«За» і «проти» вторинної нерухомості

На сайтах нерухомості потенційний покупець бачить тисячі пропозицій квартир: вторинне житло від звичайних громадян, що будуються і готові новобудови від забудовників, а також і ті, і інші варіанти від посередників.

Покупцеві доведеться вирішити, яка квартира для нього краще — абсолютно нова або ж та, в якій до нього проживало, бути може, навіть не одне покоління.

Розглянувши переваги та недоліки первинного ринку житла , зараз ми поговоримо про квартирах, в яких до вас вже точно хтось жив, поміркуймо, що хорошого в такому придбанні і які каверзи можуть вас очікувати.

Перший плюс видно відразу: в цю квартиру можна в’їжджати відразу після покупки. Навіть у тому випадку, якщо попередні власники не дуже стежили за зовнішнім виглядом житла, жити все-таки можна. Іноді цей пункт є вирішальним, наприклад, для тих, хто переїжджає на постійне місце проживання в інше місто або країну. Звичайно, можна якийсь час орендувати квартиру, але своє житло мати завжди приємніше.

По-друге, ви можете самі поїхати і оглянути не тільки квартиру, але і будинок, ознайомитися з інфраструктурою району. У порівнянні з незавершеною новобудовою це незаперечна перевага. Поки вдома немає, а відповідно немає і затишного двору, ви не переконаєтеся в тому, наскільки відповідають реальності райдужні опису забудовника. І тим більше не побачите обіцяний дитячий садок або кафе, які коли-небудь будуть розміщені поруч згідно з планами будівельників.

Третій плюс ви можете знайти для себе самі, вибравши квартиру з новим ремонтом, який доведеться вам за смаком. Тоді і час на ремонт не потрібно буде витрачати, і ви будете відразу ж обживати свою новеньку квартиру.

У старому, в більшій чи меншій мірі, будинку, на відміну від щойно зданої в експлуатацію новобудови , сусіди все скопом або один за іншим вже точно не почнуть робити ремонти. Значить перманентного відчуття, що ви оселилися на будівництві, не буде.

Ще один плюс — це можливість заздалегідь познайомитися з тими ж сусідами. Ну або хоча б скласти уявлення про те, з ким же ви будете ділити свій двір і хто буде жити за стінкою. Крім того, ви зрозумієте як мешканці, можливо, вашого нового будинку надходять у спільних господарських питаннях, наприклад, створений у будинку ОСББ або за допомогою при необхідності доведеться звертатися в ЖЕК.

Перераховувати недоліки почнемо саме з того, що дає нам визначення вторинного ринку житла: тут хтось жив, а значить з квартирою вже здійснювали операції і, можливо, цілий ряд угод. Також тут можуть бути прописані інші люди, окрім продавців, неповнолітні діти і так далі. Іншими словами, квартиру необхідно перевіряти на юридичну чистоту, щоб потім не виявилося, що ви є не єдиними її власниками або ще гірше, що угода купівлі-продажу була дійсна.

Отже, обов’язково перевірте, по-перше, що діти, яким не виповнилося 18 років, хоч вони і не є власниками, не тільки виписані з квартири, що продається, але прописані в інший.

По-друге, що на квартиру не претендують колишній (-а) чоловік (дружина) продавця. Причому врахуйте, що колишній чоловік або дружина можуть мати права на цю нерухомість навіть у тому випадку, якщо вони не були прописані і ніколи не жили в квартирі, але набули її, коли перебували в шлюбі.

По-третє, з квартири заздалегідь повинні бути виписані всі члени сім’ї, якщо вони з якихось причин виїдуть з міста під час здійснення угоди. Наприклад, якщо хтось з родини відправиться на лікування в санаторій, а в цей час його без попередження випишуть з квартири, то він має право вимагати, щоб угода була визнана недійсною.

Будьте уважні, якщо продавець здійснює операцію по довіреності. Потрібно перевіряти повноваження такого продавця та дату видачі довіреності. Максимальний термін дії такої довіреності — 3 роки. Якщо ж в документі не вказаний термін дії, то така довіреність вважається дійсною лише рік.

П’ятий пункт юридичної тонкощі покупки нерухомості — це квартири, які дісталися у спадок. Якщо спадкоємець не один, то угоду здійснювати безпечніше всього. А от якщо з моменту смерті не минуло ще півроку, то інші спадкоємці, якщо такі є, легко можуть претендувати на це майно.

Другий недолік — фінансовий. Вторинне житло у хорошому стані завжди буде коштувати дорожче первинки. Крім того, відразу ж припишіть сюди ще один мінус, якщо ви збираєтеся виплачувати суму частинами. Для цього вам доведеться брати іпотечний кредит . У новобудовах ж забудовники пропонують розстрочку під більш низький відсоток.

Покупка квартири на вторинному ринку швидше вимагає участі ріелтора, ніж при оформленні угод на первинному. Це пов’язано не тільки з необхідністю шукати варіанти або з необхідністю отримання консультацій з питань нерухомості, але і з тим, що прямий продавець на українському ринку — явище рідкісне. Купити квартиру без ріелтора можна , звичайно, але проблематично. А його участь — це завжди додаткова грошова витрата. І це третій недолік вторинної покупки квартири.

Четвертий мінус з’явиться в тому випадку, якщо дизайн квартири захочеться змінити. Майже у всіх новобудовах пропонуються варіанти вільному плануванні, де ви всі створюєте з чистого аркуша, а на вторинці доведеться розправитися з тим, що зробили попередні власники. Причому квартири в панельних будинках радянської будівлі перепланування піддаються вкрай погано. Отже, якщо ви хочете змінити функції кімнат, об’єднати їх або взагалі перетворити свою квартиру в студіо , переваги новобудови на обличчя.

П’ятим недоліком квартири на вторинному ринку, хоч і вельми умовним, може стати соціальна неоднорідність мешканців. Але щоб уникнути пов’язаних з цим незручностей, досить поцікавитися історією заселення будинку, в якому ви збираєтеся купити квартиру, і поспілкуватися з майбутніми сусідами, розпитавши про недоліки проживання.

У вторинного, як і у первинного ринку, є і свої переваги, і недоліки. Вибір залишається за вами. Головне, ретельно зважити всі «за» і «проти» для вас особисто, а також уважно поставитися до всіх юридичних тонкощів.