Європейські ринки комерційної нерухомості: прогноз на 2013 рік

За прогнозами Savills, ВВП Єврозони не буде рости до III кварталу 2013 року, очікується невелике збільшення зовнішнього попиту на нерухомість. Споживання буде скорочуватися, купівельну спроможність будуть стримувати податкові заходи, інфляція і несприятлива ситуація на ринку праці.

На тлі слабкої економіки, основна частина угод у 2013 році буде полягати власниками великих капіталів. Конкурентна боротьба за кращі об’єкти преміум-класу буде стимулювати зростання ставок дохідності на провідних ринках, тоді як на периферії продовжать падати ціни.

У 2013 році лідерами за обсягами інвестицій залишаться Великобританія, Франція і Німеччина. На периферійних ринках теж можливо нове вливання іноземного капіталу, оскільки на багатьох з них присутні північноамериканські фонди нерухомості.

Угоди з купівлі-продажу нерухомості, не є елітної, будуть рідкісні, і знадобиться більше часу для їх укладення. Це пояснюється браком фінансування цього сегмента.

Сьогодні прибутковість офісів преміум-класу в ділових центрах перевищила прибутковість звичайних офісів: різниця між цими сегментами вже зросла на 60 % по відношенню до історичного мінімуму 2007 року, і прірва буде ширитися.

У різдвяний період у більшості європейських країн очікується зростання продажів по відношенню до минулого року. Попит буде рости в основному за рахунок знижок — до цієї мірою вдадуться багато рітейлери. Проте ентузіазм споживачів вичерпається вже на початку 2013 року.

З-за того, що люди вже не будуть занадто марнотратні, а також через збільшення частки онлайн-продажів, 2013 рік стане випробуванням для сектора торгової нерухомостіі. У кінцевому рахунку, переможцями залишаться ті, хто сконцентрують увагу на підвищенні якості продукції і адаптуються до мінливих перевагам споживачів.

За прогнозами, найбільшу прибутковість серед всіх сегментів торговельної нерухомості будуть приносити магазини на центральних вулицях. Такі об’єкти вважаються вигідними для довгострокового інвестування і мають високий рентний потенціал.