Замість оренди на Заході все більшою популярністю починає користуватися Хаусситтинг

Хаусситтинг (house sitting), або догляд за будинком — це практика, при якій власник житла залишає будинок на піклування довіреної особи на деякий час на основі взаємної угоди.

На відміну від наймачів, гість не платить за оренду. В його обов’язки входить догляд за домашніми вихованцями, підтримання чистоти і порядку в будинку і прилеглих територіях (включаючи басейн, сад і галявини), захист від зломщиків, перевірка пошти, іноді оплата комунальних послуг, тобто все те, чим займається сам власник.

Передбачається, що присутність хаусситтера в будинку запобігає можливі злочини, наприклад, пограбування, вандалізм або вторгнення в приватну власність. До того ж, це гарантує захист від сквоттерів. Тому в деяких країнах, зокрема, у Великобританії, страхові компанії пропонують власникам знижки, якщо за будинком доглядає хаусситтер.

Іноді без таких послуг обійтися майже неможливо. Так, деякі британські та американські компанії можуть анулювати страховку, якщо житло пустувало більше 30 днів без попередньої домовленості. В Канаді можуть відмовити в страхуванні взимку, якщо власника не було вдома довше чотирьох днів, оскільки в цей час року підвищується ризик того, що труби можуть лопнути.

У деяких випадках хаусситтерам потрібно платити, це частіше стосується тих, хто працює на агентство, але іноді знаходяться добровольці, приголосні безкоштовно наглядати за будинком в обмін на дах над головою, зміну обстановки і нові враження.

Якщо хаусситтер працює на платній основі, його послуги можуть обійтися недешево. Наприклад, робота співробітника британського агентства Homesitters варто 37 фунтів стерлінгів на добу (без урахування ПДВ). Якщо потрібно доглядати за кішкою або собакою, додається ще 1 фунт стерлінгів. Крім того, на харчування хаусситтера потрібно виділяти 7 фунтів в день, а якщо для виконання обов’язків потрібно кудись їздити, на транспортні витрати піде 40 пенсів за кожну милю.

Виходячи з цього, догляд за домом і двома вихованцями протягом двох тижнів обійдеться в 772,80 фунта стерлінгів. З цієї суми хаусситтер отримає 10,16 фунтів стерлінгів в день тільки за роботу (передбачається, що він працює в середньому трохи менше двох годин в день) і покладені 7 фунтів на їжу — всього 240 фунтів стерлінгів за два тижні.
Безкоштовних хаусситтеров можна знайти в Інтернеті, наприклад, на сайті TrustedHousesitters.Com, де можна знайти пропозиції з більш ніж 30 країн світу.

Умови, на яких працюють хаусситтеры, варіюються від випадку до випадку. Наприклад, власники можуть вимагати, щоб «доглядач» не був відсутній вдома довше трьох годин підряд у світлий час доби і довше години ввечері. Рекомендується підписати договір і вказати в ньому права і обов’язки сторін.