Забудовників змушують піднімати ціни на житло

Житло в новобудовах може подорожчати на 8-18%. Причиною тому можуть стати неврегульовані законодавчо взаємини між забудовниками та суб’єктами природних монополій.

Будівельна галузь в Україні поступово виходить на свій докризовий рівень розвитку. Однак прогалини у вітчизняному будівельному законодавстві та ігнорування проблем забудовників “зводять нанівець” всі позитивні тенденції, що намітилися на будівельному ринку.

У сформованих умовах навіть компанії-лідери не застраховані від різного роду ризиків. Так, заручником правової колізії опинився один з найбільших будівельних холдингів України – “Київміськбуд”. Здані холдингом ще в 2011 році 11 багатоповерхівок досі стоять без світла і води. Конфлікт виник в результаті майнового спору між “Київміськбудом” і “Київенерго” за права на повністю побудовані за гроші інвесторів трансформаторні підстанції (ТП) і кабельні мережі, які повинні забезпечувати подачу електроенергії до будинків.

У 2008 році “Київенерго” власним розпорядженням, у зв’язку з капіталізацією підприємства, змінила чинну схему взаємовідносин і розрахунків при підключенні ТП до джерел енергоносіїв та умови прийому на баланс побудованих трансформаторних підстанцій та кабельних мереж. Нововведення в цей відомчий нормативний акт не внесені і до останнього часу, незважаючи на зміну законодавчу базу. Компанія наполягає на тому, що новобудови будуть відразу ж підключатися, як тільки “Київміськбуд” передасть ТП у власність “Київенерго”.

Таким чином, “Київенерго” в односторонньому порядку змінила стару схему підключення ТП до джерел енергоносіїв і зробила її неприйнятною для державної компанії “Київміськбуд“.

“Механізм врегулювання взаємовідносин між забудовниками та постачальником електроенергії сьогодні визначено Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”. Ми згодні передати побудовані ТП і кабельні мережі будь балансоутримувачу, який буде визначений згідно з нормами законодавства України. Але ми не можемо зробити це виключно на умовах внутрішньовідомчого документа “Київенерго” без юридично оформленої згоди наших інвесторів, оскільки об’єкти побудовані за їхні гроші”, – говорить президент холдингу “Київміськбуд” Ігор Кушнір.

За його словами, компанія “Київміськбуд” виконала всі зобов’язання перед інвесторами щодо будівництва квартир, облаштування прибудинкової території, будівництва інженерних мереж і споруд, необхідних для забезпечення безперебійної експлуатації будинків.

“Кожен будинок, як об’єкт, зданий в експлуатацію у строк, що всі відповідні акти підписані саме тоді, коли ми обіцяли людям. Те, що його “Київенерго” не підключає за постійною схемою – ми не можемо їх змусити це зробити. І ми, і інвестори просто виявилися заручниками в цій ситуації”, – говорить Кушнір.

На сьогоднішній день компромісне рішення знайдено. Нові керівники обох компаній за столом переговорів пішли на взаємні поступки і розробили механізми подальшої взаємодії для зняття проблеми. Вже до 20 серпня за графіком будуть підключені до електропостачання перші шість багатоповерхівок, решта будинку в “Київміськбуді” планують підключити до першого вересня.

Сьогодні можна говорити, що в цьому приватному конфлікті поставлена жирна крапка. Проте прийнятий у цілому в кінці червня Верховною Радою закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оплати за приєднання до мереж суб’єктів природних монополій” в майбутньому ставить будівельні компанії в повну залежність від монополії власників мереж.

Так, згідно з документом, вартість робіт з реконструкції мереж та оплату за підключення електропередавальна організація тепер визначатиме сама. Фінансування робіт – відповідальність замовника будівництва, але, при цьому постачальники енергії та газу будуть самостійно визначати виконавця робіт. Отже, терміни і ціна – два основних критерії вибору інвестором житла, тепер безпосередньо будуть залежати не тільки від компанії-забудовника, але і від постачальника електроенергії. Побудовані об’єкти електроенергетики та мережі залишаються у власності монополіста, а передбачений механізм компенсації замовнику витрат, за висновком головного юридичного управління Верховної Ради України, є умова добровільно-примусового або суто примусового порядку надання на термін до 10 років поворотної фінансової допомоги, без нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами.

За прогнозами Конфедерації будівельників України, при вступі в силу даного закону, по багатьом параметрам суперечить Конституції України, нормам Господарського Кодексу України та антимонопольному законодавству, гарантовано слід очікувати збільшення вартості житла на 8 – 18%.

Конфедерація також вважає, що відсутність норм про пільгові умови для приєднання до мереж для доступного і соціального житла, неврегульовані питання щодо ризиків, які несе замовник будівництва у випадку, якщо їм внесені кошти, а монополістом не забезпечена технічна можливість підключення введеного в експлуатацію об’єкта – роблять цей закон згубним для всіх учасників будівельного ринку.