Які проблеми чекають на українців при відкритті банківських рахунків за кордоном?

Враховуючи певну нестабільність банківської системи України та посилення валютного регулювання, резиденти України (фізичні особи), все частіше розглядають можливість використання банківських рахунків, відкритих за кордоном.

Як правило, фізичні особи використовують такі рахунки для подальшого інвестування в іноземні активи (наприклад, в нерухомість або інше майно) або розміщення депозитів. Варто зазначити, що нещодавно НБУ скасував обмеження для фізичних осіб по перерахуванню коштів на зарубіжний рахунок у розмірі, що не перевищує еквівалент 600 тис. грн. у рік. Це істотно розширило можливість використання таких рахунків.

Зарубіжні рахунки можуть використовуватися для отримання кредитів від нерезидентів. При цьому договори про отримання таких коштів необхідно реєструвати в Національному банку України.

На практиці також трапляються випадки використання зарубіжних рахунків для отримання заробітної плати під час роботи за кордоном, бонусів і винагород за програмами заохочення співробітників.

Варто зазначити, що законодавство прямо забороняє використання фізичними особами зарубіжних рахунків для здійснення комерційної діяльності.

Основні вимоги

Для відкриття рахунку за кордоном не потрібно одержання будь-яких попередніх дозволів. Достатньо надати до відповідного територіального управління НБУ (далі — “Управління”) повідомлення про відкриття рахунку не пізніше 3 днів з моменту його відкриття. Однак для розміщення коштів на такому рахунку необхідно отримати індивідуальну ліцензію НБУ на розміщення валютних цінностей на рахунках за кордоном (далі — “Ліцензія”). Варто уточнити, що в розумінні НБУ, розміщення коштів за кордоном включає перерахування грошей на зарубіжний рахунок не тільки самим резидентом, але і третіми особами.

Отримувати Ліцензію не потрібно у випадку, якщо на такому рахунку іноземна фінансова установа здійснює тільки облік операцій з надання та повернення резидентом кредиту (позики). Також ліцензія не потрібна фізичним особам під час їх перебування за кордоном. При цьому, якщо після повернення в Україну фізична особа захоче і далі використовувати закордонний рахунок, в такому випадку отримати Ліцензію доведеться.

Ліцензія видається відповідним Управлінням за місцем проживання заявника. Отримання Ліцензії офіційно займає до 25 робочих днів, але на практиці заявник може зіткнутися з численними запитами від НБУ про надання додаткових документів. Оскільки у разі запиту додаткових документів строк розгляду заяви продовжується ще на 10 робочих днів, строк видачі Ліцензії може істотно затягнутися. Нам відомі випадки, коли строк видачі Ліцензії займав до півроку.

Ліцензія діє не більше одного року, тому якщо Ви відкриваєте рахунок на довгострокову перспективу, необхідно буде отримувати нову Ліцензію щороку. При цьому в разі закінчення дії Ліцензії, резидент зобов’язаний не пізніше наступного робочого дня перерахувати весь залишок за рахунком в Україну або зняти гроші для ввезення в Україну.

Одна Ліцензія покриває тільки рахунок (рахунки), відкритий в одному іноземному банку. Всі перерахування з України та в Україну повинні проходити через рахунок в українському банку, зазначеному в Ліцензії. При цьому перераховувати гривні на такий рахунок забороняється. До отримання Ліцензії на закордонному рахунку має бути нульовий баланс.

Практика видачі Ліцензій фізичним особам незначна. Це, в свою чергу, додатково ускладнює процес їх отримання і загрожує численними запитами про надання додаткових документів та відмовами за формальними ознаками.

Окремі підстави для відмови

Враховуючи відсутність будь-яких офіційних рекомендацій щодо заповнення заяви на Ліцензію, найчастіше підставою для відмови у видачі Ліцензії служить неправильне заповнення такої заяви. Саме в заяві потрібно вказати потребу й економічну доцільність використання зарубіжного рахунку, з посиланнями на законодавчі підстави використання таких рахунків. При цьому НБУ може відмовити в видачі Ліцензії в разі недостатнього обґрунтування потреби використання закордонного рахунку.

Крім цього, в заяві необхідно вказати конкретний перелік цілей, на які будуть списуватися кошти з закордонного рахунку. І тут варто бути уважним, оскільки перерахування коштів на цілі, не зазначені в Ліцензії, буде вважатися порушенням законодавства і умов Ліцензії. Так, наприклад, не зазначивши в Ліцензії списання комісії за послуги банку, резидент не зможе оплачувати послуги банку по обслуговуванню рахунку.

Для того щоб мінімізувати можливість відмови у видачі Ліцензії з формальних причин, ми рекомендуємо постійно контролювати хід розгляду Управлінням такої заяви. При повторній подачі строки розгляду (25 робочих днів) обчислюються заново. Тому регулярна комунікація з НБУ є невід’ємною складовою успішного отримання Ліцензії. У разі необґрунтованих відмов, або ж при вимозі документів, які неможливо надати, можна надіслати письмове звернення до НБУ з проханням поставити розгляд документів на особистий контроль. З іншого боку, таке прохання може продовжити строк розгляду вашої заяви, оскільки внутрішня комунікація Управління і НБУ може потребувати додаткового часу.

У зв’язку з цим у процесі отримання Ліцензії в першу чергу слід приділити увагу професійної та якісної підготовки документів на отримання Ліцензії, а також кваліфікованого спілкування з НБУ під час розгляду заяви.

Звітність і контроль

Після успішного отримання Ліцензії, її власник зобов’язується регулярно подавати до НБУ і податкову службу піврічні звіти про рух коштів по рахунку. Також наявність коштів на закордонному рахунку підлягає декларуванню у річній декларації фізичної особи.

При цьому використання зарубіжних рахунків контролюється відповідними Управліннями, обслуговуючими банками і податковою службою. У зв’язку з недавніми змінами, Служба безпеки України та Управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України більше не виконують функцію контролю.

Віднедавна за відкриття і використання іноземних рахунків з порушенням законодавчих вимог резиденту не загрожує кримінальна відповідальність, однак на резидента може бути накладено адміністративний штраф у розмірі до 51 тис. грн. НБУ також має право накласти на порушника штраф, що дорівнює всій сумі, розміщеної на рахунку за кордоном.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що хоча використання зарубіжних рахунків і супроводжується певними труднощами, однак їх успішне використання все ж можливо.