За пільговою іпотекою закуплять 2 тис. квартир

Близько 2000 квартир зможуть отримати українці пільгової іпотечної програми, ініційованої Президентом Віктором Януковичем. Однак для пожвавлення ринку нерухомості цієї суми все одно не достатньо.

Про це розповів віце-президент Асоціації ріелторів Віктор Несін.

“Якщо мільярд гривень уряд планує виділити під пільгову іпотеку для всієї України, то цієї суми явно не достатньо. Цих грошей не вистачить для повноцінної роботи програми пільгового житлового кредитування, але для старту цієї програми – підійде”, – вважає він.

За підрахунками експерта, 1 мільярд гривень – це приблизно 125 млн. доларів. Розділивши цю суму на середню по Україні ціну квартири в 60 тис. доларів, вийде трохи більше 2 тисяч квартир.

“Але боюся, що ці гроші виділені не чисто під роздачу у вигляді іпотеки. Думаю, туди ще закладені заробітна плата працівників, які будуть забезпечувати реалізацію цієї програми і т. д. Крім того, не треба забувати і про політичну складову”, – вважає Віктор Несін.

Несін зазначає, що якщо б всі зазначена сума була б спрямована тільки в Київ, це стимулювало б столичний ринок нерухомості: з’явився попит, покупці. У масштабах же всієї України ця сума буде практично непомітною. У той же час він підкреслює, що якщо такі транші будуть виділятися хоча б раз в рік, то це буде відчутно для ринку нерухомості.

“Зрозуміло, що за цими кредитами будуть стояти величезні черги, тому що бажаючих буде значно більше, ніж грошей. Але з іншого боку ще місяць тому з цієї програми пільгового кредитування взагалі сміялися – говорили, що це нереально, то це міф. На сьогодні, я вважаю, що ця програма може працювати, як працюють подібні програми в Швейцарії, де видається іпотека під 2-3% річних”, – відзначає експерт.

Нагадаємо, на реалізацію пільгової іпотечної програми, ініційованої президентом, з Державного бюджету пропонується виділити 1 млрд. грн. Відповідний законопроект N10317 внесений Кабінетом міністрів у парламенті і опублікований на офіційному сайті ВР.

У пояснювальній записці до документа йдеться, що одним з напрямків соціальних ініціатив президента є забезпечення функціонування механізму здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Для реалізації такого механізму пропонується запустити нову бюджетну програму “Здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов”. Обсяг фінансування передбачається передбачити в розмірі 1 млрд. грн.

“З метою надання громадянам іпотечних кредитів під 2-3% планується здійснювати часткову компенсацію відсоткової ставки комерційних банків для будівництва (придбання) житла. Детальні умови надання часткової компенсації будуть визначені в установленому порядку відповідними нормативними документами”, – йдеться в пояснювальній записці.