Як успішно провести процедуру обміну житла?

Які податки необхідно сплатити українцям при обміні жилья?

При обміні об’єктів житлової нерухомості, як правило, обмінювані об’єкти не бувають абсолютно рівноцінними.

ДПІ р. Севастополя роз’яснила, чи повинна фізична особа сплачувати податок на доходи фізичних осіб, якщо обмін таких об’єктів провадиться без доплати і в яких випадках.

У повідомленні податкової наголошується, що відповідно до п. 172.8 ст. 172 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями, ПКУ) під продажем розуміють будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування (тобто обмін з точки зору оподаткування прирівнюється до продажу).

Згідно з п. 172.1 цієї статті дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати не оподатковується за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки. У такому ж порядку здійснюється оподаткування садового (дачного)будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, господарсько-побутових споруд та будівель, що розміщені на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норму безкоштовної передачі, визначену ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення.

Крім того, умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Податкова інспекція пояснює, що якщо протягом звітного року продається біліше одного об’єкта нерухомості, зазначеного у п. 172.1 або продається об’єкт нерухомості, не зазначений у п. 172.1, то отриманий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5 %.

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п. 172.3 ст. 172 ПКУ).

“Виходячи з викладеного, обмін двох пробъектов нерухомості з точки зору оподаткування прирівнюється до продажу, дохід від обміну одного об’єкта нерухомості на інший не оподатковується лише за умови одночасного дотримання всіх вимог, зокрема: продаж (обмін) один раз протягом звітного податкового року та перебування такого майна у власності платника податку понад три роки. У разі недотримання зазначених вимог така нерухомість оподатковується згідно з п. 172.2 ст. 172 ПКУ, тобто за ставкою 5 %”, – резюмували в податковій.