Забудовники хочуть спрощень

Оформлення дозвільної документації на початок будівництва — головний біль для багатьох забудовників. Нерідкі випадки, коли представники будівельних компаній роками ходили по різних інстанціях або купували готові проекти.

Таким чином, полегшували своє життя. Справжньою перемогою стало прийняття Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності». Однак цього недостатньо, щоб повністю вирішити всі проблеми забудовників.

Промислово-будівельна група «Ковальська» не займається оформленням дозволів на будівництво і не отримує земельні ділянки для ведення робіт. Вона бере участь у реалізації проектів інших компаній — забудовує частина великих мікрорайонів або може придбати вже готовий проект. По такому шляху її керівництво пішло з-за неможливості прорахувати рентабельність будівництва при самостійному оформленні всіх документів, а також тривалою процедурою.

Справжньою перемогою для будівельної галузі стало прийняття Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» в січні минулого року. Згідно йому, було скорочено кількість дозвільних документів. Наприклад, закон дозволяє прискорити отримання дозволів на виконання будівельних робіт — це займає десять днів замість місяця. У дозвільній системі вводиться принцип «єдиного вікна», тоді як раніше цю роботу виконував шість відомств. Обов’язковій перевірці підлягають тільки складні і небезпечні об’єкти (I-III категорії складності). При цьому розробка проекту і його експертиза проводиться виключно за бажанням замовника, дозвіл на будівництво не видається, а прийняття в експлуатацію здійснюється за декларативним принципом. Крім того, дозвіл на початок робіт та прийняття об’єкта в експлуатацію видає Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю. Оскільки цей орган не контролюється місцевою владою, будівельники позбулися необхідності співпрацювати з чиновниками на місцях. Як показує практика, це велике полегшення для забудовників.

Однак цього області замало. У кожного з керівників великих компаній своя точка зору щодо можливих поліпшень роботи. Декому хотілося б полегшити умови участі в програмі «Доступне житло», деяким — отримувати позики з меншим кредитними ставками на реалізацію нових житлових проектів. Крім того, важливим питанням залишається виділення земельних ділянок, яке залежить від зонінгу. Для цього потрібно детально промальовувати» весь місто. У документі має бути зазначено, скільки нових будинків побудують в населеному пункті, скільки об’єктів інфраструктури — доріг, стадіонів, промислових підприємств і т. д. Будівельна компанія повинна отримати доступ до інформації, де саме планується зводити нове житло, а також ознайомитися з усіма параметрами майбутніх будинків. Всю цю документацію повинні розробити міста за власні кошти. Будівельнику ж потрібно лише вибрати ділянку, сподобалась йому більше, і приступити до реалізації проекту. До речі, в цьому випадку можливо точно прорахувати прибутковість об’єкта і встановити найбільш адекватну вартість житла.

Однак міста не поспішають розробляти зонінг. За словами представників місцевих адміністрацій, у багатьох з них у бюджеті немає «вільних» коштів, які можна було б використати на ці цілі. Тому це питання поки залишається відкритим і коли він буде вирішено — поки незрозуміло.