Як відбувається обмін нерухомості в розвинених країнах

Обмін нерухомості – поширена на ринку операція, за допомогою якої можна вирішити житлові проблеми.

Людей, яких не влаштовує власне житло, досить багато в усіх куточках земної кулі. Для того, щоб привести до єдиного знаменника свої прагнення і свої можливості, використовуються різні шляхи. Нерухомість, яка не виправдовує очікування, можна продати або обміняти.

Ріелтори та посередницькі компанії активно лобіюють угоди купівлі-продажу, а не безпосереднього обміну, так як цей варіант приносить їм більший прибуток. Але все ж таке явище, як обмін житловою нерухомістю, існує за кордоном. Для власників він вигідний тим, що позбавляє їх від сплати податку на прибуток при продажу майна.

Основні вимоги до укладення угоди з обміну нерухомістю у всіх країнах приблизно однакові і відповідають нормам міжнародного права. Відмінності при оформленні залежать від того, чи знаходиться об’єкт у приватній власності або орендується у третіх осіб.

Америка: обмін власністю

Обмін житла, яке перебуває у приватній власності, практично не відрізняється від стандартних схем при купівлі або продажу нерухомості у всіх розвинених країнах. Як правило, пошук об’єктів для здійснення цієї операції здійснюється власниками самостійно, або за допомогою ріелторських агентств.

Договір може бути укладено в усній або письмовій формі. Щоб уникнути подвійних тлумачень і заперечування умов угоди з нерухомістю в Америці при обміні жилих приміщень обов’язково складання реального договору про нерухомості. Цього вимагає Закон про обманних дій. Статті закону, вперше виданого у 1677 році, досі мають юридичну силу на територіях США і Канади.

Він являє собою двосторонній договір, в якому прописуються всі нюанси, що стосуються умов угоди. У договорі про обмін житлових майном власники нерухомості іменуються «принципами». Це робиться для того, щоб відрізняти їх від беруть участь в угодах посередників, які вказуються в ньому як брокери або агенти. У разі їх участі окремо прописується сторона, яка буде оплачувати посередницькі послуги.

Також у договорі обов’язково прописується місцезнаходження та вартість об’єктів нерухомості. Він повинен бути засвідчений підписами зацікавлених осіб. Реальність підписів зазвичай не потрібно завіряти нотаріально. Але багато державні реєстраційні організації вимагають цього.

Договір може бути визнаний недійсним у разі, якщо один з учасників угоди не досяг повноліття. Також договір може бути анульований, якщо одна із сторін має психічні захворювання або перебувають у стані наркотичної залежності.

У реальному договорі про нерухомості повинна бути вказана так звана дата закриття. Саме ця дата вважається часом переходу права на нерухомість від одного власника до іншого. В реальності правочин вважається вчиненим при передачі ключів від об’єктів з рук в руки. До настання цього моменту угода може бути анульована за ініціативою будь-якої із сторін.

Англія: обмін орендованих приміщень

У випадку, якщо квартира чи будинок не перебувають у приватній власності, а орендуються, варіант обміну житловою нерухомістю також можливий. Правда, такий процес займає досить багато часу і вимагає взаємодії з великою кількістю державних органів. Одним з найбільш яскравих прикладів в цьому відношенні є Великобританія.

Для того щоб здійснити цю операцію на землях туманного Альбіону, необхідно виконати ряд обов’язкових дій. Перший крок полягає в тому, щоб скласти опис житла і повідомити орендодавця. Потім можна займатися пошуками відповідного будинку або квартири самостійно, вдаючись до допомоги різних інтернет-ресурсів. У Великобританії, наприклад, популярністю користується державна служба HomeSwapper. Іноді списки підходящої нерухомості з зазначенням контактів для зв’язку є в офісах орендодавців.

За результати особистих переговорів про обмін відповідають безпосередньо орендарі. У разі переміщення орендодавці не приймають жодних претензій від нових мешканців з питань поточного стану нового житла або низької соціальної безпеки району переселення.

Коли всі зацікавлені сторони задоволені умовами, вони зобов’язані письмово запитати у орендодавців дозвіл на переміщення. Ті, в свою чергу, повинні надати письмове повідомлення про позитивному чи негативному рішенні протягом 42 днів. Цю норму фіксує стаття 92 діє з 1985 року Закону про житло. В цей час буде проводитися перевірка стану нерухомого майна. Дрібні недоліки, наприклад, розбите вікно, повинні бути усунені за рахунок мешканців. Якщо письмову відмову не вчинив протягом цього часу, дозвіл на обмін вважається наданим автоматично.

Право на здійснення обміну повинно бути прописано в договорі оренди. Існують певні умови, за яких обмін орендованої нерухомості не може бути проведений. Як правило, орендодавець не дає дозволу на переміщення, якщо орендар заборгував якусь суму орендної плати. Також процес може бути припинений, якщо термін оренди добігає кінця і одна із сторін знаходиться в процесі виселення. Також заборона на проведення подібної операції може виникнути, якщо нова житлова площа буде набагато менше або більше обмінюваної.

У разі прийняття позитивного рішення орендодавець надсилає новим мешканцям письмовий акт про передачу житлової нерухомості. Після його підписання всіма зацікавленими сторонами процедура обміну вважається завершеною. Залишається тільки попередити значну кількість фінансових, податкових та соціальних служб про зміну місця проживання.

Незвичайний обмін: гостинність в будь-якій країні

Досить широке поширення в світі отримав дуже цікавий варіант короткостроковій міни. Зазвичай до нього вдаються люди, що бажають провести деякий час в іншій країні під час відпустки або з інших причин. Піонером у цьому напрямку став міжнародний клуб сімейного обміну нерухомістю HomeLink International.

Ця некомерційна організація була створена в 1953 році представниками англійської та американської освітніх систем. Головною метою організації було створення максимально комфортних умов для перебування в чужій країні.

Принцип роботи клубу дуже простий. Члени клубу зобов’язані безоплатно надавати власне житло один одного за взаємною згодою на визначений термін. При цьому потрібно лише виконати деякі необтяжливі умови – підтримувати порядок і чистоту в будинку, а також доглядати за наявними тваринами і рослинами.

Нерідкі випадки, коли ступінь комфортності житла при обміні значно відрізняються один від одного. У клубі передбачена система страхування нерухомості, що дозволяє уникнути заподіяння шкоди чужим житлових об’єктів.

HomeLink International є найбільш великих клубом сімейного обміну нерухомістю. На сьогоднішній день в організації складається більше 14 000 активних учасників. Кількість пропозицій про безкоштовний обмін нерухомістю перевищує 50 000. Його представництва знаходяться в багатьох країнах. Послуги, які можна отримати, ставши членом організації, значно розширився. В даний час клуб має варіантами тривалого проживання для людей пенсійного віку та студентів.