Юристи стверджують, що договір «дешевої іпотеки» містить безліч ризиків для українців

Ті, хто вирішив взяти іпотеку на 3%, можуть надалі зіткнутися з низкою неприємностей.

У позичальників можуть виникнути серйозні проблеми з державними компенсаціями за кредитами, кажуть експерти

Юристи розглянули договір про надання часткової компенсації відсотків по державній іпотеці і знайшли в ньому недоліки.

Так, згідно з договором позичальник отримує обіцяні гроші, тільки якщо кошти на ці цілі були передбачені в держбюджеті на відповідний рік, а установа, яка виплачує компенсацію, отримала їх вчасно і в повному обсязі.

«Якщо кошти не будуть виділені, позичальникам доведеться самостійно виплачувати банку відсотки в повному обсязі, як це було в період кризи 2008-2009 років. Це може призвести до простроченням, застосування банками штрафних санкцій і, відповідно, звернення стягнення на предмет застави», — відзначає старший партнер «Кравець, Новак і партнери» Ростислав Кравець.

За словами прем’єр-міністра Миколи Азарова, в проекті держбюджету 2013 року на виплати по дешевій іпотеці передбачено 1 млрд. грн. Але будуть в казні гроші в наступні роки (в рамках пільгової програми кредити видаються на 15 років), передбачити не може ніхто.

Зате зобов’язання перед банком позичальникові доведеться гасити в будь-якому випадку. Інакше банк почне нараховувати штрафи, передбачені кредитним договором. Вони можуть в два і більше разів перевищувати розмір пені, яку горе-позичальник має право зажадати від держави.

До речі, виплата компенсації за кредитною ставкою автоматично припиняється у випадках розірвання договору з кредитують банком або забудовником. Тобто фактично фінансове благополуччя позичальника залежить від сумлінності не тільки держави, але й інших учасників схеми.

«У разі розірвання договору держава вимагатиме відшкодування всіх раніше наданих компенсацій. Альтернативний варіант — продовжувати вірити забудовнику, гасити кредит і отримувати компенсацію, сподіваючись, що проект усе-таки буде завершено», — застерігає Олександр Бородкін.