чи готові вони взяти на себе всю повноту відповідальності за тисячі нових жертв будівельних аферистів?

Довідка «ВВ»

30 жовтня 2012 року Господарський суд Києва задовольнив два позови столичної прокуратури, визнавши незаконними договір оренди ділянки площею 1,69 га по вулиці Вільшанської, 2-б, укладений 16.01.2007 року Київрадою з ТОВ «Інноваційна будівельна компанія», та договір оренди ділянки площею 0,64 га, розташованого між будинками №2 по вул. Ольшанської та №16 по вул. Підвисоцького, укладений 21.06.2006 року з ТОВ «Український фонд розвитку регіонів». Суд зобов’язав замовників будівництва повернути скандальні наділи місту. 14 лютого поточного року рішення суду першої інстанції залишив у силі Київський апеляційний господарський суд. У задоволенні касаційних скарг забудовнику відмовлено.

За фактом шахрайства службовими особами забудовника житлового комплексу «Печерський бастіон» — ТОВ «Сфера-Сіті», ТОВ «Інноваційна будівельна компанія» і ТОВ «країнський фонд розвитку регіонів» — порушено кримінальну справу за статтею 190, ч. 2 КК України. Така запис офіційно зареєстрована в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. На даний момент справу з Головного слідчого управління МВС України раптово передано до столичного главку. За даними поінформованих джерел, зроблено це було за особистою вказівкою заступник генпрокурора Анатолій Пришко, який і підписав відповідну постанову. Нині слідство відверто гальмує і затягує справу.

«Плакали ваші грошики»

Дзвінок у відділ продажу:

— Відділ продажів. Привіт, мене звати Віталій!

— Доброго дня. Скажіть, будь ласка, квартири в будинку №4 продаються? Завершення будівництва — 2-й квартал 2013 року. Є ще квартири?

— Є вільні квартири. Тільки зараз питання йде про зміщення строків будівництва на 4 місяці. Зараз цей будинок на рівні четвертого поверху.

— З чим пов’язано зміщення строків?

— Відбулося рейдерське захоплення. І ми зараз займаємося тим, щоб вистояти.

— Тобто ви зараз не продаєте житло?

— Заявки на купівлю житла приймаються. Є два варіанти. Ми можемо укласти договір завдатку на суму вартості одного квадратного метра. І ця квартира буде значитися за вами. А коли ми вирішимо всі питання, ми з вами укладемо основний договір. Або ж ви можете оформити договір про розстрочення та платити за початковим внеском. У нас розстрочка
на 5 років.

— Так яку суму я повинен зробити?

— Завдаток по цьому будинку становить 16300 грн.

— А якщо ви не вирішите свої проблеми, яким чином я зможу повернути гроші?

— Завдаток не повертається.

— Навіть якщо ви не вирішите свої проблеми?

— Навіть якщо ми не вирішимо проблеми.

— У вас була відсутня дозвільна документація на будівництво. Як йдуть справи на даний момент?

— Будинок оформлений як об’єкт незавершеного будівництва. Зараз у нас є декларація на 9-поверхові будинки. На підставі декларації ми будуємо. На останньому засіданні Київради депутати змінили цільове призначення землі на ділянці, на якому вже закладені фундаменти п’яти будинків, з свайными полями. І один будинок вже на рівні четвертого поверху. А просто під тиском певних людей взяли і змінили цільове призначення на «сквер». Ми зараз подаємо в суди, щоб повернути цільове призначення. Так як постраждали дуже багато інвесторів.

— По іншим будинкам теж буде зсув термінів будівництва?

— Так, там теж зміщення термінів.

Коментар «ВВ»

Андрій Семидідько, директор Антирейдерського союзу підприємців України:

— Наявності схема будівництва в Києві без дозвільної документації з подальшим узаконенням об’єкта будівництва через суд. Така схема застосовується зазвичай в провінції для легітимізації приватних малоповерхових будинків. Але щоб у столиці, під носом у всіх центральних органів шахраї безкарно здійснювали свої плани… це дійсно новаторство.

В даному випадку судовий виконавець явно заангажований і знаходиться у схемі. При бажанні виконавець може втілити в життя судове рішення швидко і чітко, з залученням міліції, або ж затягувати місяцями, придумуючи різні виправдання.

«Беркут», як правило, «контролює громадський порядок», але, як свідчить досвід участі міліції у рейдерських операціях, при необхідності правоохоронці забезпечують безперешкодний прохід рейдерів до спірного об’єкту, тимчасово затримуючи його захисників. На жаль, в наших умовах міліція обслуговує тих, у кого є гроші.

Забудовнику вимагати компенсацію від міста в умовах програних судів і забороненої будівництва немає сенсу. Забудовник, а точніше, інвестор, буде йти до завершення житлового комплексу будь-якими шляхами, щоб потім узаконити його через рішення суду. На жаль, про державний контроль якості даного будівництва мови бути не може. Ці будинки повторять долю інших «напівзаконних» новобудов — на Грушевського, біля військкомату, на Мечникова, в яких після заселення були виявлені серйозні проблеми.