Як зробити перепланування житла без штрафів і кримінальної відповідальності

Останні роки перепланування житла є головним болем як для тих, хто вирішив цим зайнятися, так і для їхніх сусідів.

З одного боку, можна зрозуміти людей, які купили квартиру в старому будинку, яка до того ж з такими закутами, що якщо поставити ліжко, то на шафу місця не залишиться. Та й нова часто не відповідає запитам господарів. Ось і доводиться наймати будівельників, зносити старі перегородки і встановлювати на свій розсуд. А з іншого, новоявлені будівельники найчастіше вносять такі зміни, що будинок може просто обвалитися.

За прикладами далеко ходити не треба: у 2003 р. на вул. Червоноармійській, 37 з-за неправильної перепланування квартири стався обвал несучих конструкцій (фасадна стіна та перекриття) частини житлового будинку. Надалі він був визнаний непридатним для проживання і таким, що підлягає знесенню.

Бувають і випадки, коли реконструкція будівлі завдає шкоди… пам’ятника. Чиновники держслужби з питань культурної спадщини та Головного управління охорони культурної спадщини КМДА погодили проект ремонту будинку на вул. Терещенківська, 13, але насправді там добудували два поверхи. В результаті стоїть перед будинком пам’ятник Тарасу Шевченку візуально зменшився в розмірі, на півметра. Прокуратура столиці порушила кримінальну справу, отже, два поверхи повинні розібрати і повернути пам’ятника архітектури колишній вигляд.

Раніше незаконне перепланування мало кого хвилювала, оскільки за неї можна було відбутися штрафом у 17-51 грн. Однак у минулому році були прийняті поправки до КК, кардинальним чином змінили ситуацію. Згідно ст. 270-1 умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства, якщо це призвело до неможливості їхньої експлуатації і стало небезпечним для життя чи здоров’я людей, або заподіяло майнову шкоду у великому розмірі, карається штрафом від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на 3 роки. Якщо дії вчинені повторно або небезпечним способом, то можна опинитися на нарах на строк від 3 до 8 років. Якщо ж було завдано матеріальної шкоди в особливо великому розмірі або загинула людина, порушнику доведеться провести за гратами від 5 до 12 років.

Необхідність прийняття таких жорстких заходів ніхто не заперечує, однак мало хто задається питанням, чому громадяни воліють незаконно перепланувати свої квартири. Проблема в тому, що отримання дозволу на такі роботи настільки забюрократизована і тривало, що люди схильні діяти на свій страх і ризик, хоча знають, що після цього не зможуть ні продати перероблене житло, ні заповідати його родичам, ні закласти в банку. Правда, практика показує, що при наявності коштів будь-яку перебудову можна узаконити — чиновники подяку приймають зовсім не борзими щенятами.

Цілком можливо, що вже в травні нинішнього року процес отримання дозволу на перепланування в столиці істотно прискориться, і буде займати не більше 10 днів, а на висновок про відповідність виконаних робіт проекту знадобиться не більше 7 днів. Мало того, передбачена максимально прозора процедура прийняття в експлуатацію об’єктів нерухомості, в яких зроблена самовільне перепланування.

Всі ці нововведення знайшли відображення в проекті рішення Київради «Про затвердження Порядку перепланування житлових і нежитлових приміщень у будинках у місті Києві». Що пропонують депутати? Якщо людина хоче переробити своє житло, він повинен подати в райдержадміністрацію декларацію (зразок розміщений на сайті), до якої додати декілька документів: копію паспорта (для фізосіб — виписку з єдиного держреєстру та довідку ЄДРПОУ), правовстановлюючі документи на об’єкт нерухомості, включаючи співвласників (якщо такі є), проект перепланування в 2 екз. та оригінал техпаспорта.

При наявності права спільної власності на об’єкт перепланування потрібна нотаріально посвідчена згода всіх співвласників. Якщо об’єкт перепланування знаходиться в будинку, що є об’єктом культурної спадщини — дозвіл центрального органу виконавчої влади.

Цей перелік — вичерпний, і дозвільному органу заборонено вимагати інші документи. Про видачу дозволу або про відмову повинно бути повідомлено протягом 10 днів письмово або по телефону. Якщо цього не сталося, то дозвіл на перепланування вважається виданим. І тоді господарю квартири потрібно написати представника дозвільного органу в Київському міському дозвільному центрі лист у 2 прим. про те, що строки розгляду декларації порушені (один залишиться в центрі, а другий — у киянина).

В проекті рішення Київради також зазначено, що перепланування — це комплекс ремонтних робіт, пов’язаних з перенесенням і розбиранням некапітальних перегородок, улаштуванням нових елементів і прорізів, не порушуючи зовнішніх стін, міжповерхових перекриттів і інших несучих конструкцій будівлі. Крім того, дозволяється установка «в окремих приміщеннях індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів, влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів».

Є й обмеження. Дозвіл не видадуть, якщо перепланування порушить міцність або знищить несучі конструкції, а також погіршить цілісність і зовнішній вигляд фасадів. Не допускається також порушення цілісності міжповерхового перекриття, несучих опор, стін і балок, демонтаж вентиляційних колекторів, димоходів і протипожежних пристроїв. Не можна обладнати санвузли над житловими приміщеннями і кухнею нижчерозташованими квартир; зменшити загальну житлову площу; замінити санвузли та кухні на кімнати і навпаки. Заборонено порушувати цілісності внутрішньобудинкових систем електро-, тепло-, водо-, газопостачання та водовідведення, а також перепланувати приміщення в житловому будинку, який визнаний непридатним для проживання і не підлягає відновленню.

Приймати об’єкт перепланування в експлуатацію повинні безкоштовно, а дозвільному органу заборонено вимагати гроші за послуги. Господареві квартири потрібно подати письмову заяву в довільній формі в дозвільний орган, до нього прикласти копію декларації. Протягом 7 днів квартиру повинні перевірити, наскільки виконані роботи відповідають проектним, і прийняти її в експлуатацію.

Коли об’єкт переплановано самовільно, то його можуть прийняти в експлуатацію, якщо на засіданні адміністративної комісії КМДА буде встановлено, що проект робіт відповідає будівельним нормам та іншим нормативним документам і немає претензій третіх осіб.