З-за доступного житла квартири в новобудовах можуть істотно подорожчати

У Києві на ранніх стадіях будівництва можна придбати квартиру за ціною $850-900 за кв. м в 3-4-кімнатних квартирах і від $1 тис. — у 1-2-кімнатних.

За словами Олександра Рубанова, президента Союзу фахівців з нерухомого майна України (ССНУ), продавці квартир в новобудовах навіть готові скинути в ціні економжитла 5-7% за умови, якщо покупець внесе відразу не менше 75% вартості квартири.

Не дивно, що, за даними SV Realty, у першому півріччі 2012-го в недобудованих будинках продали 4838 квартир. Це на 2870 (на 145%) більше, ніж за цей же час в минулому році.

Держдотації

Правда, ціну найближчим часом можуть трохи зрости завдяки… державній програмі «Доступне житло». Нагадаємо, що вона пропонує бажаючим отримати допомогу держави у вигляді компенсації відсотків за кредитом: позичальникові доведеться платити банку всього 3% річних з 16%, решту компенсує держава. На це у бюджеті на 2012 рік виділено 1 млрд грн.

«Так як це державна програма, вона буде реалізована будь-якими шляхами, — вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — А якщо вдасться її активізувати і продавати більше квартир, це може призвести до невеликого зростання цін на первинному ринку житла — до 5%. Адже чим більше покупців, тим вище ціна».

З такою думкою згоден і заступник директора рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. «Видача іпотечних кредитів з компенсацією від держави надає позитивний вплив на ринок нерухомості. Якщо їх буде більше, це стане серйозною підмогою: продажу активізуються, а це може спричинити за собою невелике зростання цін», — прогнозує він.

Однак поки що це лише прогнози на майбутнє. Поки ж ця програма, за словами всіх експертів, ніяк не вплинула на ринок житла: квартири не подорожчали, а банки не знизили іпотечні ставки за стандартними програмами.

Що не дивно, адже госкредитование йде повільно: за 1,5 місяця 7,5 тис. громадян виявили бажання взяти кредит, а забудовники запропонували 4,5 тис. квартир. Перші «доступні» квартири видадуть вже на початку осені. Але на даний момент укладено 72 договори.

Ще простіше

Але незабаром нам обіцяють ще більше спрощення умов «Доступного житла». Мінрегіон пропонує змінити їх у відповідності з реальними можливостями людей, які потребують недорогих квартирах.

Головне пропозицію Мінрегіону — знизити обов’язковий перший внесок позичальника, без якого кредит не дадуть, з 25 до 10% (у грошах це буде не 40-58 тис. грн, в залежності від метражу житла, як зараз, а 10-14,5 тис. грн). Також можуть збільшити з 40 до 55% доходів сім’ї, яку можна направляти на підвищення кредиту.
Як виявилося, багато позичальників хотіли б, щоб держава компенсувала витрати на виплату відсотків не їм, а безпосередньо банку, інакше при затримці держвиплат боржник автоматично ставав би «крайнім», адже йому довелося б платити відсотки повністю. І це побажання почуто.

Також у планах знизити відсотки за кредитами на покупку додаткової площі (зараз — максимум 40 кв. м на 1-2 чол., 58 кв. м на трьох і більше осіб). Їх планувати видавати не під 16% річних, як зараз, а під 6%.

Два в одному

Є і ще одна важлива пропозиція. Дві держпрограми — пільгову іпотеку та «Доступне житло» хочуть об’єднати в одну.

За словами народного депутата Ігоря Лисова, вже є пропозиція поєднати держпрограму «Доступне житло», за якою держава оплачує 30% вартості квартири, а покупець — тільки 70%, з пільговим іпотечним кредитуванням, де держава частково компенсує відсотки по кредиту. Тепер залишилося дочекатися прийняття відповідного законопроекту.

Банки скупляться

Залишається сподіватися, що держпрограми дійсно запрацюють і зможуть оживити ринок нерухомості. Адже покладатися на звичайну іпотеку зараз не можна. За даними НБУ, у травні українські банки видали нових іпотечных кредитів по всій Україні лише на 275 млн грн, у квітні — 342 млн грн, у березні — 233 млн грн, у лютому — 194 млн грн, в січні — 190 млн грн.

Для порівняння в 2008 р., за даними Української національної іпотечної асоціації, загальний обсяг виданої іпотеки в Україні становив 107,5 млрд грн. Це не дивно, адже на початок липня середня реальна ставка по таких позиках, за даними компанії «КредитМаркет», становить 24,1%.