Земельний кадастр запрацює у першій декаді лютого — експерти

Ріелтори позитивно оцінюють створення в Україні Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відзначаючи при цьому наявність труднощів з реєстрацією земельних ділянок.

«Коли реєстр запрацює, це дійсно буде класна система. Але на сьогоднішній день йдуть збої через «непонятки» з технічними службами, через істерики наших громадян», – сказав агентству віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.

Він також зазначив труднощі з реєстрацією земельних ділянок. «Що робити із землею, поки не зрозуміло. Обіцяли з середи дати якісь роз’яснення», – сказав він.

«Є періодичні технічні неполадки в системі, які вирішуються. Природно, що повинен пройти якийсь період часу, щоб механізм був налагоджений і заробив на повну потужність», – сказав глава національної ради Ріелторської палати Олександр Бондаренко.

Експерт також рекомендував громадянам не створювати черги в Держреєстрі без особливої потреби. «Досвідчені нотаріуси оформляють угоди, особливих проблем немає. Крім тих випадків, коли йдеться про продаж будинку з ділянкою. Реально, що стосується земельного кадастру – не працює, обіцяють, що запрацює у першій декаді лютого», – додав він.

Коментуючи відмову деяких нотаріусів працювати з Держреєстру, голова Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов пояснив це їх небажанням брати на себе відповідальність за першу реєстрацію об’єкта.

«Більшість нотаріусів не хочуть брати на себе відповідальність за першим внесення об’єкта до реєстру. Нотаріуси бояться, так як в разі допущення з їх боку помилки вони несуть відповідальність і матеріальну і кримінальну. Щоб не брати на себе відповідальність за першу реєстрацію об’єкта, вони пропонують клієнтам самим внести дані по об’єкту до реєстру, а вже після цього готові проводити операцію», – сказав він.

Рубанов також повідомив, що з’явилися «підприємливі люди», що пропонують послуги вартістю $400-500 щодо прискорення процесу реєстрації об’єкта.

«Якщо у вас є право власності, зареєстроване в попередніх реєстрах, навіть до 2010 р., і нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, то шукайте іншого нотаріуса, у Києві є такі нотаріуси», – додав Топал.

Держреєстр речових прав на нерухоме майно являє собою єдину державну інформаційну систему, яка міститиме відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об’єкти та суб’єктів цих прав.