ЮНЕСКО взяло під захист Херсонес Таврійський і деревяні церкви Карпат

Стародавнє місто Херсонес Таврійський в Україні та його хора (сільськогосподарська околиця) внесені в список світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Так вирішили у неділю, 23 червня, на щорічній сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка проходила в Пномпені (Камбоджа). Новий об’єкт складається із залишків самого міста Херсонеса, на території сучасного Севастополя в Криму, і ще семи сільськогосподарських ділянок — теж на території сучасного Севастополя, які забезпечували древнє місто, зокрема, продуктами виноробства — важливим експортним товаром міста-держави, повідомляє інформаційно-аналітичний портал Inpress.ua.

В список Всесвітньої спадщини Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) внесена ще одна українська номінація — Херсонес Таврійський.

Про це повідомив міністр культури України Леонід Новохатько. Крім того, як повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату Кабінету міністрів України, список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО поповнився ще однією українською номінацією — дерев’яними церквами Карпат, передає «Інтерфакс-Україна».

«В день Святої Трійці Україна отримала благу звістку: у Камбоджі Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийняв наш Херсонес Таврійський, нову українську номінацію до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Три дні тому на цьому поважному зібранні, яке буває тільки раз в рік, дерев’яні церкви Карпат — спільна українсько-польська номінація — також прийнята в цей список. Таким чином, з сьогоднішнього дня в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включено 7 українських об’єктів, два з яких нові — Херсонес Таврійський і дерев’яні церкви Карпат», — заявив міністр.

Новохатько розповів, що Херсонес Таврійський складається з кількох заповідних ділянок, які є частиною античного Херсонеського городища та його сільськогосподарської округи — хори.

«Херсонеська городище є єдиним в Північному Причорномор’ї цілісно збереженим зразком античного міста, який існував з V століття до н. е. по XIV століття н. е. Тут збереглися залишки міського планування вулиць, житлових, господарських та культурних споруд. Хору — це унікальні фрагменти ділянок сільськогосподарських околиць стародавнього міста. Єдиний подібний приклад в Європі, який дає можливість зрозуміти систему організації господарської діяльності і розподілу території між громадянами античного міста», — розповів міністр.

Керівник відомства наголосив, що відтепер в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять вже сім культурно-архітектурних та природних об’єктів, що знаходяться на території України. За його словами, приблизно 50 об’єктів з різних країн номінувалося на внесення до списку ЮНЕСКО, і третина з них не була включена.

«Обговорення нашої номінації «Дерев’яні церкви Карпат» тривало до 40 хвилин. Нас підтримали Індія, Камбоджа, Росія, Японія, Китай та інші. І тільки дві країни були проти. По Херсонесу Таврійському рішення було одноголосним. Українська делегація, яка зараз там знаходиться, показала себе в дискусіях на найвищому рівні», — додав міністр культури України.

У відомстві розповіли, що 21 червня під час засідання 37-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Камбоджі «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України» були одноголосно внесені в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У списку 8 храмів, розташованих на території Польщі і 8 — на території України: чотири у Львівській області і по дві-в Івано-Франківській та Закарпатській областях. Їм більше 300 років. Найстарішою є церква Зішестя Святого Духа в с. Потеличи, Жовківського району Львівської області, яка датується 1502-1600 роками.

Як раніше повідомлялося, в Криму в рамках проекту Євросоюзу «Диверсифікація та підтримка туристичного сектора Криму» завершена робота з підготовки досьє Ханського палацу (Бахчисарай) для внесення в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У той же час раніше національних заповідників «Софія Київська» та «Києво-Печерська лавра» загрожувало виключення зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у зв’язку з забудовою буферних зон, однак на засіданні комітету в Камбоджі в рамках 37-й сесії було прийнято рішення залишити їх у списку. За словами Л. Новохатько, під час голосування з критикою України активну позицію займали представники Німеччини та Швейцарії, проте Україну підтримали Росія, Японія, Алжир та інші країни. Міністр зазначив, що після голосування це питання остаточно знято з порядку денного.

Довідка

Лідери у Європейському списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Італія — 48, Іспанія — 44, Франція — 38, Німеччина — 37, Великобританія — 28, Росія — 25 (в Європі — 14), Греція — 17, Швеція — 15, Португалія — 14, Польща — 13, Бельгія і Туреччина — по 11, Швейцарія — 10.

У списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні значаться 7 найменувань (на 2013 рік), що складає 0,4% від загального числа (962 на 2012 рік). Шість об’єктів включені в список по культурним критеріям, причому один з них визнаний шедевром людського генія (критерій i) і один об’єкт включений за природними критеріями. Крім цього, станом на 2013 рік, 15 об’єктів на території України знаходяться в числі кандидатів на включення до списку Всесвітньої спадщини. СРСР, який на той час входила УРСР, ратифікував Конвенцію про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 12 жовтня 1988 року. Перші об’єкти, що знаходяться на території України, були занесені в список в 1990 році на 14-ій сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні:

Софійський собор та пов’язані з ним монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра і Церква Спаса на Берестові, Історичний центр Львова, Пункти Геодезичної дуги Струве (4): «Катеринівка», «Фельштин», «Баранівка», «Старо-Некрасівка», Незаймані букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини, Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини і Далмації, Дерев’яні церкви Карпат (8): Церква зішестя Святого Духа (Потелич), Церква Святої Трійці, Церква Святого Юра, Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Церква зішестя Святого Духа (Рогатин), Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Церква Святого Архангела Михаїла, Церква Вознесіння Господнього. Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора.

Претенденти від України на включення в список:

1. Історичний центр Чернігова

2. Кам’янець-Подільська фортеця

3. Могила Тараса Шевченка та Шевченківський національний заповідник

4. Біосферний заповідник Асканія-Нова

5. Національний дендрологічний парк «Софіївка» (Умань)

6. Ханський палац у Бахчисараї

7. Кам’яна могила (Запорізька область)

8.Миколаївська астрономічна обсерваторія, астрономічні обсерваторії Київського та Одеського національних університетів, Кримська астрофізична обсерваторія

9. Історичний центр міста-порту Одеси

10. Кирилівська церква та Андріївська церкви

11. Генуезькі колонії в Північному Причорномор’ї

12. Генуезька фортеця (Судак)

13. Мангуп-Кале (Бахчисарайський район)

14. Ескі-Кермен

15. Чуфут-Кале