За борг у 10 мінімальних зарплат в українців будуть забирати житло

Збільшення заборгованості населення за комунальні послуги змусить комунальників подавати значно більше судових позовів про стягнення боргів.

При цьому, комслужбы будуть переважно орієнтуватися на нерухоме майнояк гарантію погашення заборгованості, – упевнений керуючий партнер юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Сергій Алексєєв.

«У разі доведення до суду справи про погашення комунального боргу, суд видасть наказ про негайне його стягнення. І, якщо борг перевищує 10 мінімальних заробітних плат, він може бути погашений за рахунок нерухомого иммущества.

Існують справи наказного провадження – це, коли суд не розглядає справу по суті, якщо борг щодо безспорный. Він відразу ж видає наказ про його стягнення. Сюди відноситься заборгованість по виплаті аліментів, затримана роботодавцями заробітна плата працівникам, а також компослуги.

Адже послуга нарахована, але не сплачена. Суд видає наказ і коммунальнщики можуть відразу йти у виконавчу службу для примусового стягнення боргу», – підкреслив юрист. Він також зазначив, що Цивільний кодекс передбачає деякі особливості вилучення нерухомого майно в рахунок погашення заборгованості.

«Накладення стягнення на житло – виняткова міра. Як правило, виконавча служба повинна зробити все, щоб не відбирати житло. Крім того, суд, накладаючи стягнення, зобов’язаний прописати, хто буде займатися цим питанням, хто за це відповідає. Однак, на практиці ця норма, на жаль, не працює», – додав С. Алексєєв.

За словами юриста, боржників, у яких комунальний борг перевищує суму 10 мінімальних зарплат (понад 10 тис. грн.) необхідно погасити хоча б частину суми. Оскільки державний виконавець у такому випадку може без істотних ускладнень виставити житло на продаж, а виручені кошти передати комунальникам. Хоча на практиці таких випадків одиниці.

Саме тому юрист наполягає – не нехтувати наявністю боргу і не зловживати терпінням комунальних служб. Адже, якщо є привід для вилучення нерухомостіі, хто-небудь рано чи пізно їм скористається. Юрист запевнив – поширена в суспільстві думка про те, що банківські борги мають кращу зворотність, ніж комунальні не більше, ніж міф.

За словами С. Алексєєва, комунальні служби мають природну монополію – купувати воду можна тільки у водоканалу, електрика – в енергорозподільчої компанії і т. д. Отже, в наявності у комунальників є природні методи тиску на боржників – відключення енергії, води, газу, без яких у сучасному світі існувати практично неможливо.