Земельна реформа заглохла до виборів

Законопроект про ринок земель не буде прийнятий до парламентських виборів. У кращому випадку, новий закон запрацює з наступного року, однак він не вирішить існуючих проблем – земельні паї стануть власністю не селян, а великих агрохолдингів.

Відклали до виборів

На думку учасників круглого столу “Земельна реформа: чи вдасться створити умови для її ефективного впровадження до 2013 року?”, який відбувся в прес-центрі ІА ЛІГАБізнесІнформ, Верховна Рада не буде розглядати проект закону “Про ринок земель” до парламентських виборів, які відбудуться восени цього року.

“До парламентських виборів про ринок землі можна забути, ніхто їм займатися не стане, зараз це нікому не вигідно”, – вважає директор Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

“Це політичне питання, і до виборів складно розраховувати на його прийняття. Зараз поспішати не можна, адже ми повинні коректно врегулювати такі важливі питання, як створення онлайнової кадастрової системи, спрощення системи оформлення прав реєстрації землі, зупинити процес безкоштовної роздачі земельних ділянок, зокрема, врегулювати систему приватизації та розпаювання земель“, – додав заступник голови Державного агентства земельних ресурсів України Євген Бердніков.

Нагадаємо, законопроект “Про ринок земель” українські парламентарі збиралися прийняти ще восени минулого року. Земельна реформа триває в нашій країні вже 21 рік. Ще два роки, і Україна потрапить в книгу рекордів Гіннеса, як країна, яка найдовше в світі модернізувала ринок землі. На початку травня в Українській аграрній конфедерації прогнозували, що закон буде прийнятий у другому читанні до кінця місяця.

Туманна перспектива

Як прогнозують представники влади та експерти, “земельна” закон в кращому випадку буде прийнятий до кінця року і вступить в силу з 2013 р., коли повинен бути знятий мораторій на продаж сільськогосподарських угідь. Та й то, такий оптимістичний варіант розвитку ситуації можливий тільки в тому випадку, якщо після виборів у парламенті збережеться політична стабільність.

“Якщо парламент перестане бути “ручним”, в нього потраплять більше “різношерстих” сил, можна з упевненістю говорити про продовження мораторію на продаж землі, а законопроекти, які зараз знаходяться у Верховній Раді, не будуть прийняті. Якщо ж склад парламенту не зміниться, ми отримаємо ситуацію, коли кілька великих фінансових груп будуть контролювати до 80% сільськогосподарських земель у країні”, – вважає Анатолій Ткачук.

Виграють великі агрохолдинги

Основне завдання земельної реформи декларувалася прем’єр-міністром Миколою Азаровим як об’єднання в одному обличчі власника землі, і того, хто реально її використовує. За словами глави Кабміну, селянин повинен стати реальним господарем землі. Сьогодні самостійно землю жителі українських сіл обробляють мало. Велика частина паїв здається в оренду великим агрохолдингам. Однак серед експертів сформувалася стійка думка, що зміни, запропоновані в проекті закону “Про ринок земель“, поставленої мети не досягнуто.

“Оціночна вартість землі може бути занижена в 3-10 разів, тому населення ризикує за безцінь продати свої ділянки. Це загрожує національній безпеці України і перед тим, як приймати закон про ринок земель, спочатку потрібно захистити права селян”, – вважає представник Міжнародного фонду “Відродження” Олександр Беца.

За словами юриста проекту “Агроінвест” Павла Кулинича, близько 10% власників сільськогосподарських земель планують продати свої паї, тому головне питання на сьогодні – не час, коли приймуть закон, а хто стане їх власником. “Ресурсів для покупки цієї землі у держави немає, навряд чи їх будуть викуповувати середні та дрібні фермери, тож, швидше за все, вони перейдуть у власність великих агрохолдингів”, – зазначив експерт.

Діватися нікуди

Так чи інакше, а далі зволікати з проведенням земельної реформи не можна, вважають експерти. “Незважаючи на те, що багато налаштовані проти земельної реформи, її прийняття є позитивним аспектом, і на сьогодні все йде в правильному напрямку”, – вважає президент асоціації “Земельний союз України” Андрій Кошиль.

Аналітики ринку стверджують, поки діє мораторій, земля продається нелегально. Тому на законодавчому рівні необхідно врегулювати цей процес якомога швидше. “Як ми можемо говорити про мораторій продажу землі, якщо в інтернеті тисячі таких оголошень, і люди вільно продають і купують ділянки”, – зазначив заступник директора “Центру ГІС Аналітик” Олександр Кобець.