Як уникнути ризику при оренді нерухомості

Ті, хто бажає орендувати житлову площу, повинні обережно підходити до її вибору та оформлення угоди.

Сьогодні сторінки газет, а так само фасади житлових будинків рясніють оголошеннями про здачу квадратних метрів подобово і на тривалий термін. Охочим зняти квартиру у тимчасове користування пропонуються на вибір сотні різних варіантів.

Плата за орендовану площу прямопропорційно залежить від пропонованих побутових умов, площі та часу проживання наймачів.

На жаль, ринок, пов’язаний зі здачею нерухомості в оренду квартиронаймачам, не міг не зацікавити шахрайську категорію населення. Нещодавно її ряди поповнив молодий луганчанин Павло. Звичайний хлопець, в житті він був влаштований: до своїх двадцяти шести років Павло обзавівся сім’єю і двома маленькими дітьми.

З роботою у нього теж все було в порядку. Він завідував складом одного з товариств з обмеженою відповідальністю. Але, тим не менш, грошей не вистачало. Ідея про те, як поповнити сімейний бюджет, прийшла в голову Павлу після перегляду по телевізору популярного шоу «Година суду».

У програмі розбиралася шахрайська схема здачі житла квартиронаймачам, вносившим стовідсоткову оплату, а в результаті залишалися біля розбитого корита, тобто без житла і без грошей, вже сповна заплачених «хазяїну» квартири.

Мораль цього телевізійного проекту полягала в застереженні майбутніх квартиронаймачів від шахрайських посягань. Але Павло для себе з шоу витягнув інше раціональне зерно. Його більше зацікавили операції, віртуозно проведені аферистами зі здачею житла довірливим тимчасовим мешканцям. Не звертаючи уваги на те, що подібні шахрайські дії тягнуть за собою кримінальне покарання, Павло взявся за справу.

Вивчаючи пресу з оголошеннями про здачу житлових квадратних метрів на короткий термін, молодий чоловік зупинився на однокімнатній квартирі, що здається власником всього на два дні. Зідзвонившись і зустрівшись з господарем, Павло дав свою згоду і заплатив за вказаний період проживання 400 гривень, а натомість отримав жадані ключі від знімною квартири.

Сторони оформили угоду формально, написавши від руки договір, в якому вказувалася вигадана прізвище підприємливого квартиронаймача. Тепер у Павла в руках з’явилася «курка, яка несе золоті яйця» у вигляді квартири, якою він міг розпоряджатися по-своєму протягом цілих двох днів! І ділок не втрачав часу дарма.

Першим ділом він відправився в майстерню, де на його замовлення були зроблені кілька дублікатів ключів від чужої квартири. Напередодні він помістив оголошення в газету в рубриці «Здається квартира» про здачу квартири на тривалий термін, з зазначенням свого телефону, але без вказівки адреси здаються метрів і інших подробиць. Тим не менш, бажаючі зняти житло, стали звертатися.

Першою відгукнулася дівчина-студентка, яку влаштувало і розташування квартири у південній частині обласного центру і ціна – 2400 гривень на місяць. Оглянувши свої тимчасові володіння, студентка залишилася задоволена і готова була піти на всі умови здає квартиру молодого чоловіка, який представився чужим ім’ям, і вселитися в неї на два місяці. Одним з головних умов псевдохозяина була стовідсоткова передоплата за весь період проживання.

Дівчина відрахувала необхідну суму, і Павло вручив їй ключі від однокімнатної квартири в кв. Ленінського комсомолу. Після чого чемно попросив студентку, щоб та заселилася в квартиру після 18.00. І ось чому. Як говориться, апетит приходить під час їжі: а раптом за час, поки в квартиру ніхто не заселився, знайдеться ще один вигідний клієнт. І дійсно, на горизонті замаячив ще один перспективний варіант.

Після зустрічі і формально оформленого договору про оренду квартири зі студенткою Павло зустрівся з головою молодої сім’ї, що потребує у своєму тимчасовому вугіллі, і здав йому цю ж чужу квартиру, але вже на чотири місяці і так само зі стовідсотковою передоплатою. Отримавши кругленьку грошову суму, Павло вручив заготовлений дублікат ключів, побажав щасливого проживання і був такий.

Ввечері студентка, що вважала себе повноправною господинею, приїхала в своє тимчасове гніздечко і відкрила двері ключем… І замість дзвінкої тиші, зазвичай присутньої в порожній квартирі, перед нею постала картина сімейної ідилії – на кухні за обіднім столом сиділи чоловік з дружиною і вечеряли. А через два дні такий же несподіваний сюрприз очікував і ту ж молоду сім’ю, що розташувалася в квартирі на довгі чотири місяці.

По закінченню дводенного терміну оренди з’явилися законні господарі квартири, відкрили своїм ключем двері власної квартири. Коли обидві сторони з’ясували, то зрозуміли, що молоду сім’ю, як і попередню квартиросъемщицу-студентку просто «кинули». Як виявилося, всі вони стали жертвами шахрая і звернулися в міліцію.

А Павло, як і планував, «заробив» за зовсім короткий термін близько 15 тисяч гривень, обдуривши, таким чином, одразу кількох людей.

Розшук молодого афериста був ускладнений тим, що про себе він не залишав ніяких даних, а від телефону, яким користувався під час проведення шахрайських операцій, Павло позбувся. Його місцезнаходження оперативним шляхом встановили і затримали співробітники карного розшуку Артемівського райвідділу міліції.
Зараз енергійний «агент з нерухомості» перебуває під слідством. Йому пред’явлено звинувачення за статтею 190 «Шахрайство» Кримінального кодексу України.

А тим, хто хоче здати свою житлоплощу в оренду, та хто побажає її зняти, радимо підійти до цього питання з усією серйозністю і оформити договір юридично.