Землю в Україні взяли на облік. СХЕМА

Україна впритул наблизилася до створення вільного ринку сільгоспземель, завершивши створення Державного земельного кадастру.

Нова система забезпечує доступ до електронної карти земельних ділянок по всій країні і зводить до мінімуму можливості для корупції та махінацій під час виділення наділів. Місія Світового банку, який кредитував створення земельного кадастру, підтвердила: система працює успішно.

Наділи відправили в інтернет

Створення земельного кадастру було ініційовано Світовим банком ще в 2004 р., а заробити він повинен був у червні 2012 р. Однак реалізація проекту рухалася вкрай повільно. Контролювала його виконання Рахункова палата прийшла до висновку, що проект фактично не зрушився з мертвої точки. Протягом шести років (2004-2010 рр.) Держкомзем та ДП “Центр державного земельного кадастру” освоїли лише $23,7 млн (або 12,1%) від загальної суми кредиту.

Нерозторопність чиновників стала причиною перегляду проекту: його загальний бюджет був зменшений більш ніж втричі — з $350,5 млн до $93 млн, а надана кредитором сума позики й підтанула з $195 млн до $89,7 млн. Терміни освоєння кредиту та виконання робіт було продовжено до 30 квітня 2013 р.

По суті, всі роботи над створенням єдиної електронної бази земельних наділів активізувалися лише в останні два роки, після зміни куратора земельного відомства (в червні 2011 р. замість Ігоря Лисенка його очолив Сергій Тимченко).

“Розробка системи, її тестування, прийом міграція даних і навчання користувачів були виконані менш ніж за три місяці. Менш ніж за п’ять місяців був створений цифровий архів, включаючи сканування та індексування близько 16,7 млн державних актів та впровадження процедур для сканування документів, що надходять. Ці результати — відмінний приклад для регіону і в міжнародних масштабах”, — йдеться у звіті Світового банку. На думку міжнародних експертів, Держземагентству слід поділитися своїм досвідом з іншими країнами.

Представники кредитора вважають, що запущена в січні цього року національна кадастрова система в Україні не тільки успішно функціонує, але і відповідає найкращій світовій практиці. Реєстрація ділянок повністю прозора, автоматизована і високотехнологічна.

Вперше за 20 років держава відкрила публічний доступ до даних про всі земельні ділянки в країні. До цього інформація зберігалася на паперових носіях в районних управліннях земельних ресурсів, даючи чиновникам масу можливостей для зловживань.

Найбільший прогрес був досягнутий у видачі держактів на право власності на землю, картографії та впровадження електронного земельного кадастру. В рамках проекту була профінансована видача держактів на право власності на землю на більш ніж 700 тис. сільськогосподарських земельних паїв. Для створення інформаційної системи проведена аерофотозйомка всієї території країни (понад 60 млн га), що дозволило отримати новітні високоякісні електронні карти.

Щоб користуватися новою системою, близько 600 районних відділень земельного відомства укомплектували спеціальним комп’ютерним та серверним обладнанням і забезпечили доступ до захищених каналах зв’язку і високошвидкісного інтернету. Розроблено програмне забезпечення щодо реєстрації земельних ділянок та десятки спеціальних програм по формуванню бази даних кадастру і перетворенню понад півтори тисячі місцевих систем координат в національну систему УСК-2000.

Вперше в Україні Держземагентство всього за два місяці виконав оцифровку рельєфів загальною площею 50 тис. кв. км. Ця масштабна робота була здійснена силами всього 80 чоловік. Також своє відображення на публічній кадастровій карті знайшов ще один гігантський масив інформації — карта ґрунтів України (лише категорій грунтів налічується 73 тис.).

У рамках проекту підготовлено понад 1,9 тис. кадастрових реєстраторів, які вже почали працювати з електронною кадастрової системою (вона використовується 592 управліннями Держзему). “Основні заходи, що забезпечують функціональність електронного кадастру (включаючи навчання операторів, оцифровку документів, налагодження електронних зв’язків з Державною реєстраційною системою), вже фактично завершені або близькі до завершення”, — підсумували представники Світового банку.

Робота над помилками

Втім, перші тести показали, що система поки не ідеальна. “При перенесення меж ділянок з паперу на віртуальну кадастрову карту відбулися накладки. Найбільш поширена проблема — невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам. Крім того, декільком земельним ділянкам в новому кадастрі привласнений один кадастровий номер. У зв’язку з цим ми радимо всім своїм клієнтам — власникам ділянок перевірити дані про своєму наділі на карті. Якщо виникнуть неточності, повідомити про них у формі зворотного зв’язку на сайті публічної кадастрової карти України”, — говорить голова ради директорів M CONSULTING GROUP (надає послуги аудиту, землеустрою, оцінки і управління активами у сфері нерухомості) Валерій Мещеряков.

За даними Держземагентства, з початку року публічну кадастрову карту відвідали понад 1 млн користувачів. Станом на початок березня для здійснення угод c землею було видано 55,5 тис. виписок із земельного кадастру (з них близько 8 тис. — по Київській області), в електронному кадастрі зареєстровані 132 тис. нових ділянок (з них у Київській області — 12 тис.). За січень–лютий в автоматичному режимі були скореговані дані про 110 тис. ділянок.

“Сьогодні на карті присутні помилки — це те, що намеряли і зареєстрували в Україні за 20 років. Ми разом будемо їх виправляти. Через це пройшли абсолютно всі без винятку країни світу, які будували автоматизований кадастр, — говорить Сергій Тимченко. — Українським громадянам не про що турбуватися в цьому випадку, адже головним підтвердженням права власності на свою земельну ділянку є державний акт, який у них на руках. Всі ділянки залишаються на своїх місцях, і коли ми бачимо помилки на публічній кадастровій карті — це виключно проблема їх відображення. Багато неточності виправляються автоматично з допомогою відповідного програмного забезпечення, але ми також розраховуємо на допомогу самих громадян. Якщо власник бачить, що його земельну ділянку відображений з похибками, він може звертатися в наші районні управління за телефоном гарячої лінії 0-800-502-528 або ж у режимі онлайн на публічній кадастровій карті передбачений модуль зворотного зв’язку. Сьогодні ми вже реєструємо без накладок, оскільки відразу при реєстрації система автоматично перевіряє місце розташування ділянки — правильно чи він лягає на карту”.

Поки система успішно обкатується, і, як визнали ревізори зі Світового банку, Держземагентству цілком реально налагодити її повноцінну роботу до обумовленої дати — 30 квітня. Більше того, в перспективі кадастр буде доповнено новими відомостями: про надра, комунікації і мережі, будовах, водних і лісових ресурсах і т. д.

“Створення такого реєстру геопросторових даних — світова практика. У нас же кожне відомство будує свою систему на основі власної бази. Найяскравіший приклад — містобудівний кадастр. Якщо б вся інформація була зібрана в одній базі, це набагато полегшило б життя і покупцями, і інвесторам”, — впевнений президент Земельного союзу Андрій Кошиль. Втім, об’єднати всю земельну інформацію буде непросто: відомчі чиновники не бажають відмовлятися від “годівниці”, яку дає контроль над базами даних.

Але навіть в нинішньому вигляді земельний кадастр дозволяє вирішити головну проблему — припинити незаконне виділення земель. “Ми створили прецедент: відкрилися дані про те, де знаходиться ділянка, на якій підставі переданий нинішньому власнику. До нас стали частіше подавати запити співробітники правоохоронних органів, екологи з даних питань”, — говорить Сергій Тимченко. На думку юристів, шанс повернути незаконно відчужені землі завдяки кадастру з’явився не тільки держави, але і у приватників.