Завзятість депозитів змушує задуматися

Депозитний портфель банків у березні виріс більш ніж на 7 з половиною мільярдів гривень. І тепер їх обсяг 497,31 млрд грн.

Принципові для НБУ в березні два моменти – приріст депозитної бази відбулося в основному за рахунок збільшення вкладів у національній валюті та від фізичних осіб і від юросіб. І, що найцікавіше – відновилося зростання залишків на рахунках юридичних осіб, після того, як два попередніх місяці вони тільки забирали депозити. Приплив саме гривні, не виключають експерти, може бути пов’язаний з відновленням зростання ставок за гривневими депозитами та зниження девальваційних очікувань населення та бізнесу.

У березні депозити стабільно пішли в систему після двох місяців невизначених тенденцій. Так, за підсумками січня, загальна депозитаня база впала на 0,1%, а за підсумками лютого зросла лише на 0,5%. Пересічні українці хоч щось приносили в банки, а ось юрособи гроші тільки вилучали. Приплив обсягів депозитів фізичних осіб не міг перекрити відтік з рахунків юридичних осіб. Тому, загальна депозитна база за два місяці виявилася майже такою ж, як на початок року. Низькі темпи зростання депозитів, припускають фахівці, могли стати однією з причин тенденції, яку давно не чекали – відновлення зростання депозитних ставок. “Тут більше впливає макроекономіка, внутрішня ситуація, фінансові потоки всередині країни”, – вважає експерт ринку Микола Івченко.

Українці спокусилися відсотками по “коротких” депозитів

Його підтримує і директор казначейства комерційного банку Олексій Козирєв. “Багато залежить від реальної політики кожного з банків. У деяких банках, де значну частку в пасивах займають вклади громадян, неможливо різке зниження ставок. Тому що тоді станеться відплив пасив і у банку впаде необхідний рівень ресурсів”, – зазначив він.

Подорожчання депозитів у лютому підтвердили і в НБУ. Згідно статистичних звітів, середньозважена вартість депозитів у гривні виросла на 0,25% до 10,5%, Тоді як в січні, навпаки, цей показник впав майже на 1%. Зафіксовано зростання і по індексу депозитних ставок Томсон Рейтерс. “Індекс доводить це. Але зростання не різкий, а поступовий і невеликий. До того ж, це відбувається на тлі проведення банками різних акцій. В основному, з акційними програмами, спрямованими на залучення вкладів, вийшли банки, які активізувалися в сегменті споживчого кредитування. Прибутковість у споживчому кредитуванні злітає до 60%. Така прибутковість перекриває будь-яку ставку за депозитами”, – вважає директор департаменту роздрібного бізнесу комерційного банку Марина Нестеровська.

Глобальне непорозуміння

Тим не менш, останні лютневі підвищення ніщо, порівняно з основною тенденцією – глобальне утримання ставок на високому рівні. Їх поточний рівень з початку 2012 року вище, ніж рік тому, як мінімум, на третину. “Чому вартість ресурсів досі висока? Цілком очевидно, що на це вплинув рівень проблем з ліквідністю в кінці минулого року. Треба розуміти, що не всі банки обрали політику прийому короткострокових ресурсів і багато брали дорогі ресурси на рік. І цей дорогий пасив буде тягнутися за банківською системою до кінця року”, – називає одну з причин заступник голови правління комерційного банку Світлана Черкай.

Зростання ставок рік тому стався із-за дефіциту гривневого ресурсу і боротьби Нацбанку з інфляцією і курсом, констатують фахівці. Сьогодні регулятор потроху послаблює свої монетарні лещата, оскільки частково завдання виконав – знизив інфляцію.

Кредити і депозити “біжать” попереду інфляції

Але навіть незважаючи на наявність ліквідності в системі на рівні 18-20 млрд грн., банкіри не поспішають знижувати ставки за депозитами. По-перше, ця ліквідність, в основному, коротка. По-друге, знижувати ставки заважає невпевненість у прогнозованості дій регулятора. Банкіри посилаються на історію і негативний досвід минулого року. Коли на тлі здешевлення гривневого ресурсу, кредити хорошим позичальникам вже видавали до 13-15% річних. “Було багато ліквідності на ринку. І для блакитних фішок для великих держкомпаній з гарним фінансовим положенням вартість кредитного ресурсу була менше 15%. Це тривало кілька місяців. І банки почали вірити в те, що є якісь нові бюджетні реалії і в діяльності НБУ. Крім того, вірили, що це буде зберігатися довго. Саме тому банки завантажувалися річним ресурсом. Але вже через три місяці, в результаті низки регуляторних дій, стискання грошової маси з метою попередження девальвационныхожиданий, ставка залучення склала вже 18% річних. Це через три місяці після того, як вони видали кредити під 13-14%. А вже на перехідний період з 2011 на 2012 рік – коштували до 25% річних. Тому зараз, незважаючи на те, що ліквідність є, і вона не така дорога, як в кінці 2011-го, настороженість зберігається. Справа в тому, що немає розуміння: скільки буде коштувати ресурс на кінець року. Тому, я вважаю, що банки змушені перезаставлятися на можливий потенційний зростання залучень в кінці 2012 року”, підкреслив голова правління комерційного банку Ігор Юшко.

Регулятор одумався?

Сьогодні Національний банк намагається виправити ситуацію. Змінено норми резервування, знижені робочі ставки НБУ – облікова і рефінансування. Однак поки зміни в процентній політиці банків малопомітні. Зниження, якщо і буде, то не значне, вважають експерти. Про суттєве зниження поки взагалі можна і не мріяти. “Стали рости кризові явища, ставки зросли до 16%. Ймовірно, ми до 14% в гривні повернемося, можливо, тільки в 2013 році. Може, в середині року, може раніше, а може і пізніше. Швидше за все, це відбудеться, коли ситуація в світовій економіці почне проявляти ознаки відновлення. Тоді, з поточних 6%, вони знизяться до 15 -14,5%. Але не більше”, – вважає Микола Івченко.

Яким буде податок на дохід від депозиту

“Реальне здешевлення гривні ми зможемо отримати тільки ввівши пенсійну реформу і отримавши довгостроковий ресурс. Це очевидно. Навіть ніяково якось про це стільки разів говорити. Це не швидкий ефект. Це займе не менше 3-4 років після проведення реформи, формування довіри”, – підсумував Ігор Юшко.

Дорогий ресурс не дозволяє бізнесу розраховувати на дешеві позики. Тому багато його представники сьогодні йдуть іншим шляхом – зарабатыавют на депозитах. Краще покласти гроші в банк і без клопоту і яких-небудь витрат отримати дохід у 16%. Тим більше, ще й не кожен бізнес дасть такий дохід. Може, тому в березні саме депозити юросіб активно потекли у систему, припускають фахівці. Тоді як наростання депозитів фізичних осіб уповільнило темпи.