Які хрущовки Києва через пять років стануть золотими?

Поки уряд намагається вирішити квартирне питання за допомогою програм на зразок «доступного житла» та іпотеки під 3%, у Києві і навколо нього формуються райони, які в перспективі можуть стати елітними.

«k:» з’ясували, де протягом найближчих п’яти років квадратні метри гарантовано підскочать у ціні.

Реконструкція Поштової площі поклала початок масштабної трансформації всього Подолу. Керівництво столичної адміністрації вже дало добро на перетворення вулиці Петра Сагайдачного від Поштової площі до Контрактової в пішохідну зону. На Контрактовій площі, біля фонтану «Самсон», в перспективі планується відтворити ратушу, а біля входу в метро — звести колись запланований тут, але так і не побудований комплекс Гесте (проект комплексу будівель, запропонований у ХІХ столітті архітектором Гесте). Крім того, не раз анонсувалося, що підземний простір під площею буде віддано під музей стародавнього Києва — з причини численних пожеж і повеней на Подолі культурний шар княжої доби знаходиться в декількох метрах під асфальтом. Втім, так само часто озвучувалися наміри спорудити під землею паркінг.

Як би те ні було, але така перебудова району навколо Контрактовій площі укупі з Андріївським узвозом зробить його наймогутнішим магнітом для туристів. Вже сьогодні в підвалах і на перших поверхах будівель на Подолі важко знайти площі, не зайняті під магазини або ресторани. Надалі ця тенденція буде активно розвиватися. Нинішнє житло будуть намагатися перепрофілювати під всілякі закусочні, сувенірні лавки і міні-готелі. Але попередньо доведеться вирішувати питання з мешканцями, які, розуміючи неабияку цінність своєї нерухомості, зажадають солідних компенсацій.

Старий район хрущовок біля Ленінградської площі на лівому березі столиці вже давно став об’єктом пильного інтересу забудовників. Сьогодні на місці заводу «Вулкан» зводиться житловий комплекс «Комфорт Таун». В його межах планується не тільки будівництво традиційного торгового центру, але і створення паркових зон. Що ж стосується самої Ленінградської площі, то вже в наступному році КП «Київавтодор» має намір приступити до її реконструкції. Дуже ймовірно, що за прикладом проекту з розбудови Поштової площі тут теж з’явиться підземний торговий центр. Тим більше що така концепція забудови лівобережжя столиці повністю відповідає проекту нового генплану Києва — лівий берег повинен стати пріоритетною зоною для будівництва комерційної нерухомості. А біля Ленінградської площі так до речі розташовані автобусний парк №2 та Дарницьке трамвайне депо, територію яких цілком можуть частково урізати.

Ще одна ділянка на лівому березі, Русанівські сади, на сьогодні відомий лише багаторічним, але млявим протистоянням дачників і будівельників Подільсько-Воскресенського мосту. У тому, що міст таки пройде по дачній місцевості найближчим часом, сумніватися не доводиться. Автомобільний рух по ньому обіцяли відкрити вже наступного року до Дня Києва. Восени з Троєщини до станції міської електрички біля дачних ділянок запустять швидкісний трамвай. Пізніше по мосту підуть поїзди метро. Що зробить Русанівські сади дуже ласим районом для столичних ріелторів. Навіть сьогодні, відійшовши на двісті-триста метрів від території, за якою проляже міст, можна побачити триповерхові особняки на ділянках з власними ставками. Більш того, чверть території Русанівських садів на проекті нового генплану Києва потрапляє в зону перспективного висотного будівництва. Не слід забувати і про спроби забудувати елітним житлом сусіднє урочищі Горбачиха.

На правому березі всі шанси перетворитися в дуже престижний район має житловий масив Теремки. Місце привабливо вже за своїм розташуванням — поруч Голосіївський парк та урочище Феофанія. Близькість Одеської траси — додатковий плюс для власників дач у відповідному напрямку. А вздовж Кільцевої дороги кількість торгових і розважальних центрів вже давно перевищило потреби жителів масиву. І появу тут нових станцій метрополітену лише розвіє останні сумніви у великому майбутньому цього спального району. До речі, великий бізнес практично вирішив для Теремків проблему невтримного зростання населення. Територія, яка була відведена під будівництво житлового мікрорайону Теремки III, де повинні були знайти місце і для так званого соціального житла, сьогодні швидко забудовується торговими комплексами.

Повернення до планів організації тролейбусного сполучення між Києвом і Ірпенем і Броварами, по суті, стало логічним продовженням зростання популярності міст-супутників. На сьогодні анонсований значний перелік інвестиційних проектів в Ірпені, Бучі, Броварах та Борисполі: від багатоповерхової комплексної забудови території до елітних готельних і рекреаційних об’єктів. В районі ж Коцюбинського восени планується розпочати будівництво так званого київського «Сколково». Під інноваційний парк і житло для людей, які будуть там працювати, виділена територія площею півтори сотні гектарів.

Воздвиженка: район не став елітним

Урочище Гончарі-Кожум’яки — невдалий приклад створення елітного району. Забудова урочища ведеться до цих пір, проте навряд чи громадяни, які купили там нечувано дорогу нерухомість, задоволені зробленим вибором. Тріщини на фасадах будинків, цвіль на стінах і вода в підвальних приміщеннях — такі наслідки необдуманого коригування проекту. Спочатку, зважаючи високо пролягають грунтових вод, там передбачалася переважно одноповерхова забудова, але забудовник збільшив поверховість будівель. В результаті вода поступово руйнує будинки, а інвесторам Воздвиженки залишається лише констатувати в спеціально створеному блозі: «Потоп на Воздвиженці — явище закономірне і звичне».