Як заощадити на переоформлення житла?

Переоформлення житлової нерухомості – справа досить клопітка і витратна. У цій статті – поради юриста як можна зменшити цю статтю витрат.

Суть проблеми:

Півроку тому ми розлучилися з чоловіком. Дітей у нас немає. З спільного майна, придбаного в шлюбі, – квартира, власником якої оформлений колишній чоловік. Після розлучення ми вирішили, що квартира залишиться за мною. Оскільки ми вже не є родичами, переоформлення квартири з дарчим або договором купівлі-продажу буде супроводжуватися держмитом в 5% від незалежної оцінки вартості квартири. А в нашому випадку — це досить велика сума, яку хотілося б заощадити. Які є ще варіанти переоформлення квартири?

1. Є сенс подати позов у суд на розділ майна і переоформити частина квартири за рішенням суду? Наскільки складна ця процедура і чи варто в це вплутуватися заради економії коштів?

2. Яка взагалі процедура оформлення власності на майно за рішенням суду?

3. Якщо у нас із спільного майна, придбаного в шлюбі, була тільки квартира, чи можу я з якихось причин через суд претендувати не тільки на половину квартири, а на всю квартиру, враховуючи те, що колишній чоловік згоден підтримати позов? Які в такому випадку аргументи повинні бути викладені в позовній заяві?

4. Чи існують ще якісь способи переоформити колишнє майно сім’ї, крім варіанту дарування, договору купівлі-продажу та рішення суду?

Відповідає Олексій Шевчук, адвокат, партнер ЮФ “Шевчук та партнери”

Для оптимізації сплати податків і мита з Вашої квартири, Вам слід:

• звернутися до суду з Позовом про визнання права власності на нерухомість, де Ваш колишній чоловік виступить Відповідачем. В цьому випадку, розмір держмита становитиме близько 120 грн.

• після винесення рішення судом про визнання Вашого права власності на нерухомість, слід звернутися до суду з позовом про розподіл майна подружжя. В даному випадку Ви сплатите максимальний розмір державного мита, тобто близько 3400 грн.

• після винесення рішення за вказаним позовом, Вам краще всього оформити Договір дарування на половину квартири чоловіка.

Таким чином, Ви економите трохи менше половини вартості державного мита і податків. При цьому, тимчасові витрати будуть великі. Згідно ст. 157 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи не більш двох місяців з дня відкриття судового провадження. В окремих випадках за клопотанням сторони строк розгляду позовної заяви може бути продовжений ще на 15 днів.

Для оптимізації судового процесу необхідно, що б колишній чоловік подав письмову заяву (або усне) про те, що він не проти заявленого позову, це дозволить скоротити часові рамки розгляду справи.

При цьому майте на увазі, що процедуру дарування регулюють Цивільний Кодекс України, а також Закон України “Про нотаріат” та Закон України “Про податок з доходів фізичних осіб”. Тобто будь-яка угода про передачу нерухомості в дар повинна скріплюватися письмовим договором, який засвідчується нотаріусом. При цьому Цивільний кодекс України передбачає два типи таких договорів – реальний і консесуальний. Перший передбачає передачу права власності на подарунок з моменту оформлення договору.

Для укладення договору дарування потрібно підготувати стандартний пакет документів:

1. Правовстановлюючий документ на нерухомість (акт права власності)

2. Паспорт

3. Технічний паспорт на житло

4. Ідентифікаційний код дарувальника

5. Витяг з реєстру прав БТІ для відчуження житлоплощі

6. Довідка про відсутність податкової заборони на передачу прав на майно

7. Довідка про відсутність арешту на житло з Інформцентру.

Дві останні довідки надає нотаріус, на плечі дарувальника лягає оплата послуг нотаріуса і держмита.

Крім того, Вам не слід забувати, що після оформлення договору необхідно провести реєстрацію права власності на нерухомість у відповідності з чинним Законодавством України.

Так, якщо при операціях з нерухомістю виникає право власності, воно підлягає оформленню в порядку, передбаченому законодавством. Так, статтею 182 Цивільного кодексу України закріплена обов’язкова державна реєстрація права власності на нерухомість, обмеження цих прав, їх виникнення, переходу та припинення. Більше того, відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері є Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі – “Закон”).

Згідно з положеннями Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі – державна реєстрація прав) – офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Реєстрація права власності в державному реєстрі є необхідною умовою для виникнення прав на нерухоме майно.

При цьому реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється на підставі правовстановлюючих документів.