За 2011 рік в Болгарії зросла кількість угод з купівлі та оренди елітної нерухомості

У 2011 році, на тлі різкого зниження цін, у Болгарії в два рази збільшилася кількість угод з купівлі та оренди елітної нерухомості.

Про це заявила Весела Ілієва, виконавчий директор болгарської ріелторської компанії Unique Estates.
У 2011 році ціни на елітне житло в залежності від його розташування коливалися від 1 300 до 2 145 євро/м2. При цьому продавці часто погоджувалися поступитися 20-30 % від заявленої вартості. Для порівняння, в 2010 році середній розмір знижки становив 16 %.

У Софії найбільшим попитом серед заможних покупців користувалася нерухомість в районі парку Докторската градина. Пропозиція тут обмежена, середня вартість квадратного метра — 2 000 євро.
Місячна оренда елітних квартир і будинків у 2011 році коштувала від 4 до 12 євро/м2. За даними Unique Estates, спостерігалося невелике подорожчання порівняно з показниками 2010 року.

Найбільшою угодою, укладеною за участю Unique Estates у 2011 році, став продаж будинку біля підніжжя гори Вітоша. Початкова ціна становила 2,1 млн євро, але в підсумку була знижена до 1,3 млн. Загальна площа будівлі — 650 м2, ділянки — 3,5 тис. м2. З того часу, як об’єкт був виставлений на продаж, до підписання договору пройшло близько року. За словами Илиевой, деякі будинки залишаються непроданими навіть через два роки. Зазвичай таке відбувається, коли продавець призначає надто високу ціну і відмовляється її переглядати.

Самими дорогими апартаментами стала квартира в Софії, куплена за 800 тис. євро. Первісна ціна дорівнювала 960 тис. євро. Площа об’єкту — 480 м2.

Зараз більшість людей, які купують елітну нерухомість в Болгарії,— це місцеві жителі у віці 38-45 років, які працюють директорами і менеджерами міжнародних компаній. Серед орендарів, навпаки, переважають іноземці.

Прибутковість елітної нерухомості зросла. На даний момент в Болгарії вигідніше придбати дороге житло і здавати його, ніж зберігати гроші в банку. Річна прибуток від оренди в середньому становить 6,2 % від вартості об’єкта, а прибуток від банківського вкладу — 6,0 %.

Представник Unique Estates вважає, що в 2012 році ціни залишаться на тому ж рівні, а в 2013 почнуть підніматися. Причинами подорожчання стануть зростаючий попит і обмеженість пропозиції. Зараз вартість елітної нерухомості в Софії найнижча порівняно з цінами в інших європейських столицях. Наприклад, середня ціна квадратного метра в Римі — 4 565 євро. Однак, на думку Илиевой, відставання Софії буде поступово скорочуватися.