Які штрафи передбачені за самовільне будівництво?

У листі від 30.07.2013 р. № 40-19-3697 Держархбудінспекція надала роз’яснення щодо накладення штрафних санкцій за самовільне будівництво.

У відповідності зі ст. 376 Цивільного кодексу україни житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, не відведеній для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Держархбудінспекція нагадала, що відповідно до ст. 96 Кодексу про адміністративні правопорушення, зокрема, порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд-тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Виконання підготовчих робіт без реєстрації декларації про початок виконання зазначених робіт, якщо такі роботи не виконувалися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт, а також надання недостовірних даних у декларації про початок виконання підготовчих робіт – тягнуть за собою накладення штрафу від 150 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Виконання будівельних робіт без повідомлення про початок виконання зазначених робіт, а також предоставлене недостовірних даних у такому повідомленні – тягнуть за собою накладення штрафу від 250 до 350 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності зі ст. 97 Кпап самовільне будівництво будинків або споруд, а так само самовільна зміна архітектурного вигляду будинків або споруд під час експлуатації тягне за собою накладення штрафу на громадян від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 9 до 18 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також зазначено, що згідно з пунктом 4 і 5 частини 2 ст. 2 Закону «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб’єкти містобудування, які є замовниками будівництва об’єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, які виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також надання недостовірних даних у зазначеній декларації:

– на об’єктах I категорії складності – у розмірі 18 мінімальних заробітних плат,

– на об’єктах II категорії складності – у розмірі 36 мінімальних заробітних плат,

– на об’єктах III категорії складності – у розмірі 90 мінімальних заробітних плат.

Крім цього, за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання:

– на об’єктах IV категорії складності – у розмірі 370 мінімальних заробітних плат,

– на об’єктах V категорії складності – у розмірі 900 мінімальних заробітних плат.

Нагадаємо, що згідно з перехідними положеннями Податкового кодексу розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становить 17 грн. Згідно з Держбюджетом 2013 року розмір мінімальної заробітної плати становить: з 1 січня – 1147 грн, з 1 грудня – 1218 грн.