Є надія на доступність іпотечних кредитів в 2013 році?:

Сьогодні в Україні мало хто готовий купувати житло в кредит.

На сьогоднішній день іпотечне кредитування не є самим затребуваним продуктом. Не те щоб немає бажаючих придбати квартиру або потребують житло. Такі є, тільки офіційних черговиків у нас в країні понад 1,2 млн. Але мало, хто готовий купувати житло у кредит під ставки понад 20% річних у гривні.

Ще недавно процентна ставка 11% річних у національній валюті за програмою рефінансування Державної іпотечної установи залишала можливість на придбання нерухомості в кредит за прийнятною відсотковою ставкою. Кредитування за програмою ДІУ пропонує 114 банків. Це крім власних кредитних програм. Але програма з ДІУ залишалася самою прийнятною у зв’язку з відносно низькою процентною ставкою. Однак ДІУ вирішили підвищити ставку з 11% до 18% річних,що пояснюється подорожчанням фінансових ресурсів, залучених установою на внутрішньому ринку для рефінансування іпотечних кредитів і кредитування банків-партнерів.

Однак говорити про те, що таке рішення здатна «вбити» ринок іпотеки не зовсім вірно. Незважаючи на те, що обсяг кредитування за програмою ДІУ зріс протягом цього року більше, ніж у 3,5 рази – з 290 до 1033 кредитів, цей обсяг дуже невеликий. Тобто ця програма давала можливість лише невеликої категорії населення країни придбати житло за відносно невисокою ставкою.

2013 рік чи залишить надію на доступну іпотеку і за програмами комерційних банків. Дорогі залучаються ресурси, а також тривалий термін кредитування, який передбачає іпотека, обмежують можливості банків у наданні іпотечних програм з низькою процентною ставкою на строк від десяти років і вище. На сьогоднішній день процентні ставки за іпотечними кредитами комерційних банків перевищують 20% річних, в середньому по ринку процентна ставка по таких позиках коливається в межах 23-25% річних у гривні. І така ставка робить їх незатребуваними з боку споживача.

Тим не менш, у молодих сімей та одиноких молодих громадян є надія на придбання житла за державними програмами під 3% річних.

В Україні працює дві тривідсотковий державні іпотечні програми. Перша – це здешевлення вартості іпотечних кредитів шляхом компенсації частини відсотків за кредитами. Такі кредити надаються трьома загальноукраїнськими держбанками і двома банками на регіональному рівні. Фактично кредит оформляється за ставке16% річних, з якої держава компенсує 13%, тобто позичальник платить за іпотеку тільки 3% річних. Термін кредитування за даною програмою 15 років. Станом на 17 грудня укладено 1 118 договорів про надання часткової компенсації відсотків на надані банками кредити на загальну суму 258 млн. грн. Передбачений у бюджеті на 2013 рік обсяг коштів для виконання зобов’язань щодо часткової компенсації становить 111 млн. грн.

Друга програма — це надання пільгового довгострокового кредиту. В рамках цієї програми надаються кредити молодим сім’ям та одинаків до 35 років на будівництво і придбання житла. Кредити надаються Держфондом сприяння молодіжному житловому будівництву. За даною програмою передбачені знижки для сімей, в залежності від кількості дітей. Кредити надаються на термін до 30 років, і на сьогоднішній день дана програма є, мабуть, самою довгостроковою програмою іпотечного кредитування. Станом на 10 грудня було профінансовано з початку року 299 пільгових житлових кредитів молодим сім’ям на загальну суму 98,4 млн. грн. У Держбюджеті на 2013 рік передбачено збільшення фінансування даної програми до 80 млн. гривень, крім того очікується виділення 50 млн. грн. з місцевих бюджетів і 40 млн. грн. – за рахунок статутного капіталу Фонду.

Якщо підсумувати кількість укладених договорів за програмою ДІУ і двом тривідсотковим програмами, то вийде, що в поточному році без малого змогли придбати нерухомість близько 2, 5 тисяч позичальників. Тобто чи можна сказати, що перераховані програми «створюють» ринок. Більшою мірою власні програми комерційних банків впливають на стан ринку.

Як відомо, основні параметри для розвитку іпотечного кредитування недорогі тривалі ресурси, стабільна економічна ситуація. Враховуючи нинішні реалії можна припускати, що іпотека найближчим часом залишиться доступна небагатьом, а середня ставка по кредитах буде в межах 25-30%.