Земельний ринок України: бути чи не бути?


Днями Президент України підписав Закон «Про державний земельний кадастр». Нововведення прокладають шлях до появи в країні ринку продажу землі.

В Україні діє мораторій на купівлю-проджу землі сільськогосподарського призначення. Оновлення закону, по суті, є першим кроком до скасування заборони. На думку, експертів для того, щоб в Україні сформувався вільний земельний ринок, потрібно прийняти два закони. Один з них Президент вже затвердив, другий – «Про ринок землі».

Експерти стверджують, що на сьогоднішній день, навіть говорити про земельний ринок рано, його просто немає. Ціна оренди набагато нижче тієї, яка могла бути, а інвестори не ризикують йти на нашу землю з-за нестабільності.

Прийнятий закон викликає двоїсті почуття у опозиційної влади, на їхню думку нововведення можуть спровокувати зловживання у сфері земельних відносин. Згідно законодавчого акту, земельний кадастр — це єдина державна геоінформаційна система відомостей про земельні ділянки, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристики земель, їх оцінку, про розподіл наділів між власниками і користувачами. Тобто, до реєстру будуть вноситися кадастровий номер ділянки, місце розташування, опис меж, дані про площу, нормативно-грошова оцінка. Держателем та адміністратором кадастру тепер виступають центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів, тобто місцеві адміністрації.

Опозиція погоджується з тим, що в земельних відносинах дійсно давно потрібно навести порядок. Але так само, на жаль, є розуміння того, що оновлений закон призведе до безконтрольного розбазарювання українських сільськогосподарських угідь. Зі слів представників опозиції, проблема полягає в тому, що влада підготувала для цього відповідну законодавчу грунт. Зокрема, надала можливість створення фермерських господарств без відповідного досвіду. При цьому вони зможуть концентрувати у своїй власності до 2 тисяч гектарів землі. На практиці вся ця ситуація закінчиться тим, що великі вітчизняні корпорації через підставних осіб скуплять значну частину українських земель. І тоді ця проблема буде не тільки на рівні пересічних громадян України, а країни в цілому.

Експерти побоюються, що нововведення призведуть до монополізації сільського господарства. Тому є гостра необхідність в продовженні мораторію на приватизацію земель та продовжувати домагатися вдосконалення земельного законодавства.