Якими будуть ціни на житло, якщо Україна ввойдет в ЄС

Останнім часом багато говорять про перспективи вступу України в Євросоюз і про ті вигоди, які може отримати наша країна в результаті цього кроку. Експерти одноголосно стверджують, що в цілому для економіки України це буде мати позитивні наслідки. Але ми розглянемо, як це вплине на ціни на житло.

Ціни на нерухомість, як і на будь-який інший товар, залежать від попиту і пропозиції. Як зміниться це співвідношення у разі вступу України в Євросоюз?

Насамперед, яке місце займе Україна в Євросоюзі. Напевно, периферійне. А на периферії Європи як раз і зосереджена основна маса кризи. Наприклад, в Іспанії та Італії, не кажучи вже про Греції, безробіття досягло небувалих показників, і населення починає вчити німецьку, так як хорошу роботу можна знайти тільки в Німеччині. Мабуть, у перспективі нам теж треба буде вчити німецьку (знову німці) для отримання кваліфікованої та високооплачуваної роботи в Європі. Як ці процеси позначаться на вартості нерухомості в Україні? Вона буде знижуватися.

Якщо Україна стане частиною Європи, то ціни на нерухомість повинні відповідати європейським. А у нас сьогодні квартири в обласних центрах коштують стільки ж, скільки в деяких європейських столицях. Особливо, якщо порівнювати з вартістю нерухомості в Східній Європі.

Перш за все, повинні знизитися ціни на квартири в новобудовах. У разі ведення бізнесу в Україні відповідно до європейських стандартів (звичайно, якщо таке можливо), і тим більше при участі західних будівельних компаній, повинна зникнути корупційна навантаження, яка за різними оцінками експертів, становить близько 30% від кінцевої вартості квадратного метра. Після зниження цін на нові квартири відповідно впадуть ціни і на вторинному ринку.

Другим важливим моментом, який призведе до падіння цін на нерухомість в Україні в разі вступу в Євросоюз, є прогнозована зміна балансу попиту і пропозиції на житло. У разі відкриття кордонів значна частина активного населення, поїде заробляти гроші в розвинені країни Європи, що призведе до зниження загальної капіталізації країни та зниження купівельних можливостей населення.

Крім того, відбуватиметься подальше скорочення середнього класу в Україні, не залежно від того Україна вступить у Євросоюз чи ні. Так як в Європі середній клас з розвитком кризи скоротився значно. А саме середній клас і був основним масовим набувачем житлової нерухомості, який рухав ціни вгору.