Як зміняться ціни на нерухомість після обвалу гривні?

Експерти попереджають, що в 2013 році гривня знеціниться, ВВП впаде, ціни на нерухомість впадуть на 25%.

Якщо вірити цим прогнозам, то до кінця року за один долар будуть давати 12-13 гривень. Втім, є й інші прогнози щодо того, як розвиватиметься ситуація на валютному ринку в цьому році і що відбуватиметься з банківською системою. Як водиться, є три варіанти: оптимістичний (або фантастичний), реалістичний (найбільш імовірний) і песимістичний (повний крах).

Отже, експерти вважають, що при оптимістичному розвитку подій (у випадку, якщо всі наші керівники держави одумаються і почнуть докладати зусиль, щоб вивести Україну з кризи) гривня зміцниться на рівні 8,00 за один долар.

В цьому випадку є шанс врятувати банківську систему, так як більша частина наших громадян все ж буде в змозі потягнути виплати за іпотечними та автомобільних кредитах. До того ж при такому розвитку ситуації банки хоч і зі скрипом, але зможуть реалізувати заставне майно, відібране у збанкрутілих боржників, та одержати назад гроші, які підуть на розрахунки з вкладниками. Ймовірність того, що цей прогноз збудеться, не більше 10-15 відсотків.

Абсолютно протилежний варіант розвитку подій в нинішньому році — дефолт і повний обвал гривні (особливо вразливим цей сценарій краще не читати). Це станеться, якщо більшість підприємств в Україні не зможуть впоратися з виплатами за кредитами і оголосять про своє банкрутство. Долар поповзе вгору, до позначки 15, а може, і більше за один зелений.

Громадяни, пов’язані валютними кредитами (а по Криму кредити у валюті складають більше половини всіх позик) і втратили роботу, один за іншим перестануть погашати борги. Банки почнуть масово виселяти боржників з квартир, відбирати машини і виставляти їх на продаж, однак продати заставне майно буде практично нікому.

Бюджет перетвориться в решето з-за масових банкрутств. Щоб розрахуватися з бюджетниками і виплатити пенсії, Національний банк запустить-таки друкарський верстат — вже у відкриту, ну а далі… Гіперінфляція, як у дев’яностих, абсолютна недовіра і до національної валюти, і до банків. І вся ця вакханалія триватиме щонайменше п’ять років.

Втім, до такого жаху може і не дійти. Найімовірніший сценарій, за яким ми будемо жити в найближчий рік, — все залишиться так само, як і зараз. Долар без кінця буде скакати від 9 до 10-11 гривень і назад. Регулярно будуть виникати спекуляції з валютними гойдалками, подібні тим, які ми спостерігали на цьому тижні. Народ все так же буде піддаватися паніці і з кожним стрибком долара бігати в обмінні пункти, втрачаючи гроші при купівлі-продажу.

З виплатами за банківськими кредитами при курсі 9,50—10,00 гривень за долар почнуться серйозні проблеми, і багато банки опиняться на межі банкрутства. Гроші вкладників зависнуть, цілком можливо, до кінця року, так як більшість фінустанов буде введена тимчасова адміністрація. Хоча, якщо останнє нововведення Національного банку, яке полягає в тому, щоб продавати долари для позичальників за пільговим курсом, виявиться спроможним, то, цілком можливо, шанс на виживання у банківської системи все ж з’явиться.

Але от, наприклад, український політолог Дмитро Видрін досить резонно вважає, що жодні адміністративні заходи і пошуки кредитів з-за кордону вийти з кризи нам не допоможуть. “Ось ви сперечаєтеся: як, хто і коли подолає кризу, адже подолати його можу тільки я, — безапеляційно заявив Видрін на засіданні одного із закритих київських клубів, куди входять відомі українські банкіри, економісти, народні депутати та члени уряду.

— Якщо я персонально знову не понесу гроші забудовникам (а разом зі мною ще 20 мільйонів інвесторів житла), то в країні не буде ніякого будівництва, а значить, будуть стояти металургійні заводи, а також роблять арматуру, цемент, цегла, столярку, слесарку, сантехніку, меблі і т. д. і т. п. Якщо я персонально знову не понесу гроші на зберігання в банк (а разом зі мною 25 мільйонів вкладників), то не буде у вас ніяких грошей — ні банківської інфраструктури, ні в реальному секторі.

Якщо я персонально не куплю ні однієї акції (а разом зі мною ще 10 мільйонів минаритариев), то не буде грошей ні на запуск зупинилися доменних печей і хімпрому, ні на їх модернізацію і розвиток. Так про що ви говорите, точніше, варнякаете? Ви не уряд переконуйте дати гроші банкам, ви не західні фонди переконуйте дати кредити уряду, ви мене переконаєте, оскільки по відношенню до моїх копійкам мільярди МВФ — це сущі копійки”.