ЄБРР дає рекомендації президенту щодо поліпшення інвестиційного клімату

Європейський банк реконструкції та розвитку у своєму листі фактично висунув Україні ультиматум — без поліпшення інвестиційного клімату збереження нинішнього рівня кредитування буде під загрозою. Щоб почати вирішувати проблему, банк запропонував главі держави рекомендації щодо поліпшення бізнес-клімату, серед яких створення інституту бізнес-омбудсмена.

Експерти не вірять у можливість змін, оскільки занадто багато хороших рекомендацій залишилося на папері.

Погіршення інвестиційного клімату в Україні стурбувала кредиторів країни. В ході візиту в Київ президента Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Суми Чакрабарті цій проблемі було приділено підвищену увагу. “В останні місяці ми помітили різке погіршення інвестиційного клімату в Україні. Це проявляється в корупції на всіх рівнях, в діях податкових органів та митниці, в неефективності роботи судової системи. Це особливо актуально для українських компаній, у яких менше інструментів для захисту. Наприклад, вони не можуть звернутися по допомогу до посольства своїх країн, як це роблять іноземні інвестори”,— пояснив він.

За словами пана Чакрабарті, зазначені проблеми можуть призвести до скорочення кредитування: “У минулому році ми вийшли на рекордний рівень — обсяг кредитів українській економіці досяг $1,2 млрд. Ми розраховуємо на повторення цього показника в 2013 році, але існуючий інвестиційний клімат може перешкодити таким планам. Багато хто наші клієнти будуть просто не в змозі продовжувати діяльність в Україні”.

Обмеження кредитування ЄБРР, за словами джерела “Ъ”, може торкнутися держпроектів. “У нас пропорція фінансування державних і приватних позичальників приблизно 30/70. На цей рік ми вже отримали дві великі заявки від уряду: проект посилення безпеки атомних електростанцій на 300 млн євро і будівництво метрополітену в Харкові на 150 млн євро. Однак для затвердження фінансування цих програм нам необхідно набрати ще більше заявок від бізнесу, щоб зберегти пропорцію. Без різкого поліпшення бізнес-клімату це неможливо”,— зазначає співрозмовник “Ъ” в банку.

Ці аргументи вразили президента Віктора Януковича. “У ході зустрічей з президентом і членами уряду України я виклав ці обставини, і уряд готовий працювати з нами”,— заявив Сума Чакрабарті, пообіцявши надіслати рекомендації банку президенту. За словами джерела “Ъ”, ці рекомендації включать у відповідний указ глави держави. “ЄБРР часто консультує президентів і прем’єр-міністрів з питань проведення реформ, але такого жорсткого вимоги в історії банку ще не було. Нинішня ситуація вимагає рішучих дій”,— пояснив керуючий директор ЄБРР по регіону Туреччини, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії Олів’є Декамп.

“Ъ” вже вдалося ознайомитися з текстом рекомендацій ЄБРР. “Корупція і практика недобросовісного ведення бізнесу створюють невизначеність в колах української бізнес-спільноти і негативно впливають на інвестиційний клімат”,— сказано в документі. Вирішити цю проблему пропонується шляхом створення робочої групи для підготовки меморандуму, який підпишуть уряд, бізнес-асоціації та міжнародні фінансові інститути. “Меморандум про взаєморозуміння повинен визначити ключові принципи і конкретні дії як для державних служб (податкової, митниці та інших), так і для приватних підприємств”,— зазначається в рекомендаціях.

ЄБРР рекомендує створити інститут бізнес-омбудсмена — незалежний орган по врегулюванню спорів між інвесторами та органами влади. Раніше це пропонували зробити в Держкомпідприємництва, посилаючись на успішний досвід роботи бізнес-омбудсмена в Росії (див “Ъ” від 19 вересня 2012 року). У ЄБРР вимагають і зміни до інструкції НБУ N118, щоб дозволити міжнародним фінансовим організаціям залучати і видавати кредити в гривні з метою зниження валютного ризику.

Виконавчий директор “Європейської бізнес асоціації” Ганна Дерев’янко погоджується з оцінкою глави ЄБРР, що інвестиційний клімат в останні місяці різко погіршився. “Клімат як мінімум не поліпшується. Однак в останні місяці негативні очікування бізнесу були підкріплені негативною макростатистикою”,— пояснила вона. Щоквартальна оцінка інвестиційного клімату в країні, розраховується ЄВА, показала різкий спад у III кварталі 2011 року. Тоді індекс впав з 3,39 до 2,56 балів (за 5-бальною шкалою), зараз він складає 2,19.

За словами голови Ради підприємців при Кабміні Леоніда Козаченка, уряд піде назустріч ЄБРР. “Це дуже авторитетна організація, тому до їх рекомендацій варто прислухатися. Тим більше, раз президент погодився з їхніми зауваженнями, можна очікувати, що якщо не всі, то більшість їх рекомендацій будуть враховані”,— заявив він. У той же час експерти скептично оцінюють можливість практичного прийняття таких рекомендацій. “Ми повністю підтримуємо ініціативи ЄБРР, але скепсис інвесторів можуть розвіяти лише реальні кроки з імплементації таких змін. На жаль, занадто багато хороших рекомендацій, включаючи навіть президентський план реформ, залишилися на папері”,— каже пані Дерев’янко. “Що користі в прийнятті нових законів, якщо у нас в країні вони не діють. Однак той факт, що ЄБРР змушений переконувати владу покращувати бізнес-клімат і робить це таким чином, показує, що ситуація дуже критична”,— додала заступник глави комітету Верховної ради з питань економічної політики Ксенія Ляпіна (“Батьківщина”).