Які пільги для молодих людей в різних країнах світу?

У деяких країнах молоді допомагають взяти хороший старт.

Молодим людям з простих сімей не позаздриш. Їм доводиться доводити свою профсостоятельность в конкуренції з вже відбулися колегами. Обзавестися не те що власних, але навіть знімним житлом дуже складно. Звичайно, успішний вихід з життєвого старту (так психологи охрестили цей момент) багато в чому залежить від активності людини.

Але деякі держави підкидають молодим людям не те що соломинку, а ціле колода — щоб було легше виплисти. Приміром, у Німеччині до 25 років отримують на кишенькові витрати по 185 євро в місяць. Дітей же студентських пар без черги і безкоштовно беруть в дитячі сади. А в Кувейті хлопцеві, який збирається одружитися, держава позичає, ні багато ні мало, $14 000, з яких повернути йому доведеться всього половину і без відсотків. Не пасе задніх і Україна. У нас є і пільгові кредити на освіту, і житло під 3%, і допомога на працевлаштування (роботодавцям покривають витрати на зарплату). Але, на жаль, отримати цю допомогу можуть не всі. Втім, є країни, де молодим доводиться розраховувати тільки на свої сили.

Україна: Кредит на житло – ученим і спортсменам

В Україні також не забувають про молоді. Так, всього під 3% на 15 років можна взяти кредит на навчання у держави (це право прописано в постанові Кабміну №916 від 16.06.2003 р.). На його погашення дається відстрочка на час навчання плюс 12 місяців після отримання диплома. Якщо студент створить сім’ю і заведе дитину, то відсотки він вже не погашає. Більш того, якщо у нього двоє дітей, то слід повернути 75% від суми кредиту. Претендувати на держпозики можуть українці, які не досягли 28-річного віку, які успішно склали вступні іспити або уже навчаються у внз.

«Сума кредиту визначається самими вузами, виходячи з вартості навчання. Вони ж і приймають рішення про видачу. За нашими даними, в середньому держпозики на освіту отримують 1500 студентів щорічно», — говорить Володимир Кашперський, головний спеціаліст відділу інформаційно-аналітичної роботи департаменту вищої освіти Міносвіти. Щоб отримати держпозики, потрібно написати заяву на ім’я декана, додати до неї документи, які можуть вплинути на рішення про його надання. Наприклад, довідки про погіршення матеріального становища. На жаль, більшість студентів не користуються цією пільгою просто тому, що… не знають про неї. Ніде у вузі інформації про держкредит не побачиш.

Щоб стимулювати роботодавців брати на роботу молодих фахівців, держава видає дотації, що покривають розмір зарплати. У цьому році, за даними Міністерства праці і соцполітики, завдяки цій програмі влаштувалися на роботу 2954 людини. Ну, а щоб вирішити проблему власного житла для молодих сімей, був створений Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Він відповідає за пільгові довгострокові кредити молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво або придбання житла. Якщо в сім’ї є дитина, то кредит видається взагалі безвідсотковий, при наявності двох нащадків, списується 25% кредиту, трьох — половина суми.

Сам же кредит можна взяти під 3% (це право є у багатодітних родин, молодих вчених та спортсменів) і під 10,7% (для всіх інших). Виглядають умови дуже заманливо, враховуючи, що середня ставка по іпотеці 22%. Але, за словами голови Фонду Леоніда Рисухіна, зараз зареєстровано 17 000 бажаючих взяти такий кредит. А в рік Фонд може побудувати максимум 500 квартир.

Казахстан: Молоді платить держава

На якусь підтримку від можновладців тутешня молодь особливо не розраховує. Програми допомоги де-юре існують, але де-факто — крутися, як можеш. «Республіка Казахстан — це вам не Перську затоку. Нафта і газ є, та не про нашу честь, — каже мешканка Алмати Марина. — Років десять тому надавали кредити на навчання, потім програму скасували. Декому пощастило, вони навіть до кінця кредит не виплатили, так як про них просто забули… Правда, в країні вже багато років діє стипендія «Болашак», за якою студентів відправляють вчитися за кордон. Але щасливчиками в ній на 80% стають мажори. Причому більше 90% стипендіатів «Болашак» — етнічні казахи. Мізерний відсоток інших етносів пояснюється введенням у 2008 р. обов’язкової вимоги знання казахської мови».

Ситуація з житлом для молодих ситуація не краща, ніж в інших пострадянських країнах. У 2005-2007 рр. і існувала державна іпотечна програма. Але туди прийом документів вже не ведеться.

Зараз оголошена нова програма «Доступне житло-2020». Суть її в тому, що для населення будуть будувати орендне житло. Пріоритетне право на квартири надається молодим сім’ям з дітьми; працівникам державних органів та установ, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету; працівникам держпідприємств соціальної сфери.

Заплановано до 2015 р. довести обсяг будівництва до 530 тис. кв. м житла або більше 6,5 тис. квартир щорічно, з них 200 тис. кв. м (3 тис. квартир) будуть надані молодим сім’ям. Планується, що орендна плата буде накопичуватися до 8 років, при цьому сім’я живе в квартирі. Після закінчення зазначеного терміну можна викупити житло або, якщо коштів недостатньо, оформити позику на 15 років під 4% річних. Середньомісячна орендна плата становитиме 30-50 тис. тенге (близько $200).

Але самі казахи не особливо вірять в програму. «Скільки у нас молодих сімей? Відповідь — приблизно півмільйона. Питання — скільки «квадратів» буде виділено на рік для них? Відповідь — 3 тис. кв. м. тобто при розмірі квартири 30 кв. м— 100 сімей в рік. Скільки доведеться чекати більшості?» — діляться підрахунками молоді казахстанці в інтернеті.

Мабуть, єдина програма для молоді, яка дійсно діє, — це «Молодіжна практика». «Випускнику вузу слід звернутися в Центр зайнятості, і йому допоможуть працевлаштуватися на строк до 6 місяців, — розповідає Марина. — Причому за роботодавця платить держава. Зарплата, звичайно, невелика — всього 26 тисяч тенге ($173). Тим не менш, це хоч якась зачіпка в житті».

США: Хочешьне платити за ВУЗ – йди в армію

«Молодь в Штатах живе, як мовиться, on their own (приблизний переклад — самі по собі). Наша держава їм особливих поблажок не вигадує, — розповідає науковий працівник Валерій Поляков. — Хіба що після служби в армії (вона в США контрактна) Міністерство оборони оплачує навчання. Багато заради цього і надягають форму. Ті, кому ходити строєм неохота, можуть отримати позику на вищу освіту. Її розміри дуже сильно залежать від того, який у молодої людини дохід, є підтримка від батьків. Як певну підтримку молоді можна ще згадати пільги для тих, хто вперше купує житло (first-time home buyer). Мова йде про іпотеку без початкового внеску для тих, хто ніколи раніше не володів нерухомістю. Хоча якщо бути зовсім точним, то в цій програмі немає обмежень за віком насправді».

В підтвердження слів Валерія, Тетяна Андерсон, яка живе у Флориді, розповіла, що її син отримав диплом пілота після військової служби за рахунок Міністерства оборони. Хоча, на думку Тетяни, в США різні фінансові послаблення прив’язані не стільки віком, скільки до приналежності до певних соціальних груп. Наприклад, студентам коледжів покладені різні субсидії, матеріальна допомогу, пільгові кредити. При цьому неважливо, скільки тобі років. «Трапляються і комічні ситуації, — розповідає Тетяна. — Так, батько мого чоловіка (хоча дідусеві вже 80 років) подався вчитися в коледж і отримує стипендію як старанний студент».