Закордонна нерухомість: скільки коштує квиток на свободу?

В Україні зростає нова хвиля еміграції, але в цей раз їдуть не стільки бідні заробітчани, скільки цілком успішні і заможні громадяни. Їх лякає плачевний фінансовий стан країни, так і стрімко зростаючі політичні ризики, які загрожують обернутися втратою власності і свободи.

Друга батьківщина

Покупка закордонної нерухомості все частіше розглядається українцями (насамперед, заможними) не як інвестиція, а як квиток на свободу і збереження капіталу. У компаніях, що торгують іноземним житлом, зізнаються, що клієнтів, бажаючих втекти з України, стало більше.

«Кожен з покупців вже на етапі знайомства розглядає можливість отримання ВНЖ (виду на проживання) або навіть громадянства країни, обраної ним для проживання. Часто справа зовсім не в тому, що дана країна засіла в серці другою батьківщиною», а в зворотному ставлення до власної батьківщини», – розповів Іван Малахов, провідний спеціаліст компанії Sun City.
«Переважна кількість українців, які купують житло за кордоном, роблять це з метою згодом перебратися в обрану ними країну на ПМП. На початковому етапі багато хто просто проводять відпустки і здають таку нерухомість на час їх відсутності в країні. Число тих, хто таким чином просто заробляє, досить невелика», – прокоментувала Наталія Мішурова, менеджер департаменту закордонної нерухомості компанії «Гольфстрім».

Тікає бізнес

Все частіше з України стали виїжджати і успішні бізнесмени. Одним з перших в нову хвилю еміграції потрапив ще мер Києва Леонід Черновецький, який осів в Ізраїлі. Вже кілька місяців в Україні не живе відомий київський ресторатор Андрій Задорожний – за наявними відомостями, він виїхав в Росію з-за рейдерських нападів на його бізнес. У вересні, побоюючись за власне життя та життя сім’ї, змушений був покинути країну і Денис Олейников – власник невеликого, але успішного підприємства Prostoprint, яке піддалося силовому захопленню правоохоронцями. Через кілька тижнів після візиту силовиків в головний офіс мережі будсупермаркетів «Епіцентр» з України поїхав її співвласник Олександр Герега, за сумісництвом – чоловік секретаря Київської міськради Галини Гереги. Про це в кінці жовтня повідомив нардеп Микола Томенко.

Тенденція очевидна – побудувавши успішний бізнес і заробивши статус і гроші, українці тікають з країни, де замість законів діє сила. Напевно список втекли з України, відомих бізнесменів не обмежиться цими іменами.

Щоправда, за спостереженнями М. Коноваленко, поки виїхати за кордон на роботу або навчання все ж прагнуть в основному все ж ті, у кого грошей менше. «З досвіду можу сказати, що заможні люди в якості запасного аеродрому відкривають бізнес в європейських країнах, купують там нерухомість, але не переїжджають з України, тому що основне джерело доходу тут», – розповіла експерт. Хоча, як зазначає в. Малахов, 99,9% покупців закордонної нерухомості – потенційні емігранти.

Де простіше

Заможні емігранти розраховують за кордоном не тільки почати нове спокійне життя, але і обзавестися ВНП. Правда, більшість прагне виїхати в Європу, де іноземцям зараз не ради, а умови отримання ВНЖ – жорсткі і складні. За словами директора компанії «Мітропа Юкрейн» Марії Коноваленко, його в обмін на покупку житла пропонують тільки Панама, Таїланд, Туреччина і Латвія. «Але це не ті країни, куди прагне прогресивне населення країни. Хочеться в Іспанію, Францію, Німеччину, де, щоб отримати ВНП, потрібно відкрити бізнес, найняти на роботу місцевих жителів, платити податки», – прокоментувала М. Коноваленко. До того ж, заявку на ВНП розглядають близько року, видають на 1-2 роки, кожен раз вирішуючи, продовжити термін.

Маркетинг-директор компанії Pafilia Вікторія Мінєєва додає до списку лояльних країн Кіпр, де для отримання ВНЖ не обов’язково відкривати підприємство. За її словами, при купівлі нерухомості за більш ніж €300 тис. іноземець отримує «дозвіл на проживання» на Кіпрі. «Таким чином вони позбавлені від необхідності слідувати тривалим дозвільних процедур – отримання консульських віз, продовження виду на проживання, отримання дозволу на повторний в’їзд», – говорить вона. В інших випадках можна отримати тимчасовий ВНП, а через 5 років – постійний.

Набирають популярність серед українців-емігрантів країни Балтії, де нескладно отримати ВНЖ шляхом відкриття бізнесу. За словами директора компанії «Віател» Ірини Варламової, вартість таких послуг разом з реєстрацією фірми та отриманням ВНП складає в середньому від €2500. Але можна обійтися і просто купівлею житла. «У Латвії точно існує така можливість – при купівлі нерухомості в Ризі на суму понад 140 тис. євро або у регіонах на суму понад 70 тис. євро», – розповіла вона, додаючи, що ВНП дається строком на 5 років. Після його закінчення можна або продовжити ВНП, або, склавши іспит на знання мови і конституції, отримати ПМЖ, а потім і громадянство.

Хочемо в Європу

Серед європейських країн найбільш відкритою для заможних іноземних іммігрантів вважається Іспанія – багато агентства сватають її як гостинну і не дуже забюрократизовану країну, де, до того ж, створення власного бізнесу для отримання ВНЖ не є обов’язковим. Але нестабільність в Євросоюзі зробила вкрай виборчими та іспанських чиновників, тому покупка нерухомості, навіть дуже дорогий, не дасть гарантії на отримання ВНЖ.

Більш того, як пояснює консультант з питань отримання ВНЖ юридичної фірми «ОМП» Олексій Середа, ні в одній країні єврозони покупка нерухомості не дає автоматичного права на ВНП. «Скоріше мова йде про отримання мультивізи, яка передбачає перебування в країні, де знаходиться куплена нерухомість, обмежений період протягом року (в основному – 90 днів протягом півроку). Відкриття власного бізнесу є першочерговою вимогою для отримання ВНЖ практично у всіх європейських країнах», – розповідає він. при цьому, за його словами, до самої нерухомості особливі вимоги не висуваються, головне щоб вона могла бути фактично використана для проживання в ній.

Потрібно відзначити, що перешкодою на шляху до придбання закордонного житла є необхідність по-тихому вивезти гроші з України. За законом, необхідно одержати дозвіл НБУ – для виведення грошей, відкриття рахунку в іноземному банку, отримання кредиту за кордоном. На практиці ж все намагаються обійти вимогу – хтось переказує гроші на фіктивні іноземні фірми, а хто-за 3-4 поїздки з допомогою 2-3 членів сім’ї перевозять їх по-старому, готівкою. А багато компанії-консультанти хоч і не афішують це, часто готові допомогти своїм клієнтам обійти закон. Безумовно, подібні сценарії підходять тільки забезпеченим українцям.