З 1 серпня послуги оцінювачів житла можуть подорожчати

З першого серпня оцінювачі повинні будуть отримувати сертифікат. Експерти побоюються значного зростання цін на їх послуги.

Тим, хто бажає продати, купити, обміняти або подарувати нерухомість або земельна ділянка, експерти радять зробити це до 1 серпня — з цієї дати починають діяти нові правила оцінки такого майна. Як роз’яснив нам голова Українського товариства оцінювачів Олексій Амфітеатров, Кабмін прийняв постанову №231 і зобов’язав всіх, хто займається оціночною діяльністю, отримати спеціальний сертифікат на право оцінювання нерухомості для її оподаткування при здійсненні операцій. Без сертифіката оцінювача його висновки будуть вважатися недійсними, і нотаріус відмовить сторонам у посвідченні угоди. В уряді вважають, що введення єдиної методики оцінки (за формулою. — Авт.) допоможе уникнути заниження ціни об’єкта, адже саме з неї сплачуються податки при зміні власника. Отримати такий сертифікат можна буде у 22 вузах, де є така спеціальність, курси навчання — тижневі, потім потрібно скласти іспити. Єдиної вартості навчання немає. В одному зі столичних вузів за 10-денні курси просять від 5 тис. грн.

Амфітеатров стверджує, що і зараз нерухомість оцінюють за ринковою вартістю. А нововведення призведе до того, що оцінювачі у регіонах, де доходи невеликі, не зможуть отримати сертифікат з-за його високої вартості і залишаться без роботи. А на місце досвідчених спеціалістів прийдуть ті, хто оцінкою не займався, але сплатив, навчився і отримав сертифікат. Для клієнтів це, з одного боку, обернеться чергами, так як фахівців спочатку стане менше на порядок (зараз, за даними Фонду держмайна, в Україні працює 10 177 оцінювачів), з іншого — у них на хвилі попиту різко зростуть розцінки, з третьої — майно почнуть оцінювати без виїзду на об’єкт, їздити просто буде нікому. «Це нововведення планували впровадити рік тому, сертифікати отримали близько 40 осіб. В результаті виникли величезні черги, а новоспечені оцінювачі-монополісти підняли ціни майже в 30 разів: за оцінку квартири не 300-350 грн, а 8000, а за будинок не 500, а — 15 000 грн. У підсумку все залишилося як і раніше», — говорить експерт консалтингової компанії «СВ девелопмент» Сергій Костецький.

Оцінювати зможе будь

У Фонді держмайна нас запевнили, що ні черг, ні зростання розцінок не станеться, якщо оцінювачі швидко навчаться працювати по-новому. «Це може бути будь оцінювачів або фізособа з вищою освітою, яке пройде профпідготовку при одному з 22 внз країни, що готують фахівців даного профілю, і отримає сертифікат», — запевнили нас у прес-службі ФДМУ. Що стосується вартості навчання, то вона поки невідома ФДМУ готує відповідні накази. Також Фонд попереджає, що в інтернеті вже діють шахраї, які пропонують свої послуги з перепідготовки та видачу сертифікатів.