Запропоновані правила консолідації земель

Зняття мораторію з купівлі-продажу українських земель сільськогосподарського призначення не є необхідною умовою проведення консолідації земель.

Про це пише газета КоммерсантЪ-Украина в статті Земельний переділ. Вже в 2013 році можна впровадити механізм, який дозволить власникам провести обмін земельними ділянками для спрощення їх обробки. Посередником у цьому процесі може стати Земельний банк. До таких висновків прийшли європейські експерти. Основним ризиком стане неповноцінний обмін землями, впевнені аналітики.

У розпорядженні Видання виявилися рекомендації експертів ЄС Кабміну і Держагентству земельних ресурсів, підготовлені за підсумками дворічної роботи проекту Catapuld. Він вивчав можливість проведення в Україні консолідації земель сільськогосподарського призначення. Механізм полягає у зміні меж і місця розташування земельних ділянок з метою їх об’єднання та укрупнення. Це дозволить вирішити проблему обробки невеликих ділянок, які розташовані далеко один від одного. Експерти запропонували два варіанти консолідації земельних, водних та лісових ресурсів: інтегровану — в довгостроковій перспективі і просту — в 2013 році.

Для цього необхідно прийняти окремий закон, а не обмежуватися однією главою, як було прописано в законопроекті “Про ринок земель”. Документ спочатку прийняли в першому читанні, а потім зняли з розгляду. Тоді передбачалася добровільна консолідація за ініціативою власників 75% масиву земель. До другого читання цей показник підняли до 90%. Ця консолідація має бути максимально спрощена. “Необхідно вимагати менше документів і підписів, щоб надати власникам землі можливість приєднання до проекту пізніше, за бажанням”,— йдеться в рекомендаціях. Кожен учасник проекту має отримати на заміну рівноцінна земельна ділянка — такий же або навіть більшої цінності. Права орендарів і власників землі в процесі консолідації повинні бути однаковими. Оскільки надмірне втручання в земельний ринок може нашкодити, необхідно бути стриманими в застосуванні первинних прав викупу”.

Ініціювати проекти консолідації, крім кооперативів і приватних власників, повинні також місцеві органи влади та Держземагентство. Для купівлі, обміну і продажу земель рекомендовано залучити державний Земельний банк. Він отримає держземлі сільгосппризначення в статутний капітал після її інвентаризації (10,7 млн га). Але участь банку в консолідації вимагає законодавчих змін, які очікуються не раніше червня. За словами заступника керівника проекту Catapuld Вілемін фон Ассельт, Україні не варто чекати створення ринку землі після скасування мораторію, а реалізовувати проекти вже зараз. Однак, як відзначає “Комерсант” заступник голови Держземагентства Євген Бердніков, оскільки консолідація передбачає зміну права власності і фізичних параметрів ділянок, її проведення перебуває під мораторієм, який може тривати до 2016 року (прийнятий у листопаді законопроект N11315 знаходиться на розгляді президента). “Тому разом з питанням про обіг земель буде вирішуватися і питання її консолідації. В умовах дії мораторію у нас є інструмент консолідації шляхом обміну паями усередині масиву, він дозволений”,— говорить він.

Рекомендації європейських експертів грунтуються на результатах проведення п’яти пілотних проектів у Донецькій, Житомирській, Івано-Франківській, Черкаській областях та в Криму. Консультант Шахтарського райради (реалізовувався один з пілотів) Донецької області з питань сільхозрослинництва Галина Остапчик говорить, що однією з основних проблем консолідації є боязнь сільського населення бути обдуреними державою. “Є сумніви в отриманні рівноцінного ділянки. До того ж, якщо всі хочуть брати участь у проекті, а двоє — ні, то що робити? Є ризик, що це буде примусово”,— зазначає вона. В селі Оріхове Сакського району Криму готові консолідувати близько 360 га для діяльності фермерського господарства “Мрія”. За словами голови сільради Галини Чеснакова, на землях хочуть відновити меліорацію.

Голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич вважає ідею консолідації земель нікому не потрібної: “1,5-2 млн пайовиків, які здали в оренду свої ділянки великим холдингам, ніколи не зможуть відмовитися від оренди. Там умови практично довічні”. За його словами, в першу чергу потрібен новий закон “Про оренду землі”, який врахує інтереси власника ділянки та орендаря. Перший заступник голови Всеукраїнського союзу сільгоспвиробників Василь Ярошовець підтримує розробку законопроекту про консолідацію на основі європейських рекомендацій, але сумнівається в тому, що ці принципи будуть реалізовані. “Нормативними актами, які будуть прив’язані до закону, можуть спотворити його до невпізнання”,— побоюється він.