Які існують ризики нової схеми ведення оціночної діяльності?

Глава Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов розповів про ризики нової схеми ведення оціночної діяльності.

– Наскільки подорожчали послуги оцінювачів нерухомості?

С. М. Оскільки тепер оцінку може проводити лише обмежене коло компаній, вони виставили ціни набагато вище ринкових. Наприклад, якщо раніше квартиру на Хрещатику можна було оцінити за 1 тис. грн., то зараз її оцінка фахівцем, який отримав дозвіл на “податкову” оцінку, обійдеться як мінімум в 10 тис. грн. Оцінка квартири в спальному районі столиці могла коштувати 500-600 грн., з поліпшеним ремонтом — 800-1000 грн., земельної ділянки — 900 грн., домоволодіння — близько 1500 грн. З приходом нових компаній ціни збільшилися в п’ять-шість разів. А якщо продається квартира, куплена в кредит, то її власникові доведеться заплатити за оцінку двічі. Адже банк буде оцінювати її ринкової вартості, а для продажу потрібна “податкова” оцінка.

– За вашою інформацією, буде список “обраних” оцінювачів розширюватися?

С. М. Формально інститут, який проводить навчання фахівців для проведення “податкової” оцінки, приймає заявки від бажаючих підвищити кваліфікацію. Але фактично навчання не відбувається. Курси доступні тільки для працівників 12 компаній, які відібрав Фонд держмайна.

– Є протиріччя нового порядку з базовим Законом “Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності”?

С. М. В рамках базового закону, наприклад, передбачена обов’язкова стажування для фахівців, підготовлених в рамках окремого напряму оціночної діяльності. Ми ж бачимо, що новоспечених експертів за “податкової” оцінки відразу кинули в бій. Тільки тиждень тому вони пройшли навчання і ось вже в колл-центрах приймають дзвінки та заявки на оцінку. Такий порядок роботи передбачений в наказах Фонду держмайна.

Теоретично зацікавлені особи, наприклад оцінювачі або замовники оцінки, можуть взагалі оскаржити легітимність роботи таких фахівців від обраних компаній. Оскільки порядок видачі їм документів про професійну підготовку суперечить нормами профільного закону, який за юридичною силою вище наказу ФДМ.

-Нотаріуси кажуть, що приймають експертний висновок про оцінку продаваної нерухомості, видане до 5 червня (дати, з якою вступили в силу нові правила). Чи є ризик, що оцінювачі почнуть масово виготовляти звіти заднім числом?

С. М. Мені здається, що нотаріуси трактують цю норму занадто вільно. Мін’юст чітко вказав: не приймати після 5 червня сертифікати, що не відповідають новим порядком. Мені здається, це треба тлумачити так, що не можна приймати ніякі документи, виготовлені за старими правилами, — ні виписані до 5 червня, ні після.

– У нотаріусів є можливість робити записи про реєстрацію правочинів заднім числом. Чи є така можливість у оцінювачів?

С. М. Оцінювачі не ведуть такого роду документи суворої звітності. Тому теоретично у недобросовісних підприємців, що займаються подібним видом діяльності, може виникнути спокуса виписувати звіти за квітень-березень. Але, думаю, тут є великий ризик оскарження факту реєстрації угод з таких звітів.

Зокрема, з боку податкової служби. Інспектори будуть читати наказ Мін’юсту однозначно. Тобто з забороною приймати після 5 червня будь-які документи старого зразка. Щоб мінімізувати ці ризики, недобросовісні оцінювачі з числа не отримали необхідні сертифікати навряд чи будуть брати за свої послуги значно менше, ніж уповноважені компанії.

– За новими правилами оцінку майна можна проводити без виїзду на місце. Які ризики несе така можливість?

С. М. За великим рахунком, людина, маючи євроремонт в квартирі, може сказати, що вона така після будівельників. Природно, оцінка буде занижена і обсяг сплачених у казну податків теж. Бо євроремонт іноді може коштувати набагато більше, ніж сама квартира. Це плюс для продавців нерухомості, але фактично нівелює саму суть проведеної оцінки.

Якщо ця норма не зміниться, то набагато більші перспективи для зловживань відкриються при проведенні дистанційної оцінки автотранспорту. Крім того, наказ Мін’юсту зобов’язує нотаріусів вимагати звіти про податкову оцінку “в інших випадках, передбачених законодавством”.

При бажанні особливо ревні фахівці можуть трактувати це як необхідність подавати “податкову” оцінку на автомобілі вже сьогодні, навіть без наявності відповідних фахівців.