Як утеплити квартиру?

Сьогодні питання про утеплення житла стає актуальним. І незважаючи на велику кількість сучасних матеріалів, багато як і раніше мерзнуть у власних квартирах. Це стосується мешканців не тільки старих хрущовок, але і цілком сучасного житла.

На температуру повітря в приміщенні впливають багато факторів. Основні причини низької температури в квартирі:
• знос системи теплопостачання
Абсолютна більшість теплових мереж та внутрішньобудинкових систем теплопостачання в нашій країні були створені багато років тому, ще в радянську епоху. На сьогодні житлово-комунальне господарство оснащене малоефективним, застарілим, зношеним обладнанням. Розподільні мережі — з численними ушкодженнями, без теплоізоляції, внутрішньобудинкові системи теплопостачання — з всілякими нашаруваннями, про таких кажуть — «закипевшие».
• неякісне регулювання теплопостачання
Вплив людського фактору в сфері ЖКГ дуже велике. Зараз не рідкість, що системи життєзабезпечення будинку обслуговують фахівці без належної підготовки, не мають уявлення про інженерних особливості будівлі.
• помилки на стадії проектування або будівельно-монтажних робіт систем теплопостачання виявляються повсюдно, причому сучасні будівлі схильні до цього «зараження невіглаством» набагато більше серійних будинків радянського минулого.
• незаконне переобладнання внутрішньобудинкової системи теплопостачання
Культура спільного домоволодіння, настільки властива жителям Західної Європи, в нашій країні тільки починає приживатися. Нерідкі випадки, коли окремі громадяни, дбаючи лише про власну вигоду і комфорт, вносять зміни у внутрішньоквартирні системи опалення, не рахуючись з думкою сусідів. Самодіяльність часом набуває загрозливих масштабів. Мешканці збільшують кількість радіаторів, розширюють опалювальну площу, підключають додаткові опалювальні прилади (теплі підлоги, теплові завіси). Все це негативно позначається на системі опалення в цілому. Пам’ятайте, теплопостачання — складний інженерний процес. Будь-які дії, що передбачають внесення змін, повинні бути узгоджені з професіоналами і власниками житла.
• низька енергоефективність будівлі
Це біда старих будівель. Якість теплоізоляційних матеріалів найчастіше залишає бажати кращого. З часом вони приходять в непридатність, перестають виконувати свої функції. В результаті спостерігається таке явище, як «обігрів вулиці» — кімнати не прогріваються взагалі. При будівництві сучасних будівель по документах застосовуються теплоізоляційні матеріали нового покоління. Вони довговічні, не знижують свої властивості при будь-яких кліматичних умовах. А за фактом вимоги щодо энегоффективности часто не виконуються. На матеріалах економлять, технології монтажу в процесі будівництва порушуються.

Вирішивши утеплити свою квартиру, насамперед дізнайтеся, чи можна для цього залучити допомогу з боку. Служба ЖКГ (вона ж – ДЕЗ або ваша керуюча компанія) — перший адреса, куди вам необхідно звернутися. Якщо виявиться, що прохолода в будинку — це даність, з якою офіційні установи нічого не можуть вдіяти, доведеться брати ситуацію в свої руки. Зазвичай в багатоповерховому будинку складно зробити зовнішнє утеплення. Тому нічого не залишається, як утеплятися зсередини. Тим більше, що з сучасними енергозберігаючими матеріалами працювати нескладно.

Основна технологія самостійного утеплення квартири:

• Видаліть шпалери і зніміть шар старої олійної фарби (якщо всю фарбу видалити неможливо, її треба хоча б пошкребти, щоб максимально знизити ефект пароізоляції). Стару побілку змийте вологою щіткою.
• Просушіть стіни будівельної «повітродувкою». Або принаймні добре провітріть приміщення.
• Видаліть плінтус, проклейте кути і стики стін з підлогою. Для цього використовуйте самоклеящуюся тканина-серпянку. Її можна замінити смугою з будь-якої тканини, поверх якого наноситься шар герметика. Тоді в місцях стиків утворюється необхідний пароізоляційний шар. Щілини і тріщини в стиках між панелями обов’язково потрібно закрити. Дрібні відколи закриваються гіпсом або цементним розчином. Для щілин глибиною до 3 см підійде монтажна піна. Більш глибокі забиваються клоччям, а зверху промащуються гіпсом або покриваються шаром піни.
• Приступайте до роботи з утеплювачем. Краще використовувати жорсткі плити з пінополістиролу, мінеральної або скловати. Однак дуже важливо, щоб товщина шару утеплювача не перевищувала 3 см, а щільність була не більше 100 кг на кубічний метр. Інакше стіна буде намокати.
• Перед кріпленням утеплювача необхідно розділити стіни на секції дерев’яними рейками на шурупах з дюбелями. Потім приклейте утеплювач: нанесіть клейовий розчин у вигляді контурної смуги по краю внутрішньої поверхні плити і прикладіть її до стіни.
• Почніть установку плит зверху. Пам’ятайте: щоб вони щільно притиснулися до стіни, без зазорів, ширина секцій повинна бути трохи менше ширини утеплювача (приблизно на 1-2 см).
• Обшийте утеплені стіни гипсоволокнистой або гіпсокартонної плитою, прикріплюється на шурупах до рейок. Також можна використовувати вагонку, пластикові і дерев’яні панелі.
• Врахуйте, що особливу увагу треба приділити утепленню кутів. Взимку там на кілька градусів холодніше, ніж в інших місцях приміщення.

Якщо всі ці роботи вам не під силу або не по кишені, пам’ятайте, що навіть проста заклеювання вікон на зиму істотно покращує ситуацію в приміщенні.