Закордонна нерухомість: останній оплот буржуазії?

За останні рік-два традиційно стабільні і цікавлять інвесторів з колишнього СРСР зарубіжні ринки нерухомості помітно просіли, дешеве житло не відрізняється ліквідністю, а привабливі об’єкти коштують дорого.

За останні рік-два традиційно стабільні і цікаві зарубіжні ринки нерухомості помітно просіли, дешеве житло не відрізняється ліквідністю, а привабливі об’єкти коштують дорого.

Але українці, намагаючись захистити заощадження від інфляції і політичної нестабільності, продовжують інвестувати в покупку закордонних апартаментів. Хоча дозволити собі це можуть в основному лише обрані, пише Ugmk.info.

Запасний варіант

Інвестиційний керуючий департаменту прямих інвестицій Dragon Capital Олексій Зеркалов пропонує розглядати купівлю іноземної нерухомості перш за все в якості диверсифікації вкладення коштів. «Як правило люди, які інвестують в іноземну нерухомість, вже мають таку інвестицію в Україні. Тим не менше, потрібно брати до уваги, що таке вкладення коштів є дуже ризикованим, оскільки необхідно розуміти ринок іноземної нерухомості і знати фахівців, які в цьому розбираються. В Україні таких не багато. З прикладів диверсифікації можна привести інвестицію компанії «СКМ» Ріната Ахметова, яка вклала близько 136 млн. фунтів стерлінгів в 2006 р. в покупку квартири в Лондоні в Гайд Парку», – говорить він.

«Активність українських покупців на зарубіжних ринках нерухомості істотно зросла за останні 1,5-2 роки. Так, в Лондоні Knight Frank тільки за останній рік зафіксував 30-40% зростання громадян України, які бажають стати власниками елітної нерухомості в цій європейській столиці. Зростає число придбань на Кіпрі, на Лазурному березі в Іспанії», – розповідає директор з розвитку бізнесу компанії Knight Frank Наталія Проніна.

На курорт і на заробітки

Плануючи витратити гроші на закордонне житло, потрібно визначитися, для яких цілей воно необхідне – для себе (відпочинок, навчання дітей, можливість отримання візи і посвідки на проживання) або як інвестиції. Як показала криза, найменш стійкими до негативних фінансових явищ виявилися курортні регіони, особливо ті, які були штучно перегріті – Іспанія, ОАЕ, Греція. Причому найсильніше постраждала нерухомість у нижчому і середньому ціновому сегменті, завжди колишня найменш ліквідною.

Як розповідає Н. Проніна, різко знизилася привабливість ринку Дубая, обережніше варто розглядати азіатські ринки – Гонконг, Шанхай, Пекін. «Так, незважаючи на світову фінансову кризу, ціни на ринку елітної нерухомості Гонконгу взяли курс на зростання ще з 4 кв. 2008 р. і з тих пір зросли на 75,9% (з 4 кв. 2008 р. за 2 квартал 2011 р.). Відповідно, активний зростання цін в основних містах регіону протягом останніх двох років неминуче зміниться уповільненням і корекцією, – попереджає експерт.

Для покупців, які орієнтуються на ринку і бажаючих заробити на спекуляціях, директор компанії «Мітропа Юкрейн» Марія Коноваленко рекомендує Азію та Латинську Америку. Зокрема, за її даними, в Таїланді нерухомість за рік подорожчала на 20%, при цьому в країні дуже лояльно ставляться до іноземців, а купівля оформляється просто. А в Панамі і бразильському Сан-Пауло прибутковість складе 5-10% річних. Незважаючи на відсутність колишніх темпів зростання цін, в Панамі можна заробити до 10% річних на здачу в оренду квартири, купленої за відносно невеликі гроші (близько $200 тис.), – відзначає ріелтор. У той же час вона попереджає, що розраховувати на прибутковість 30% річних сьогодні не доводиться, а ризики «прогоріти» залишаються.

Ближнє світло

Але на практиці українці воліють близькі та знайомі регіони. «Останнім часом для відпочинку та проживання обирають Болгарію, Чорногорію, Іспанію, Туреччину. А Великобританія, Італія, Австрія та Ізраїль приваблюють здебільшого інвесторів. Нерухомістю в Німеччині, США, Чехії, Франції, на Кіпрі, а з недавнього часу і в Латвії активно цікавляться обидві категорії покупців», – розповідає менеджер департаменту нерухомості за кордоном у компанії «Гольфстрім» Наталія Мішурова. За її словами, в Чехії дуже лояльні ціни, мають тенденції до зростання, а на Кіпрі при купівлі нерухомості вартістю понад 250 тис. євро громадяни країн СНД отримують вид на проживання.

Як пояснює М. Коноваленко, Туреччину і Болгарію віддають перевагу з-за близькості (2-3 години літаком), невисоких цін – від 800 євро за кв. м і 4% річних від здачі житла в оренду. Так, квартира економ-класу в Болгарії обійдеться від 30 тис. євро, середнього класу – від 80 тис. євро, елітне житло – від 200 тис. євро. У Туреччині вартість житла в залежності від класу складе від 60 тис. євро, 150 тис. Євро і 350 тис. євро відповідно.

За даними провідного фахівця компанії Sun City Івана Малахова, в порівнянні з 2005 р. кількість українців, які купили нерухомість в курортній Болгарії, зросла в 5 разів, а росіян – у 17 разів. «Звичайно, купівлю курортного житла більшість розглядає не як інвестицію, а як придбання для особистих потреб, більш комфортабельного і доступного відпочинку», – попереджає експерт. Крім того, потрібно мати на увазі, що не всі власники курортного житла в Болгарії і Туреччини виявляються їм задоволені – курортний сезон триває недовго, якість будівель і сервіс не завжди відповідають очікуваному рівню, відповідно, ліквідність такого житла теж не найвища.

В Іспанії ціни стартують від 1 тис. євро за кв. м, а прибутковість від оренди досягає 5%, але ризики на тамтешньому ринку сьогодні досить високі. Зокрема, популярність традиційних курортних зон істотно знизилася, а сам ринок потроху просідає вже не перший рік.

Францію та Австрію експерти називають одними з найбільш дорогих європейських регіонів, престиж і зростання ринків на 5% манить до себе українців. У Швейцарії, за даними В. Малахова, ринок виріс на 4% за рік. «З країн Нового Світу такою динамікою може похвалитися лише Канада зі стабільним показником 5% зростання, хоча експерти і чекають швидкий незначний спад», – розповідає він.

Німеччину директор компанії «Віател» Ірина Варламова називає найбільш стабільною країною ЄС, де ціни на нерухомість залишаються досить невисокими і мають тенденцію повільного, але стабільного зростання. «У США ринок нерухомості просто впав, досягнувши в цьому році цінового «дна», так що зараз є можливість придбати житло за ціною на 60-70% дешевше від його вартості 2009 р.», – зазначає експерт.

Найдорожчим, але при цьому досить популярним серед українців ринком експерти називають Монако, де самі скромні апартаменти коштують 55-60 тис. євро за кв. м. Це невелике князівство облюбували багато представників української «еліти», ховаючись там від українських проблем.