Які ціни будуть на квартири під Євро-2012?

У новому році різких злетів і падінь на ринку житла очікувати не варто, кажуть експерти. Нового житла, швидше за все, буде менше, а купити його буде складніше – вимоги по іпотеці залишаться суворими. Що ж стосується цін на квартири, перепади можливі тільки завдяки курсовій різниці. При цьому головна подія року – проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу – торкнеться ринок житла лише епізодично. Якою ж буде ситуація на ринку житла в цьому році?

Дефіцит первинки

У 2012 році в Україні можна очікувати введення в експлуатацію 6,5 тис. кв. м нового житла, прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Доларові ціни на житло, на думку аналітика, протягом року зміняться незначно, в межах 10-15%. Однак, враховуючи очікувану масштабну емісію гривні, ціни на “первинку” у національній валюті можуть вирости на 30-40%.

Уповільнювати розвиток ринку будуть відомі вже проблеми із залученням коштів. Великі обсяги проблемних кредитів гальмують процес видачі нових кредитів для будівельників. “Тому в 2012 році найбільшу кількість нових кредитів будуть отримувати будівельні компанії без проблемних старих позик”, – вважає Олександр Охріменко.

Невисоких обсягів будівництва у 2012 році очікує і голова експертної ради ВГО “Українська гільдія ріелтерів” Сергій Шкільов. “Кількість споруджуваного житла буде невелика, набагато менше, ніж необхідно. Це пов’язано з відсутністю кредитування, а також з побоюванням населення вкладати гроші в споруджуване житло на нульових етапах будівництва. Користуватися попитом тільки житло зі ступенем готовності 80-90%, або вже готове житло“, – говорить С. Шкільов.

Зі свого боку радник глави Мінрегіону, віце-президент Конфедерації будівельників Анатолій Беркута прогнозує, що в цьому році буде здано житла на 10% більше, ніж у 2011. У минулому році цей показник, за його даними, склав 9,7 млн. кв. м. А в нинішньому, судячи з усього, повинен перетнути позначку в 10,5 млн. квадратів. На думку Анатолія Беркути, виконати такі обсяги будівництва реально, якщо буде розвиватися кредитна система в цілому і доступна іпотека, як її складова.

Іпотека не для всіх

Однак аналітики ринку не очікують відродження іпотеки в 2012 році. Загальна сума кредитів, виданих фізичним особам на купівлю квартири, за рік не перевищить 3 млрд. грн., вважає Олександр Охріменко. При цьому реальні ставки на ринку будуть становити 18-24% річних, залежно від об’єкта застави і терміну кредиту. Але навіть обіцяне Нацбанком зниження ставок до 14%, на думку аналітика, не зможе відчутно покращити ситуацію. “Головна проблема – це відсутність надійних позичальників, які мають високу офіційну заробітну плату”, – пояснює президент Українського аналітичного центру.

Не оптимістичні у своїх прогнозах щодо розвитку іпотеки і самі банкіри. За словами заступника директора департаменту роздрібного бізнесу Піреус Банку в Україні Олександра Гниленко, на сьогоднішній день зберігається складна ситуація з ліквідністю банківської системи, тому вартість кредитних ресурсів, як і раніше залишається на високому рівні.

“У I кварталі 2012 року ставки, ймовірно, почнуть поступово знижуватися, але незначно. Банки як і раніше дуже жорстко підходять до оцінки кредитоспроможності потенційних позичальників. Тому можна фактично однозначно стверджувати, що в першій половині 2012 року ринок іпотечного кредитування не відновиться до обсягів 2011-го”, – вважає Олександр Гниленко.

Стабільна вторинка

У 2012 році кількість угод на вторинному ринку нерухомості України може збільшитися на 30-40%, вважає Олександр Охріменко. Ціни на житло в доларах, за даними президента Українського аналітичного центру, зростуть на 10-14%.

На думку Сергія Шкільова, нерухомість буде користуватися стабільним попитом, так як на сьогоднішній день не так багато альтернативних об’єктів для інвестування та заощадження.

У 2012 році, вважає голова експертної ради ВГО “Українська гільдія ріелторів”, можлива коротка стагнація ринку із-за фінансових проблем в Європі і США. “У разі великих проблем з євро і доларом можлива стагнація ринку нерухомості України на 1-2 місяці, потім ринок стабілізується”, – каже Сергій Шкільов.

Тенденція до зниження цін на ринку змінилась, вважає генеральний директор групи компаній “УВЕКОН” Володимир Шалаєв. Тому 2012 рік буде сприятливим для покупки нерухомості. “Найближчим часом є сенс вкладати кошти у нерухомість, так як різкого падіння цін вже не буде, і гроші можуть знецінитися швидше”, – пояснив експерт.

У свою чергу, доцент Київського національного технічного університету будівництва та архітектури Олександр Драпиковсковский зазначає, що у 2012 році ринок нерухомості все також буде перебувати в стані депресивної стабільності. Під час проведення Євро-2012 буде спостерігатися зростання цін на житло, але цей сплеск буде короткостроковим.

Оренда під Євро

Експерти єдині в думці – Євро-2012 не виправдало очікувань у сфері нерухомості. І ніякого істотного позитивного впливу на ситуацію на ринку проведення чемпіонату не вплине.

Замість того, щоб залучити кошти іноземного бізнесу в українську нерухомість, підготовка до чемпіонату, за словами Олександра Охріменка, спричинила за собою величезні витрати з державної казни. “На жаль Євро-2012 не виправдало надій. Замість припливу зарубіжних інвестицій в Україну на будівництво туристичної інфраструктури, довелося за рахунок держбюджету фінансувати будівельні об’єкти, які ще багато десятиліть не окупляться”, – підкреслив президент Українського аналітичного центру.

Сергій Шкільов зазначає, що на час проведення чемпіонату подорожчає оренда квартир, але це зростання не позначиться на загальній картині ринку. “Євро-2012 на ринку нерухомості не відбитися ніяк. Збільшення вартості добової оренди в період проведення Євро на загальну ситуацію не вплине”, – говорить він.

Перед чемпіонатом, ймовірно, українці будуть трохи більше купувати житла, яке можна буде здавати в оренду, вважає Олександр Гниленко. “В очікуванні Євро-2012 можливе невелике збільшення кількості угод з придбання житла, придатного для здачі в оренду, а надати відчутний вплив на обсяги операцій на ринку нерухомості цей фактор не зможе”, – зазначає експерт Піреус Банку.

У свою чергу, на “первинку”, поки буде проходити Євро-2012, попит на нетривалий час впаде, вважає директор з розвитку Knight Frank в Києві Наталія Проніна.