З 1 січня операції з нерухомістю перетворяться на купівлю «кота в мішку»

Сьогодні перевірити історію об’єкта нерухомості (встановити, кому він належить і належав), можна в Реєстрі прав власності і в БТІ. Але вже з початку 2013 року, якщо слідувати логіці дій чиновників, покупець залишиться один на один з новим абсолютно “чистим” реєстром.

“Договори будуть укладатися на підставі документа, який підтверджує право власності на житло. Перевірити, чи насправді продавець квартири її власник, або він просто знайшов на вулиці потрібний документ, буде дуже непросто”, — попереджає юрист Людмила Голій, нотаріус Київського нотаріального округу.

З 1 січня 2013 року набирає чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно”. Закінчується ера БТІ і починається пора Укрдержреєстру, а на нотаріусів покладають здійснення функцій державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Як зазначає Голій, “сьогодні більшість нормативно-правових актів у даній сфері, суперечать один одному. Це дає грунт для двоякого трактування законодавства та його застосування. При цьому нотаріусам надано статус спеціального суб’єкта реєстрації при вчиненні нотаріальної дії і користувача, здійснює пошук відомостей про зареєстровані права та їх обтяжень у Державному реєстрі прав. Враховуючи, що реєстр на сьогоднішній день “порожній”, виникає питання, звідки черпати інформацію про зареєстровані права власності? Нотаріусів ставлять в такі умови, що при проведенні реєстрації ми ризикуємо виявитися залученими до відповідальності за порушення законодавства”.

Також нещодавно уряд вніс зміни в Постанову “Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно”. Для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно заявник, крім документів, які підтверджують право власності, та документів, що засвідчують особу, подає органові державної реєстрації та техпаспорт об’єкта. “А Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вимога про необхідність надання продавцем нерухомості техпаспорта так і не внесено, втім, як і інші зміни. Нотаріус не займається перевіркою технічної документації та техінвентаризації. Виходить, вимагаючи пред’явити такий документ і намагаючись убезпечити угоду, нотаріус перевищує свої повноваження”, – говорить Людмила Голій.

Фактично новий порядок реєстрації прав власності на нерухомість полегшив процедуру для продавця, але зробив її менш безпечною для покупця. “Купуючи квартиру, людина повинна якимись обхідними шляхами дізнаватися, чи було там зроблене перепланування, чи відповідає житло технічним нормам і так далі. Співробітники БТІ не мають права надавати покупцю технічну документацію, а продавець начебто, і не зобов’язаний. Достовірну інформацію про технічної інвентаризації квартири людина отримає тільки після реєстрації свого права власності. В принципі, він купує кота в мішку”, – резюмує нотаріус.