Як узаконити перепланування в Києві

Якщо у вас з’явилися думки про те, щоб з допомогою перепланування поліпшити свої житлові умови, ми підкажемо вам як це зробити без проблем з сусідами, без штрафів і без судів.

Напис «узаконення перепланувань, самовільного будівництва» і телефон, за яким звертатися. Подібні оголошення на стовпах столиці – не рідкість. Google на запит «узаконимо самобуд Київ» видає майже чотири тисячі результатів. Як відомо, попит породжує пропозицію. І виходить, що киянам легше звернутися до посередників, ніж своїми силами легалізувати прибудову, перенесені в квартирі капітальні стіни або будинок на власній ділянці.

Українці – народ ризикований. Хто б ще став зводити прибудову або робити перепланування в квартирі, якщо це може обернутися зіпсованими стосунками з сусідами, штрафами, судами. Самобуд можуть знести за рахунок того, хто його поставив. А квартиру і будинок з переробками законно ні продати, ні подарувати не можна. Але наших співгромадян все це не лякає. Навіть депутат Верховної Ради Володимир Ар’єв розмістив свою приймальню у літньому кафе, побудованому без належного дозволу. А Господарський суд Львівської області постановив демонтувати споруду. В результаті – скандал на всю країну.

«За різними експертними оцінками, частка неузаконених об’єктів нерухомості в Україні становить 80-90%». Таку статистику навів Максим Каваджі, фінансовий директор компанії, яка займається супроводом документів у сфері самовільного будівництва.

Не дивно, що інтернет рясніє питаннями «Як узаконити самобуд?».

«Самим популярним є спосіб узаконення через суд, коли зацікавлена в легалізації самобуду особа звертається з позовом до місцевого органу самоврядування та БТІ про визнання права власності на споруду і примусі БТІ до його оформлення», – розповідає Леонід Гілевич, юрист ЮФ “Ілляшев і Партнери”. Якщо позивач виграє справу, БТІ зобов’язане видати йому свідоцтво про право власності на будівлю.

Інший шлях веде в інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) за місцем знаходження самобуду. «Примітно, що прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садових) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських споруд першої і другої категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється державними інспекціями архітектурно-будівельного контролю безкоштовно», – розповів Леонід Гілевич, юрист ЮФ “Ілляшев і Партнери”.

В холі інспекції Дабк у Києві стоять стенди із зразками документів, вивішені офіційні документи (див. фото внизу тексту).

Але розібратися з усіма нюансами пересічному громадянину – нелегко. І йому на допомогу готові прийти десятки посередницьких фірм.

«Якщо такі фірми діють в рамках законодавства, а саме надають консультації і представляють інтереси своїх клієнтів, діяльність таких фірм є законною. Зрозуміло, незаконною буде будь-яка діяльність, пов’язана з неправовими, незаконними методами легалізації самобудів (наприклад, дача хабарів, сприяння прийняттю незаконного рішення відповідним органом)», – пояснив Леонід Гілевич, юрист ЮФ “Ілляшев і Партнери”.

«Компанія, що надає подібні послуги, не зобов’язана мати які-небудь допоміжні документи, дозволи, ліцензії. – пояснює Наталія Доценко-Білоус, адвокат ЮФ «Василь Кісіль і Партнери». – Про законність діяльності таких компаній можна судити окремо в кожному конкретному випадку. Все залежить від реально надаваних послуг».

На своїх сайтах деякі фірми чесно пишуть, скільки хочуть за послуги. Ввести в експлуатацію приватний будинок, побудований після 2010 року, обійдеться близько восьми тисяч гривень. Якщо припустити, що з подібними питаннями клієнти будуть приходити раз в два дні – за місяць фірма заробить вісімдесят тисяч гривень. А подібних фірм лише в Києві кілька десятків. «Але більшість з них на своєму сленгу ми називаємо «решалкамі». З восьми в кращому випадку три виявляться здатними довести справу до кінця», – розповів фіндиректор компанії Максим Каваджі.

З незадовільною роботою конкурентів стикалася і юрист відділу з питань нерухомості компанії «Юріскон» Ірина Бугера. «Часто організації, які беруться тільки за підготовку звіту про технічне обстеження, без реєстрації Декларації про готовність об’єкта, пропонують прийнятні ціни, але потім людина стикається з тим, що цей звіт у нього не приймуть, тому що він не по формі зроблений, або неповний».

Але в бізнесі з узаконенням самочинного та перепланувань бувають «складні клієнти». В своїх оселях вони втілили в життя ідеї, які правовим шляхом узаконити практично нереально. Напевно серед ваших знайомих є ті, хто переніс туалет і ванну. Або вибив капітальну стіну між балконом і кімнатою. Практично неможливо «узаконити» і самовільно прибудований на першому поверсі балкон. «Балкони ці, мало того, що вони псують зовнішній вигляд, так вони ще і на землі стоять міської і займають її без дозволу. Тобто, як його узаконити можна? Тільки отримавши дозвіл на землю. А вартість квадратного метра землі? Плюс за це має проголосувати Київраду». Так про проблему розповів директор «Київської консультаційної компанії» Дмитро Смолюк.

Але про тіньові схеми «узаконення» він говорить неохоче. «Якщо з будинком все в порядку – то про які гроші може йти мова? Коробки цукерок. А якщо з будинком все не в порядку – то це вже окрема розмова. Порушення можуть бути абсолютно різні – від того, що будинок виліз на сусідню землю, до банальщини, коли не дотримується відстань до межі, до дороги. І якщо об’єкт вже побудований, то це на розгляд інспектора. Може пропустити, а може – не пропустити».

Від нього отримуємо і наступний, як нам здалося, натяк на корупцію при узаконенні самочинного будівництва у Києві. «У нас є де-небудь земля по сто тисяч доларів за сотку? А в Києві – є. І звідси випливають. Якщо люди готові платити ціну золота за землю – то можна уявити, що буде, якщо мова піде про об’єкти, які будуть будуватися на цій землі. Можуть і реальні і нереальні перешкоди з’являтися. І щоб їх вирішувати, потрібно…» Далі йде недвозначний жест пальцями…

Ірина Гетьман керує в компанії, яка узаконює прибудови департаментом по роботі з клієнтами і партнерами. Вона розповідає: «насправді ми, звичайно, бачимо практику на ринку, що якщо людина хоче зробити щось нереальне, він цього добивається Але це ж тільки відкладання проблеми на час, а не рішення. І наша компанія спочатку працює лише в правовому полі » .