Як успадкувати обєкт самочинного будівництва?

У листі ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 р. № 24-753/0/4-13 докладно розповідається, як успадкувати об’єкт самовільного будівництва.

Як повідомляється, при здійсненні спадкодавцем самовільного будівництва (ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ) до спадкоємців переходить лише право власності на будматеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі будівництва.

Також право власності на об’єкти самочинного будівництва може бути визнано спадкоємцем, якщо він має право вимагати визнання такого права, за умови наявності документів про право власності на землю або право користування земельною ділянкою, видані на ім’я спадкодавця або спадкоємця, та актів введення будівлі в експлуатацію, якщо їх наявність необхідно відповідно до вимог законодавства, чинного на момент закінчення будівництва.

Між тим, у разі визнання судом права власності на самовільно зведений об’єкт за власником (користувачем) земельної ділянки, на якій ця будівля знаходиться, до складу спадщини входить право на відшкодування витрат на будівництво (ч. 6 ст. 376 ЦКУ).

Також, у разі знесення об’єкта самочинного будівництва, до спадкоємців переходить обов’язок відшкодувати вартість витрат на його знесення і приведення земельної ділянки в первинний стан (ч. ч. 4, 7 ст. 376 ЦКУ).