Забудовники зможуть добудувати свої будинки за рахунок кредитів ДІУ

Забудовники можуть отримати кредит ДІУ на добудову житлових об’єктів з високим ступенем готовності.

Державна іпотечна установа (ДІУ) тепер не тільки компенсує відсотки за житловими кредитами, а й допомагає добудовувати незавершені об’єкти.

Власники проектів з високим ступенем готовності можуть звернутися в ДІУ за кредитом на завершення будівництва.

Кошти рефінансування надаються будівельним компаніям під лояльні процентні ставки на строк до двох з половиною років, каже голова Державної іпотечної установи Валентин Рибачук.

Забудовник отримує додаткові кошти для того, щоб добудувати житловий комплекс і ввести його в експлуатацію, а з цього моменту, як правило, активізуються продажі квартир, що допомагає швидше повернути борг державі.

За цією програмою ДУІ вже профінансувала добудову 27-ми житлових комплексів. З них 14 об’єктів вже здані в експлуатацію, а 13 планується здати до кінця наступного року. Всього на ці цілі ДІУ, починаючи з минулого року, виділив близько 700 млн. грн. З допомогою цих коштів у 2012-2013 роках буде здано 5,5 тис. квартир загальною площею 400 тис. квадратних метрів.

Першу чергу одного з учасників програми – комплексу “Міністерський” (Оболонський район Києва) – ввели в експлуатацію на цьому тижні. Проект є показовим і тим, що співінвесторами в ньому виступають іноземці, польська інженерно-будівельна компанія PBG.

На кошти польського інвестора ($48 млн), забудовник проекту – компанія “Енергополь-Україна” побудувала 70% 26-поверхової висотки і проклала 90% інженерних мереж до всього комплексу, який включає в себе три житлових будинки, офісний центр і підземний паркінг (загальна площа 290 тис. кв. м). ДІУ інвестувала в добудову ЖК “Міністерський” 32 млн. грн. (близько $4 млн). Залучення цих коштів допомогло прискорити роботи по закінченню будівництва і введення в експлуатацію першої черги комплексу з 540 квартир, а також забезпечити енергоресурсами споруджуваний мікрорайон.

“Державна іпотечна установа надала пільговий кредит забудовнику через банк-партнер на добудову житлового комплексу. Завдяки кредиту була побудована сучасна котельня і добудовані інфраструктурні об’єкти, – сказав Даріуш Шиманські, представник PBG. Кошти іпотечної установи, вкладені в добудову об’єкта, забудовник поверне ДІУ через “Укргазпромбанк”, який виступив оператором.

Така співпраця з іноземними інвесторами щодо добудови житлових об’єктів може стати показовим, вважають в ДІУ. Ринок нерухомості України далекий від насичення, на відміну від ринків Європи та Росії, що робить його привабливим для інвесторів – вони можуть розраховувати на швидке повернення вкладень та високу прибутковість.

І інвестори йдуть в Україну. За даними Держстату, за дев’ять місяців 2012 року обсяг прямих іноземних інвестицій у формі акціонерного капіталу в будівництво виріс з $813,5 млн. до $940,8 млн. (+16%).

Щоправда, майже половину цієї суми склали інвестиції з кіпрських офшорів ($450,8 млн.), Помітні, за українськими мірками, обсяги інвестицій у будівництво надійшли з Великобританії ($112 млн.), Німеччини ($56 млн), Росії ($43,8 млн.) і ще одного офшору – Віргінських Островів ($36,5 млн.)

“Український ринок в основному привертає інвесторів з тих країн, які є нашими сусідами, або їм зрозумілий наш менталітет та умови функціонування ринку – це Росія, Польща, Словаччина, а також Ізраїль”, – говорить Наталія Проніна, експерт консалтингової компанії Knight Frank.

Житлові проекти з фінансуванням від іноземних партнерів також реалізує в Києві компанія SG (Stolitsa Group), до складу якої входять інвестиційно-будівельна компанія “Столиця”, девелоперська компанія НСМ і литовська керуюча компанія BT Invest. Міжнародна девелоперська група Seven Hills добудовує великий житловий комплекс Park Avenue в Голосіївському районі столиці.

Закордонні гроші дозволяють нарощувати обсяги будівництва: у січні-вересні обсяг житла, введеного в експлуатацію в Україні, виріс майже на 38% (рік до року), до 6765,4 тис. кв. м. Але кількість недобудов залишається високим – на початок 2012 року в Україні налічувалося 11347 будівель і 5307 інженерних споруд, будівництво яких тимчасово припинено або законсервовано. Третина заморожених об’єктів становили житлові будівлі загальною площею понад 17 млн. кв. м.

“Одна з основних функцій Державної іпотечної установи – допомогти забудовнику добудувати житловий будинок, – говорить глава ДІУ Валентин Рибачук. – Тому в першу чергу ми розглядаємо об’єкти з більш високим відсотком готовності”.

Відомство обіцяє лояльні умови кредитування для забудовників, і для кінцевих покупців житла. За даними ДІУ, середньозважена ставка за всіма вкладами рефінансованих іпотечних кредитів у 2012 році (5153 кредитів на суму 846 млн. грн.) склала 13,64% річних.