ЖК «Печерський бастіон»: боротьба киян із забудовником

Київ вже багато років страждає від незаконної, можна сказати варварської, забудови міста. Тим більше вражає, коли забудовник робить це в історичній частині центру, змінює обличчя древньої столиці, знищує її гордість – зелені пагорби над Дніпром. Цинічно «йде по головах» киян, не озираючись на наслідки: після мене хоч потоп, руїни, лише б продати подорожче свої квадратні метри (які, до речі, після продажу цілком можуть сповзти у прірву).

Історія боротьби городян з подібним неподобством має різні приклади: Пейзажну алею вдалося врятувати, а от скандальний будинок на Грушевського все-таки побудували, незважаючи на численні протести мешканців.

Навесні цього року між вулицями Ольшанської та Кіквідзе, на схилі над улюбленим киянами та гостями столиці Ботанічним садом, розгорнулося масштабне будівництво. Почали «традиційно» – з вирубки дерев. Під бульдозер пустили і споруди на прибудинковій території будинку №23 на вулиці Кіквідзе – погреби, сараї, голубник. Жителі і міліція змогли зупинити забудовника. З’ясувалося, що на зсувонебезпечній території III категорії зводять житловий комплекс з «історичним» назвою «Печерський бастіон» на 3000 квартир!

У 2005 році Київська міська рада підписала договір оренди земельної ділянки розміром в 1,69 га, який знаходиться по вулиці Ольшанської 2Б з ТОВ «Інноваційна Будівельна Компанія» і договір оренди ділянки у 0,64 га між будинками №2 на вул. Ольшанської та №16 на вул. Підвисоцького з ТОВ «Український Фонд Розвитку Регіонів» для будівництва житлового комплексу. З’ясувалося, що документи були підписані з порушенням законодавства: проекти землеустрою не отримали обов’язкових погоджень установ.

У 2012 році розпочато будівництво комплексу СЕРЕДНЬОЇ поверховості, замовником якого є ТОВ «Інноваційна Будівельна Компанія» (директор Володимир Дамс), генпідрядник ТОВ «Енергобуд», проектувальник ТОВ «Будівельний проект», інвестор ТОВ «Сфера-Сіті». Ось тільки квартири в цьому будинку пропонують купити на 30 поверсі! На аварійно-небезпечному схилі в безпосередній близькості від житлових будинків непорядні ділки вирішили звести свій «Бастіон жадібності», ризикуючи життями тих, хто живе по сусідству.

З’ясувалося,що дорога до будівництва буде проходити між житловим будинком та Шкода-центром, відстань між якими становить всього 11 метрів. Тобто, проїжджа частина за задумом забудовників повинна проходити впритул до житлового будинку. Постійне проходження важкої будівельної техніки неминуче призведе до руйнування будівлі.

Неприємності не змусили себе довго чекати: 25 серпня виявили, що обвалився колектор, крізь гору пробилися «джерела». В якості компенсації забудовник запропонував розбити клумби у дворах, ігноруючи очевидні речі: комплекс будівельних робіт несе загрозу руйнування будинків у приватному секторі по вулиці Вільшанської та багатоквартирних житлових будинків №№13-27 по вулиці Кіквідзе. Жителі цих будинків не стали чекати такого розвитку подій і направили листи до Прокуратури Печерського району та Прокуратури р. Києва.

Перевіривши надані факти, прокурори звернулися до суду. І виграли! Господарський суд підтримав позицію прокуратури Києва та визнав недійсними два договори оренди більше 2 га землі, укладені Київрадою з ТОВ «Інноваційна Будівельна Компанія» та ТОВ «Український Фонд Розвитку Регіонів».

Встановлено, що забудовником проекти відведення земельних ділянок на вул. Кіквідзе, 23 (між будинками по вул. Ольшанської та вул. Підвисоцького) не були узгоджені з органами архітектури, культурної спадщини та містобудування, а також з природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами. Крім цього, Київрадою не розроблено і не затверджено містобудівне обґрунтування, а проект землеустрою не містить матеріалів обстеження земельної ділянки Головним управлінням охорони культурної спадщини.

Коментуючи судові рішення, прокурор Києва Анатолій Мельник зазначив, що суд врахував усі вимоги прокуратури і не тільки повернув землю київській громаді, але й заборонив проводити на цих ділянках будь-які будівельні роботи.

За словами прокурора Києва, при передачі землі під забудову органи влади порушили цілий ряд вимог законодавства. «Київрада, приймаючи рішення, знехтувала інтересами громадськості, а контролюючі органи, маючи на те всі повноваження, не попередили можливі негативні наслідки злочинної діяльності забудовника. І, як результат, незаконне будівництво створило загрозу для життя людей», – заявив він.

Зараз у Печерському районному суді слухається кримінальна справа керівника підрядної організації, котрий дав злочинний наказ знищувати зелені насадження та самовільно прокладати дорогу на вул. Кіквідзе, 23.

Але, на жаль, це не кінець історії…На рішення Господарського суду подана апеляція. Жителі вулиць Ольшанської та Кіквідзе побоюються за долю справедливого рішення. Адже за офіційними особами ЖК «Печерський бастіон» (Миколою Бесарабом і Оксаною Олішевець), за їх даними, стоїть відомий аферист Анатолій Войцеховський, фактично володіє компанією «Укоінвестбуд», що складається з майже 20 підприємств. Відомо, що пан Войцеховський і До залучає кошти громадян за принципом піраміди для будівництва об’єктів, яке ведеться з численними порушеннями. Це робить неможливим ні здачу об’єктів, безпечну їх експлуатацію. Такий «досвідчений» ділок і насторожує городян, які воліють жити за законом, а не змушені кидатися під колеса будівельної техніки, щоб захистити свої життя, сім’ї і своє майно.