Яку нерухомість купують мільярдери?

Одне з головних напрямків інвестицій багатих людей – це покупка нерухомості. В які будинки мільярдери вкладають свої кровно зароблені?

Найбагатші люди планети інвестують у нерухомість до 35% свого капіталу, що за обсягом поступається лише їх інвестицій у власний бізнес.

Кілька років тому на інтернет-аукціон eBay був виставлений незвичайний лот: Норвезький королівський палац в Осло при заявленій початковій вартості в $1.

«Недорого!», — наголошувала опис товару. — «Молода монархія, всього 100 років від роду, в даний час знаходиться в Норвегії, але її можна перемістити в іншу країну в будь-який зручний час.

Король і королева не входять у вартість лота і можуть переселитися в автомобільний фургон». З таким іронічним коментарем лот «провисів» на сайті менше доби. На момент видалення за палац пропонували вже $100 млн.

На сьогодні $100 млн. — зовсім не фантастична сума за розкішну нерухомість.

Дві найдорожчі покупки, зроблені в цьому році в рамках електронних торгів — пентхауси в Лондоні і будинки в Лос-Анджелесі, істотно перевищили цю планку.

Найдорожчий пентхаус у 2011 році Одна з найдорожчих покупок 2011 року на ринку житлової нерухомості була зроблена цієї весни. Покупцем, за версією The Financial Times, став найбагатший українець, власник СКМ Рінат Ахметов.

Він заплатив 136 млн. фунтів (або $220 млн.) за триповерховий пентхаус в столиці Великобританії в комплексі One Hyde Park. Сума, заплачена за ці апартаменти площею 2,2 тис. кв. метрів з видом на Гайд-парк, стала рекордною на британському ринку нерухомості.

Пентхаус знаходиться в будинку, розташованому на вулиці, яка займає третє місце в рейтингу найдорожчих вулиць Європи. Це вулиця Найтсбрідж в самому престижному районі Лондона — Кенсінгтоні. За оцінкою гамбурзькій компанії Engel & Volkers, середня ціна квадратного метра в будинках на цій вулиці становить 76 тис. євро.

У цьому ж будинку живуть казахстанський мідний магнат Володимир Кім та ірландський будівельний мільярдер Рей Грехан. А власник «Криворіжсталі» Лакшмі Міттал має в Кенсінгтон-Пелес-Гарденс — районі, який недарма називають Алеєю мільярдерів, цілих три будинки. Після того як три роки тому він купив будинок для сина — фіндиректора компанії і будинок для 27-річної дочки вартість його лондонської нерухомості, за оцінками ріелторів, склала $868 млн.

За перший, розташований по сусідству з палацом, де жила принцеса Діана, металургійний магнат заплатив 117 млн. фунтів (або $230 млн.). На той час це був світовий рекорд ціни, заплаченої за елітне житло. Побито рекорд Міттала був тільки наприкінці минулого року. У вересні купив найдорожчий пентхаус у світі. Ціна придбання — $306,5 млн. (близько 240 млн. євро), і за минулі 12 місяців цей рекорд поки ніхто не побив.

Пентхаус площею 1,6 тис. кв. метрів розташований в комплексі La Belle Epoque в Монако. Крім всіх ознак розкоші (СПА, кінозалу, дворівневої бібліотеки), в пентхаусі є тераса на даху з басейном і садом з дерев до п’яти метрів заввишки. Ім’я власника точно не відомо.

За однією версією — це грецький мільярдер Костянтин Олександр-Гуландріс, друг і діловий партнер російського мільйонера Романа Абрамовича. За іншою — шейх з Близького Сходу. Завдяки цій покупці вулиця Avenue d Ostende, де розташований пентхаус, зайняла лідерську позицію в рейтингу найдорожчих вулиць Старого Світу, за версією компанії Engel & Volkers.

Найдорожчий будинок у 2011 році Найбільшою угодою купівлі маєтку в 2011 році поки що є продаж Park Place в графстві Оксфордшир на південно-сході Англії. Особняк, вік якого налічує 300 років, був проданий в серпні покупцеві з Росії за 140 млн. фунтів (близько $220 млн).

У XVIII столітті садиба площею 80 га належала старшому синові британського короля Георга II принцу Фредеріку. З того часу змінилося чимало господарів. А в 2007 році її купив за 42 млн. фунтів девелопер Майкл Спінк, який вклав потім десятки мільйонів у реконструкцію. До речі, на той час це була рекордна для Британії угода.

Купівля Park Place побила недавній світовий рекорд. Так, у червні особняк The Manor («Маєток»), розташований у фешенебельному районі Холмбі-Хіллз в Лос-Анджелесі, був проданий за $150 млн. Цей будинок виставлявся на продаж з року в рік, міцно займаючи місце лідера найдорожчого будинку Америки. Вдова відомого американського телепродюсера Аарона Спеллінга не бажала поступатися.

Нарешті, в цьому році купила будинок 22-річна Петра Екклстоун, дочка британського бізнесмена Берні Екклстоуна, що володіє правами на проведення автомобільних гонок у класі «Формула-1».

Втім, експерти вважають, що особняк коштує таких грошей. У 80-ті роки, купивши прекрасний земельну ділянку площею 2 га, телепродюсер Аарон Спеллінг розпорядився знести старий будинок і побудував будинок своєї мрії. Вийшов особняк площею 5 тис. кв. метрів, дуже схожий на маєток з культової стрічки «Віднесені вітром».

Топові міста Топові позиції рейтингу міст як і раніше займають Нью-Йорк і Лондон. На думку експерта Наталії Проніної з Knight Frank LLC Ukraine, ці дві світові столиці приваблюють покупців елітної нерухомості способом життя та інвестиційною привабливістю.

Проте зростає значимість такого фактора, як освіта для дітей, зауважує вона. Особливо важливий цей критерій для багатих покупців з Південно-Східної Азії, які називають його ключовою причиною купівлі другого будинку у Великобританії або США.

Найбільш активними інвесторами в нерухомість Великобританії як і раніше залишаються російські бізнесмени. Так, за даними Knight Frank, в 2010 році росіяни становили 21% покупців особняків у Лондоні вартістю більше 8 млн. фунтів. Вони навіть перевершили за чисельністю покупців з країн Близького Сходу.

Однією з причин такої активізації видання Daily Mail називає майбутні вибори президента Росії. «Політична невизначеність в РФ стала причиною колосального відтоку капіталу з країни — за перші чотири місяці цього року він склав 18,4 млрд. фунтів (21 млрд. євро), значна частина цієї суми пішла на оплату нерухомості», — пише видання.

Ріелтори відзначають нову тенденцію ринку: останнім часом інтерес до покупки квартири або будинку в престижних лондонських районах, таких як Мейфейр і Белгравія, виявляють в основному заможні жителі Греції, Іспанії та Італії. За даними приватних банків, число покупців дорогої нерухомості в Лондоні з європейських країн з ослабленою економікою за минулий рік збільшилася на 11%.

Що стосується українських покупців, експерти також відзначають динамічне зростання угод з купівлі іноземної нерухомості. Так, Knight Frank тільки за останній рік зафіксувала в Лондоні 30-40%-ве зростання угод з українцями, які бажають стати власниками елітної нерухомості в європейській столиці. Зростає число придбань на Кіпрі, на Лазурному березі, в Іспанії.

Привабливість столиці Великобританії для забезпечених українців Наталія Проніна пояснює кількома причинами. По-перше, багатьох цікавить можливість отримання в перспективі британського громадянства.

По-друге, це світова фінансова і культурна столиця з високим рівнем життя, престижним і визнаним у всьому світі освітою. Саме покупка у Лондоні, особливо в елітних районах — Найтсбріджі, Белгравії, Мейфейрі, Челсі, підкреслює статус і високе положення власника.

Цінова динаміка Зростання міжнародного попиту на елітну нерухомість зумовило підвищення цін на більшості ключових ринків. Так, за даними Глобального індексу цін (PGCI), середня річна зміна цін склало 6,8% (ІІ квартал 2011 року щодо II кварталу 2010-го).

Починаючи з минулого року 40% з 85 ключових міст для придбання другого будинку показали зростання цін протягом року, зазначила Наталія Проніна. Зокрема, в Лондоні ціни на елітну нерухомість зросли на 10%, а в Нью-Йорку — на 13%.

За прогнозами аналітиків, протягом наступних 10 років в конкурентну боротьбу за ринок елітної нерухомості окрім Shanghai включаться такі азіатські міста, як Мумбаї і Сан-Паулу.