Як в Україні відбирають у власників житло?

Щороку тисячі українців в буквальному сенсі опиняються на вулиці, змушені залишати житло яке до цього вони вважали своїм.

Когось виселяє банк, де квартира в заставі перебувала. Кому-то доводиться пакувати валізи з-за того, що мешканці інших квартир вже не можуть терпіти його сусідства. А хтось втрачає право власності на нерухомість за ініціативою шахраїв, – пише jobsbu.

В яких випадках шанси опинитися без даху над головою найбільш високі, коли можна захистити своє право на «маленьку фортецю» і як це зробити?

Іпотечний хрест

Найчастіше ініціаторами вимушеного виселення наших співгромадян виступають банки. Намагаючись позбутися від проблемних кредитів, за якими позичальники не платять багато місяців, вони домагаються продажу закладеного майна боржника. Причому той факт, що, наприклад, сім’ї позичальника більше ніде жити, не грає ролі (якщо в цій родині немає неповнолітніх дітей або недієздатних громадян). А ось виселити родину орендарів, яка знімає проблемне житло, банкіри не мають права до закінчення договору оренди.

Стаття 40 Закону України «Про іпотеку» свідчить, що звернення стягнення на передане в іпотеку житлове приміщення або будинок є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей.

Ось уже більше року, як банки мають право звернути стягнення на предмет іпотеки на підставі виконавчого напису нотаріуса. При цьому банк може запропонувати добровільно виселитися, а іпотекодавець повинен з’їхати протягом місяця. Якщо ж останній відмовляється – необхідне рішення суду. Тільки через суд можна позбавити людину житла примусово – цей принцип закріплений у 47-ї статті Конституції.

Як захиститися

Шанси відвоювати у банку закладену квартиру вельми невисокі, але спробувати можна, радять юристи. Є кілька варіантів, які якщо не дадуть перемогти фінустанова, то, у всякому разі, дозволять затягнути процес на багато місяців, а то й роки.

Наприклад, влаштована вами перепланування квартири поставить ситуацію в глухий кут: банк давав вам кредит під одне житло, а ви де-юре проживаєте в іншому. Банкіри вас, звичайно, можуть оштрафувати за самовільне втручання в план квартири, але на тлі надзвичайних сум заборгованості цей штраф вже не принципове. З іншого боку, самовільне перепланування може бути використана як козир проти вас у суді.

Можна вперто не погоджуватися на суму оцінки вашої квартири, яку виставляють на торги, оскаржувати її в суді. Можна, нарешті, подати зустрічний позов до суду на банк за порушення договору іпотеки (якщо він був перерваний перш часу з ініціативи банку), розцінивши це як порушення прав споживачів. Затягування процесу з вашого боку банку не на руку. Таким чином ви зможете змусити банк стати поступливішими, і можливо, він погодиться на пом’якшення умов по виплаті кредиту. Але треба пам’ятати: повернути взяту в банку позику (з пенею, штрафами, відсотками або без них) вам все одно доведеться.

Квартира за газ

Кілька років поспіль місцева влада по регіонах намагаються закріпити практику відселення найбільш злісних неплатників за комунальні послуги. Час від часу миготять моторошні новини про те, як за несплачений борг сім’я виявилася куди відселили в гуртожиток, а то і за межу міста. У той же час законних підстав для позбавлення людей даху над головою через «комунального» боргу немає.

Таку умову, як «борг за комунальні послуги», серед підстав для виселення не фігурує.

Однак якщо комунальники подали до суду, і той приймає рішення стягнути борг можна залишитися без житла. Для цього треба дві умови: велика сума заборгованості і при цьому – відсутність інших засобів і майна у боржника. Квартира арештовується, і в підсумку для покриття суми боргу може бути продана з публічних торгів спеціалізованою організацією (частіше – «Укрспецюстом»).

Як захиститися

Негайно розпочати вирішення питання про реструктуризацію заборгованості по ЖКГ. Це зробити простіше, якщо підприємство, якому ви повинні, перебуває у державній, а не приватній власності. Поки домовляєтеся про реструктуризацію, постарайтеся почати платити за рахунками – скільки можете. Навіть незначні виплати з вашого боку будуть вагомим аргументом у суді в вашу користь: отже, ви визнаєте свій обов’язок і готові його погашати.

«Дивовижний» сусід

Скандальний або надто галасливий сусід, докучає всьому під’їзду своїми п’яними бешкетами або постійними спробами здавати квартиру в оренду загону з п’ятдесяти заробітчан-іноземців, може врешті-решт позбутися свого житла.

Крім того, підставою для виселення може бути систематичне руйнування або псування об’єкта нерухомості, використання житла не за призначенням.

Нагадуємо ще кілька причин, які можуть стати підставою для видворення господаря житла:

систематичне порушення загальноприйнятих правил співжиття, коли заходи запобігання і громадського впливу виявилися безрезультатними;
позбавлення батька і (або) матері батьківських прав і надалі визнане неможливим спільне проживання з дітьми, стосовно яких вони позбавлені батьківських прав;
визнання недійсним ордера на житло, на підставі якого отримана квартира (будинок), що належать до державної або комунальної власності;

– самовільне зайняття приміщення;

– виселення з будинку, який підлягає знесенню;

– виселення із службового житла.

Як захиститися?

Не порушувати закон і загальноприйняті норми поведінки. Щоб уникнути подальших конфліктів з сусідами ріелтори радять змінити житло. Якщо відчуваєте за собою правоту, відстоювати право на своє житло в суді.

Чи можуть виселити без надання іншого житла?

Можуть, якщо це житло знаходиться в заставі і виступає забезпеченням за кредитом або позикою. Теоретично, виселенцям пропонується житло з так званого фонду для тимчасового проживання. Органи місцевого самоврядування формують його з наявного житлового фонду, виділяється таке житло за рішенням сесій місцевих рад. Але навіть у випадку, якщо місцева влада не можуть запропонувати альтернативний кут для відселенців, звільнити своє проблемне житло їм все одно доведеться.